در برنامه حالا خورشید ؛ حمید هیراد پلی بک خوانی را تایید نمود، از معذرت خواهی ترسیدم

آبنما کار: خواننده موسیقی پاپ کشورمان پس از مدت ها سکوت پیرامون حواشی مختلفی که طی ماه های اخیر برای او وجود داشت با حضور در برنامه تلویزیونی حالا خورشید به نمایش توضیحاتی پرداخت.

به گزارش آبنما کار به نقل از مهر، حمید هیراد خواننده موسیقی پاپ پس از مدتی سکوت درباره حواشی مختلفی که طی ماه های اخیر برای او وجود دارد شنبه نوزدهم آبان با حضور در برنامه تلویزیونی «حالا خورشید» به تهیه کنندگی و اجرای رضا رشید پور، توضیحاتی را ارائه داد.
رضا رشیدپور در ابتدای برنامه به شمایل جدید هیراد اشاره نمود که هیراد اظهار داشت: بله یکسری تغییراتی در این زمینه انجام شده که امیدوارم مخاطبان از آن راضی باشند.
هیراد در واکنش به اظهارات مجری برنامه که از وی درباره تعداد طرفداران و منتقدانش در این مدت سوال کرد، اظهار داشت: احساس می کنم هم طرفداران زیاد هستند و هم منتقدان که البته فرقی نمی کند چونکه من همیشه روی مثبت قضیه را نگاه می کنم. آن زمانی که فعالیتم را شروع کردم، طرفدارانم از آثاری که با تمام وجودم خواندم، حس خوبی دریافت نمودند و من هم همیشه تلاش کردم نیمه پر لیوان را ببینم.
در این لحظه مجری برنامه به میان صحبت های هیراد آمد و اظهار داشت: «آیا داری جلوی دوربین فیلم بازی می کنی یا واقعا این روحیه را داری؟»، هیراد باز بیان کرد: واقعا چنین حسی وجود دارد، من هیچ وقت فیلم بازی نکردم و امیدوارم این سوژه وجود داشته باشد.
در این لحظه رشیدپور با ابراز خرسندی از شرایطی که هیراد به آن اشاره نمود، اظهار داشت: خیلی خوب است که تو چنین شرایطی داری؛ چون من واقعا برایت نگران بودم و حتی یک روز در برنامه راجع به تو صحبت کردم. هر چند سپس مدتی ضایع شدم اما به هر حال از تو دفاع کردم. من در آن زمان احساس کردم که هجمه ای متوجه یک نفر است و همه در حال فحش دادن هستیم، به همین خاطر گفتم این کار را نکنیم و بعد که تکلیف ماجرا مشخص شد، بگوییم «پسر این چه کاری بود؟» و الان همان موقع است. حمید هیراد تو خیلی حاشیه داری و مانند من هستی. من احساس می کنم تو آدم آرامی هستی ولی چه اتفاقی می افتد که حاشیه دست از سر تو برنمی دارد؟
هیراد باز در پاسخ به پرسش رشیدپور توضیح داد: این روزها واقعا دلیل این همه حاشیه را نمی دانم چونکه خود من هم از حاشیه خوشم نمی آید و طرفداران عزیز هم می دانند که من به هیچ عنوان دنبال حاشیه نیستم و شخصیت آرامی دارم.
رشید پور باز اظهار داشت: من هم همیشه همین را می گویم که آدم آرامی هستم، ولی حاشیه دست سر من بر نمی دارد اما هر روز یک ماجرایی پیش می آید. گویا تو هم مانند من هستی.
هیراد باز افزود: شغل من و شما به شکلی است که شما در بعد رسانه و تصویر و من در بعد موسیقی و شنیدار با چنین شرایطی مواجه هستیم و زیاد بودن ماجرای عرضه و تقاضا موجب بروز چنین مشکلاتی میگردد.
رشیدپور سپس صحبت های حمید هیراد بود که به اظهارات هیراد واکنش نشان داد و افزود: حمید؛ من در یک جاهایی گفتم که من مقصرم، بارها به مردم گفتم که اشتباه کردم اما تو هم قبول کن که مقصری. وقتی می آیی و ترانه ای را به نام خودت می خوانی، خب معلوم است پس از آن حاشیه به وجود می آید.
خواننده «شوخیه مگه» باز اظهار داشت: این سوژه ابعاد مختلفی دارد، حتی در همه جا پیچیده شد که من ترانه یک فردی را خواندم، در صورتیکه این بخشی از ترانه بود یعنی همان تک بیت خوانده شد. به عبارتی در همان چهار تا پنج قطعه ای که پخش گردید همین اتفاق افتاد، یعنی یک تک بیت یا یک تک مصرع استفاده شده بود. می توان اظهار داشت که کلیت شعر به من مربوط بود، ببینید خیلی ها می گفتند که من شعر و ترانه می نویسم اما من باید بگویم که من نه شاعرم و نه ترانه نویس؛ من فقط دلنوشته هایم را به مضمون شعر در می آورم و دوست دارم حسی که در درون قلبم به وجود می آید به مردم عزیزم نمایش دهم.
رشیدپور بلافاصله میان صحبت های هیراد آمد و عنوان کرد: اینها همه تعارف است چونکه تو می آیی و زیر همین اشعار که مربوط به تو نیست نام خودت را می زنی.
هیراد در این باره اظهار نمود: خب یک عاملیتی در این هست. وقتی شما می خواهید آلبومی را نمایش بدهید تمامی اشعار باید با نام شاعر، مجوز رسمی، کتبی و حقوق مادی و معنوی شاعر ذکر شود. از طرف دیگر نوع کارکرد من در اشعار تغییر وزن های مختلف با استفاده از اشعار شاعران مختلف است. یعنی امکان دارد در یک اثر، شعری از یک شاعر معاصر همراه با شعری از یک شاعر کلاسیک همچون حضرت مولانا باشد و حالا اگر اسمی از من برده شده بعنوان دستوری بوده که باید انجام می دادم.
در این لحظه رشید پور اظهار داشت: یعنی قانون به شما گفته که این اسم را اضافه کنید؟
هیراد باز توضیح داد: این قانونی که درباره آن توضیح دادم موجب رنجش میگردد.
رشید پور دوباره بیان کرد: شما می توانستید نام شاعر یا ترانه سرا را هم در همان اثر اضافه کنید که فلان قطعه بر اساس شعر فلان ترانه سرا یا شاعر نوشته شده است.
هیراد هم اظهار داشت: من در اول کار واقعا نمی دانستم و پس از چند قطعه ای که تولید شد تازه متوجه شدم که اصول این بوده است. البته درباره قطعه «یار» و چند قطعه دیگر که این مشکلات به وجود آمد ما اقدامات لازم را انجام دادیم. ما بعنوان تضمین ماجرا اسم شاعران را گفتیم و پس از این ماجراهایی که به وجود آمد، با افراد صحبت کردیم و تمام حقوق مادی و معنوی آنها پرداخت گردید که من از همه آنها بابت همکاری تشکر می کنم. من یک جوان ۲۸ ساله هستم که کارم تازه شروع شده است و طبیعتا همین شما آقای رشید پور که روز اول آغاز به کار کردید آنقدر خوب کار نمی کردید و طبیعتا همان جور که در این شرایط طرفدار وجود دارد، منتقد هم وجود دارد.
بخش دیگری از برنامه به سوژه پرحاشیه پلی بک خواندن هیراد در کنسرت شیراز ارتباط داشت که در این بخش از گفتگو رضا رشیدپور از حمید هیراد درخواست نمود که با یک پاسخ «آری» یا «نه» اعلام نماید که این کنسرت را به صورت پلی بک خوانده یا خیر؟ این در حالی بود که حمید هیراد در لابه لای صحبت های رشید پور تلاش می کرد با نمایش توضیحاتی به سوژه مطرح شده واکنش نشان دهد که سرانجام اعلام نمود: بخشی از آهنگ یک قطعه به صورت پلی بک خوانده شده است.
هیراد با اشاره به اینکه باید حرف های من را در مورد ماجرای پلی بک بشنوید، توضیح داد: همانطور که گفتم این پلی بک فقط به بخشی از یک آهنگ از یک ترک اختصاص داشت. این را هم در نظر داشته باشید که به صورت کلی هدف من از برگزاری کنسرت این است که بتوانم واکنش مردم درباره قطعات تولید شده ای را که مورد استقبال قرار می گیرد از نزدیک ببینم، این سوژه مهم می باشد. من در کنسرت شیراز هم چنین حسی داشتم و دوست داشتم شرایط به گونه ای باشد که بتوانم حس مخاطبانم را دریافت کنم اما پیش از اجرای برنامه با کسالت شدیدی مواجه شدم، بدین منظور برای خوانش قطعه «یار» که هم قطعه ای شاد و هم دارای اوج بالایی است مجبور شدم تا یک لاینی را بعنوان «بک وکال» روی اجرای خودم بگذارم که بتواند به من کمک نماید. حال از شانس بد من آهنگ به اتمام رسید اما همچنان این صدا روی بلندگوهای سالن پخش گردید. این در شرایطی است که من با عنایت به اینکه در گوشی خودم آهنگ تمام شده بود روی مردم تعظیم کردم اما بعد دیدم آهنگ همچنان در بلندگوها پخش میگردد.
وی اظهار داشت: من از اول فروردین ماه سال جاری تا پیش از ماه محرم بیشتر از ۹۵ نوبت کنسرت ۲ نوبته برگزار کردم و شما خودتان می دانید که خواندن کار ساده ای نیست ولی من فقط به سبب کسالت بسیار شدیدی که در کنسرت شیراز داشتم برای خوانش بخشی از یک قطعه این کار را انجام دادم که شانس بد من این صورت گرفت.
ماجرا به سمتی کشیده شد که من اصلا به معذرت خواهی نرسیدم. چون من را در رینگ بوکس گذاشته بودند و دائم به من ضربه می زدند و این ضربه ها به حدی بود که من می خواستم بگویم اجازه بدهید بیایم حرف هایم را بزنم و بعد دوباره من را بزنید که متاسفانه این اتفاق نیفتاداین خواننده موسیقی پاپ در پاسخ به پرسش رشیدپور در خصوص اینکه چرا همان زمانی که شبهاتی درباره خوانش پلی بک وی در رسانه ها و صفحات مجازی انتشار یافت، از مردم و مخاطبان عذرخواهی نکرد؟ اشاره کرد: در این شرایط ماجرا به سمتی کشیده شد که من اصلا به معذرت خواهی نرسیدم. چون من را در رینگ بوکس گذاشته بودند و دائم به من ضربه می زدند و این ضربه ها به حدی بود که من می خواستم بگویم اجازه بدهید بیایم حرف هایم را بزنم و بعد دوباره من را بزنید که متاسفانه این اتفاق نیفتاد.
رشیدپور هم در میان صحبت های هیراد از او پرسید آیا ترسیده بودی؟ که هیراد در پاسخ به اوگفت: من واقعا ترسیدم و نمی دانستم باید چه بگویم.
بخش دیگری از برنامه که سپس پخش یکی از آثار حمید هیراد انجام گرفت، به سوژه استفاده بدون اجازه حمید هیراد از آثار استاد شهریار برای قطعه «انفرادی» و رنجش خانواده این شاعر فقید از وی اختصاص داشت که حمید هیراد در واکنش به این نکته ضمن نمایش نکاتی از نحوه حضورش در نوازندگی و استفاده از وزن های شعری مختلف توضیح داد: من بعید می دانم رنجش خاطری در این زمینه صورت گرفته باشد. چرا من این حرف را می زنم چون فرزند استاد شهریار در کنسرتی که در تبریز روی صحنه رفتم، افتخار دادند و به برنامه ما آمدند و هم در مورد شعر و هم درباره نکات فنی دیگر صحبت های ارزشمندی را انجام دادند. حتی در این زمینه نشانه تصویری وجود دارد که من به شما در اینجا نشان می دهم.
پس از نمایش بخش هایی از تصویر صحبت های فرزند استاد شهریار در کنسرت حمید هیراد، سوژه علاقه مندی یک هنرمند هلندی سپس تولید قطعه «دیوانه شهر» حمید هیراد که برگرفته از آثار این هنرمند هلندی بوده، صحبت هایی به میان آمد که وی در این رابطه اظهار نمود: اتفاقا این موزیسین مطرح هلندی ابراز علاقه مندی کرده در این زمینه همکاری هایی را انجام دهیم و حتی در صفحه مجازی خود عنوان کرده که من لاین خالی صدایم را به او نمایش دهم تا کارهایی را در این حوزه انجام دهیم.