مونسان خبر داد: رشد ۲۲۴ درصدی هتل ها تا آخر دولت

آبنما کار: رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور اظهار داشت: در آغاز کار این دولت فقط ۱۲۵ هتل ۴ و ۵ ستاره وجود داشت که اکنون به ۱۵۸ هتل رسیده و تا آخر دولت دوازدهم به ۲۸۰ هتل معادل ۲۲۴ درصد رشد می رسد.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، علی اصغر مونسان در سفر به استان همدان در جمع مردم تویسرکان، اظهار نمود: ۱۹۰۰ پروژه با برآورد حجم کل سرمایه گذاری ۴۳ هزار میلیارد تومان با متوسط پیشرفت فیزیکی ۴۳ درصد و اشتغالزایی ۶۱۴۸۷ نفر، بهره برداری از ۳۴۵ پروژه تا آخر امسال و ۱۲۰۰ پروژه تا آخر دولت دوازدهم، تولید ۲۰۰۰ واحد اقامتگاه بوم گردی تا آخر برنامه ششم توسعه و تحقق ۱۶ هزار فرصت شغلی تولید از اقدامات شاخص حوزه گردشگری می باشد.
وی با اشاره به پرداخت ۱۲ هزار میلیارد تومان وام ارزان قیمت و اختصاص ۲۰ درصد از این اعتبار به حوزه صنایع دستی و گردشگری، افزود: مصوبه هیئت وزیران، معافیت سرمایه گذاران تأسیسات گردشگری از پرداخت عوارض تغییر کاربری است.
مونسان تصریح کرد: در آغاز کار دولت تدبیر و امید فقط ۱۲۵ هتل ۴ و ۵ ستاره وجود داشت، اما اکنون به ۱۵۸ هتل رسیده است که تا آخر دولت دوازدهم به ۲۸۰ هتل معادل ۲۲۴ درصد رشد می رسد.
او خاطرنشان کرد: دیگر هیچ تردیدی برای مسؤولان و برنامه ریزان توسعه در سراسر جهان باقی نمانده که صنعت گردشگری بهترین ابزار برای توسعه پایدار با کمترین هزینه اقتصادی و اجتماعی با بیشترین بازده است و با چنین نگاهی شاهد رشد روزافزون و شتابان گردشگری در جهان هستیم.
وی با بیان این که گردشگری سومین صنعت کم هزینه و سودده، اشتغالزا و رو به رشد و عامل توسعه پایدار کشورها از سه جنبه اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی است، اضافه کرد: نگاهی به داشته های تاریخی، فرهنگی و طبیعی کشورمان نشان از غنای ایران در جاذبه های گردشگری دارد. وجود یک میلیون اثر تاریخی، فرهنگی، بیشتر از ۳۴ هزار اثر ثبت شده بعنوان آثار ملی و ثبت ۲۳ اثر بعنوان آثار جهانی، ایران را در زمره یکی از ۱۰ کشور برتر دنیا از نظر جاذبه های گردشگری قرار داده است.
مونسان با اشاره به اینکه کشور ایران با چنین ظرفیتی دارای زمینه هایی مناسب برای عینیت بخشی به چشم انداز ۲۰ میلیون توریست تا سال ۲۰۲۵ است، اظهار نمود: ورود گردشگران خارجی در نیمه اول امسال ۵۱ درصد رشد داشته است و ثبت رقم ۷۴ میلیون نفر شب اقامت در روزهای نوروز امسال و رشد ۲۰ درصدی نشان از رونق گردشگری داخلی دارد.
وی با اشاره به اینکه در تمام انواع گردشگری ظرفیت بالایی در کشورمان وجود دارد و هر استان و شهر و شهرستانی دارای چند برند و مزیت در این زمینه است، افزود: عزم دولت برای ایفای سهم گردشگری در اشتغال و توسعه پایدار تمرکز ظرفیت ها بر اشتغالزایی است و صنایع دستی و میراث فرهنگی هم دو بال پرواز گردشگری هستند.
معاون رییس جمهور بیان کرد: اقدامات شاخص میراث فرهنگی در دولت دوازدهم ثبت ۱۱۰۰ اثر در لیست ملی، ساماندهی و مرمت بیشتر از ۳۰۰ پروژه بناها و محوطه های مهم تاریخی، تجهیز یا راه اندازی هر دو هفته یک موزه و ثبت جهانی منظر باستان شناختی در استان فارس است.
ایشان در ادامه به اقدامات شاخص صنایع دستی اشاره نمود و اظهار داشت: ثبت جهانی دو شهر و یک روستا، صادرات بیشتر از ۵۰۰ میلیون دلار و تولید ۱۷ هزار شغل در مشاغل خانگی صنایع دستی همچون این فعالیت ها است.
مونسان در ادامه به استان همدان و اهمیت رویداد همدان ۲۰۱۸ پرداخت و اضافه کرد: انتخاب همدان بعنوان پایتخت گرشگری کشورهای آسیایی، برگزاری کنفرانس بین المللی همدان پایتخت گردشگری آسیایی ۲۰۱۸ و همینطور برگزاری چهلمین اجلاس اعضای وابسته سازمان جهانی گردشگری UNWTO در همدان، در کنار سایر رویدادهای برگزار شده و درحال اجرا، زمینه مناسبی را برای تبلیغ ظرفیت های گردشگری کشور و به صورت ویژه استان همدان فراهم می آورد.
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تصریح کرد: همدان جزء ۵ استان نخست دارای تنوع جاذبه های گردشگری کشور به شمار می آید. این استان دارای آب و هوایی خوش با جاذبه های تاریخی و طبیعی گردشگری می باشد که در سال های اخیر با محوریت قرار گرفتن توسعه استان بر مدار گردشگری در حوزه سرمایه گذاری و جذب توریست توانسته موفق عمل کند.
وی خاطرنشان کرد: استان همدان با خصوصیت های طبیعی و اقلیمی خاص و همینطور آثار تاریخی و هنری قابل توجه برای علاقمندان به گردشگری مقصدی بسیار مستعد است.
او بیان کرد: ظرفیت های بالقوه گردشگری همدان در کنار تولید زیرساخت هایی همچون راه آهن، فرودگاه و اماکن اقامتی و گردشگری، فرصت بی نظیری را در اختیار همدان قرار داده است تا صنعت گردشگری خویش را توسعه دهد…
مونسان افزود: استان همدان بعنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین دارای ۱۸۰۰ آثار تاریخی شناسایی شده و دارای جاذبه ای منحصربفرد همچون غار علیصدر و عناوین بین المللی همچون لالجین شهرجهانی سفال، ملایر و تویسرکان شهرملی مبل و منبت است. با عنایت به چنین ظرفیت هایی که تنها گوشه ای از داشته های پرارزش شهر و استان همدان است امیدواریم با استفاده حداکثری از حمایت های دولت و توانمندی های خوب بخش خصوصی و همراهی مردم بانشاط و تلاشگر این خطه، شاهد شکوفایی هر چه افزون تر گردشگری استان در بُعد گردشگری داخلی و جذب گردشگران بین المللی باشیم.

وی همینطور در نشست دیگری، با اشاره به ترویج رو به رشد خانه های بوم گردی خاطرنشان کرد: افزایش خانه های بوم گردی یکی از مهمترین اهداف سازمان بوده و هم اکنون در سطح کشور ۶۰۰ خانه بوم گردی وجود دارد که بر مبنای هدفگذاری ها باید این تعداد به ۲ هزار واحد در سطح روستاهای کشور ارتقاء یابد.
مونسان افزود: با هدف گذاری ۲ هزار خانه بوم گردی ۱۶ هزار اشتغال جدید با حداقل سرمایه گذاری و با حداقل مداخله دولت در این راستا تولید خواهد شد.
معاون رییس جمهور تصریح کرد: علاوه بر آن راه اندازی خانه های بوم گردی در توزیع عادلانه ثروت و فضای کسب وکار موثر بوده و زمینه سرمایه گذاری برای کسب وکارهای کوچک بوجود آورده و هر شخصی با اندک سرمایه و هم با استفاده از تسهیلات اشتغال روستایی ارزان قیمت در زمینه خانه های بوم گردی که سازمان پرداخت می کند، موفق به رونق هر چه بیشتر روستاها می گردد.
وی با اشاره به اینکه کشور ایران یک کشور تاریخی است و اکثریت گردشگران خارجی به آداب و سنت ملت ما اقبال فراوانی دارند، اضافه کرد: یکی از محل های مورد توجه در بازدید گردشگران خارجی به کشور ایران اقامتگاه های بوم گردی و طبیعت گردی است.
او افزود: راه اندازی اقامتگاه های بوم گردی باعث کاهش مهاجرت از روستا به شهر شده و حتی مهاجرت ها را برعکس کرده و اکثریت کسانی که خانه بوم گردی در روستاها راه اندازی کرده اند جوانانی با ریشه روستایی هستند که با تکنیک های روز و روش های جدید و علمی بازاریابی با استفاده از فضای مجازی در جهت جذب توریست خارجی و داخلی موفق بوده اند.
رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خاطرنشان کرد: اعتبارات سازمان به نسبت دیگر سازمان ها کم محدود است اما توانسته در بخش عمران روستایی هم ورود پیدا کرده به توسعه زیرساخت های روستاها هم کمک نماید که این امر در جذب هر بیشتر گردشگران در سطح روستاها مؤثر خواهد بود.