۲۰ خرداد ماه، روز جهانی صنایع دستی پیام مونسان به مناسبت روز جهانی صنایع دستی

آبنما کار: علی اصغر مونسان ـ رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ـ پیامی به مناسبت روز جهانی صنایع دستی، ۲۰ خرداد ماه صادر کرد.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در متن پیام علی اصغر مونسان، معاون رییس جمهوری آمده است:
«تمدن جهانیِ امروز، پهنه ای است متشکل از روابط پیچیده‌ی تجاری ـ اقتصادی و تعاملات ژرف فرهنگی که بیش از پیش به سمت قرابت کشورها و ارتباطات آن ها با یکدیگر نظر دارد. یکی از ناب ترین زبان های پیوند بشری، زبان هنر در دو وجه هنرهای زیبا و هنرهای کاربردی است. باآنکه از حدود دو قرن پیش به این سو، تقسیم بندی زیبا و کاربردی هنر رواج یافته، اما از گذشته های دور، این منبعِ خلاقیت که نیازهای روزمره و معنوی را توأمان مرتفع می ساخت و امروز با عنوان صنایع دستی و هنرهای سنتی از آن یاد می شود؛ همواره یکپارچه بوده و جسم و جان آدمی را حمایت می کرده است.
آنچه که امروز برندسازی نامیده می شود، از گذشته های دور این سرزمین، در صورتی عام تر جای خویش را در محصولات صنایع دستی باز کرده و سفال های کاشان و ری، قلمزنی های اصفهان، نگارگری های تبریز و قزوین و بسیاری دیگر از این دست، مُهر تأییدی بر این امر است.
بدیهی است توسعه‌ی صنایع دستی که نیازمند کیفیت تولید، وسعت تبلیغات و بازار مناسب می باشد، می تواند ضمن بهره گیری از صنعت گردشگری، به خصوص گردشگریِ معطوف به میراث فرهنگی، به گسترش و رویش آن کمک شایانی کند.
هر یک از محصولات صنایع دستی ایران می تواند از طُرُق گوناگون مانند صادرات، نمایشگاه های خارجی یا تجارت چمدانی، بعنوان پیامی فرهنگی از این آب و خاک به سراسر جهان ارسال شود و موجبات رونق اقتصادی و بهبود وضعیت معیشتی و اقتصادی را با استفاده از افزایش اشتغال رقم زند.
بزرگداشت روز صنایع دستی، فرصتی است برای توجه بیشتر و عمیق تر به تمام آنچه گفته شد.
بیستم خرداد، روز صنایع دستی را به تمامی تلاشگران این هنر ـ صنعت ارزشمند تبریک می گویم و امیدوارم با استفاده‌ی مناسب از ظرفیت های بی شمار و بالفعل کردن امکانات بالقوه، اهداف پرارزش این حوزه را بیش از پیش جامه‌ی عمل بپوشانیم.»