آخر هفته کدام گالری ها به پایان می رسند؟

به گزارش آبنما کار، گالری گردی این آخر هفته را میتوان به چند نمایشگاهی اختصاص داد که فرصت بازدید از آنها اندک است. این جمعه ۳۱ شهریور ماه چند نمایشگاه در تهران به پایان می رسند.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، گالری گردی آخر هفته ها بخش قابل توجهی از برنامه هنرمندان و هنردوستان را به خود اختصاص می دهد؛ هنرمندان و هنر دوستان با حضور در گالری های مختلف سطح شهر از نمایشگاه های هنری دیدن و با یکدیگر معاشرت می کنند.
این آخر هفته هم چندین نمایشگاه در سطح شهر تهران برپاست و شرایط برای بازدید از آنها برقرار است، با اینحال بنظر می رسد بعضی از آنان رو به پایان است و با گذشت این آخر هفته باید منتظر افتتاح نمایشگاه های جدیدی بود. برنامه ۱۰ نمایشگاه این آخر هفته به پایان خواهد رسید و با در نظر گرفتن این مساله تنها چند روز برای بازدید از آنها فرصت باقی است.

«وزن باد» نمایشگاه انفرادی «وزن باد» اینروزها در گالری والی برپاست. این نمایشگاه جمعه ۲۴ شهریور شروع شده و تا جمعه ۳۱ شهریور ماه ادامه خواهد داشت. برای سر زدن به وزن باد که آثار مجتبی روحانی را به معرض نمایش گذاشته است باید به میدان ونک، خیابان شهید خدامی، پلاک ۷۲ رجوع کرد.
بخشی از بیانیه نمایشگاه انفرادی «وزن باد» به شرح زیر است: «باد هواست تمام تلاشی که انسان در طول تاریخ برای پایان دادن به جنگ کرده است.
امیدی کودکانه و تصویری دلگرم کننده از صلح که زیباییش دست و پا زدن برای رهایی از سیاهی را توجیح می کند.
دست و پا زدن برای آن چه که باور نداریم یا شاید تعداد آنهایی که باور داریم آنقدر کم است که نمی توانیم این دفعه را بکشیم.
رهایی از بهای سنگینی که در طول تاریخ برای جنگیدن داده ایم به رویا می ماند.
مجتبی روحانی»

«بازیابی/ سری پنجم» نمایشگاه «بازیابی/ سری پنجم» هم در ایام پایانی خود به سر می برد. این نمایشگاه جمعه ۲۴ شهریور در گالری نیان، طبقه ۲ برگزار شده بود و تا جمعه ۳۱ شهریور ادامه خواهد داشت.
این نمایشگاه آثار عبدالرضا دریابیگی را به نمایش درآورده و برای بازدید از آن باید به میدان هفت تیر، خیابان مفتح جنوبی، خیابان تور، خیابان وفایی ورمرز آبادی، بن بست ابهری، پلاک ۵/ طبقه ۲ سر زد.

«بازیابی/ سری چهارم» نمایشگاه گروهی «بازیابی/ سری چهارم» هم روز جمعه ۱۷ شهریور در گالری نیان برگزار شده بود. این نمایشگاه تا جمعه ۳۱ شهریور ادامه خواهد داشت. در این نمایشگاه آثاری از علیرضا آدم بکان، شنتیا ذاکرعاملی، منوچهر صفرزاده، مهدی فرهادیان، مقداد لرپور، بهمن محمدی، احمد مرشدلو، مهتا معینی، نیکزاد نجومی، سوسن هاشمیان و رستم وسکانیان به نمایش درآمده است.
برای بازدید از سری چهارم بازیابی باید به میدان هفت تیر، خیابان مفتح جنوبی، خیابان تور، خیابان وفایی ورمرز آبادی، بن بست ابهری، پلاک ۵ سر زد.

«تنیده ز دل بافته ز جان» نمایشگاه انفرادی «تنیده ز دل بافته ز جان» هم اینروزها در گالری پروژه های آران برپاست. این گالری در خیابان نوفل لوشاتو کوچه لولاگر پلاک ۵ واقع شده است.
«تنیده ز دل بافته ز جان» آثار سارا سلیمانی قشقایی را به نمایش درآورده است.
در بیانیه این نمایشگاه آمده است: «سارا سلیمانی قشقایی در سایه چادرهای عشایری بزرگ شده، دور از مناظر شهری و غرق در
رنگ و ذوق. خاطرات دوران کودکی او پر از ماجراجویی و بازیگوشی، مثل چرخ و فلکی ذهنی در
جستجوی زیبایی و شادی شکل گرفته است.
سبک زندگی عشایری که هنرمند در کودکی شاهد آن بود، دیگر وجود ندارد و کم رونقی و
فروپاشی این فرهنگ، آثار عمیقی در روح و روان هنرمند بر جای گذاشته. در واکنش او با مطالعه
تصاویر هنری و میراث در رابطه با عشایر ایرانی، در کنار حرفه آکادمیک خود، مسیر اکتشافی را آغاز
کرده که تحصیل در رشته محافظت از آثار تاریخی و مرمت در دانشگاه باهنر کرمان و کارشناسی
ارشد هنرهای زیبا از دانشگاه آزاد تهران، بخشی از این نقشه راه بوده اند. او چندین پروژه
تحقیقاتی همچون مطالعات میدانی طولانی مدت و گسترده در عشایر فارس و کهگیلویه و
بویراحمد و چهار محال بختیاری را انجام داده است. الگوها و ترکیببندیهای بافته های عشایری
قبایل مختلف را مطالعه، ترسیم، حفظ و بازسازی کرده است، بویژه قبایل قشقایی، بختیاری
و بلوچی.
هنرمند سوزن، نخ و پارچه را انتخاب می کند و با انتقال طراحی های خود روی پارچه و با
استفاده از مهارتهای پته دوزی استان کرمان روایتهای شخصی خویش را به تصویر می کشد. او
قصه های خویش را بر بستر غنی این تکنیک که توسط بانوان صنعت گر استان کرمان زنده نگه
داشته شده درهم میآمیزد. با در کنار هم قرار دادن قدیم و جدید، هنرمند نگرانی ها، ترس ها و
امیدهای خویش را نشان میدهد.»

«خانه، خیلی دور، خیلی نزدیک» «خانه، خیلی دور، خیلی نزدیک» هم روز جمعه ۳۱ شهریور تمام می شود. این نمایشگاه با آثار نرگس رنجبر به نمایش درآمده است و در بیانیه آن نوشته شده: «خانه را یک اتاق انتظار می دانستم، جایی که باید میبودم تا بتوانم به جای دیگری بروم. بعد رفتم و دلم برایش تنگ شد.
راینر استافر
درتجربه ی اندک زیستی من خانه همیشه برای من مکانی بوده که نقش امنیت را گاها به خوبی بازی میکند. خانه آنجایی است که می توان به آن بارها و بارها برگشت و زندگی را از سر گرفت. در سالهای قبل که سفر کردم فهمیدم گاها این مفاهیمی که به خانه نسبت داده ام می تواند رنگ و بوی دیگری بگیرد. میتواند اهرم فشاری باشد به جهت اینکه فرد دلتنگ آن نباشد و امنیت را درش جستجو نکند. آن پیر دختری افتادم در روستایی دور افتاده، خانه برایش جایی بود که در خاک آن آرزوهایش را دفن کرده بود و یا آن پیرمردی که در کلبه ی خود مرگ عزیزترین هایش را دیده بود. تصویرهایی که از خانه ها ثبت کردم نگاه باردیگر ی من به خانه هاست، مکان هایی شگفت که دیگر آن مفهوم کلی امنیت را بدرستی بازی نمی کنند و انتظار هیچ آدمی را به درون خود نمی کشند.
نرگس رنجبر ۱۴۰۲»
برای بازدید از این نمایشگاه باید به گالری شیدایی در میدان هفتم تیر، میدان بهار شیراز، روبروی موزه عکسخانه شهر، پلاک ۱۴۹، واحد۱ سر زد.

«تداخل» نمایشگاه «تداخل» هم اینروزها با گردآوری کامبیز صبری در نگارخانه شمیس برپاست. این نمایشگاه گروهی آثار ۱۱ هنرمند همچون بهاره امیری، پیمان بخشی، پریسا تقی پور، سارا تهرانی نیا، رامین جمشیدی، الهام خاکپاش، بهاره خدائی انارکی، نسرین شاهپوری، لیلا شوقی، فاطمه صفری و مهسا کریمی را به معرض نمایش گذاشته است.
«تداخل» جمعه ۱۰ شهریور و برای بازدید از آن تا روز جمعه ۳۱ شهریور فرصت باقی است. برای سر زدن به گالری شمیس باید به فرمانیه، بلوار اندرزگو، خیابان دانیالی، شماره ۸ رجوع کرد.

«حالت» «حالت» هم نمایشگاه انفرادی دیگری است که این جمعه ۳۱ شهریور تمام می شود. گالری +۲ میزبان نمایشگاه «حالت» بوده و آثار اشکان عبدلی را به معرض نمایش گذاشته است.
برای دیدن این آثار باید به آدرس خیابان فرشته، خیابان بیدار، پلاک ۸، طبقه ی دوم رجوع کرد.

«خاطرات کشدار» نمایشگاه انفرادی «خاطرات کشدار» جمعه ۳ شهریور راه اندازی شد. این نمایشگاه هم تا جمعه ۳۱ شهریور در گالری عصر ادامه خواهد داشت.
برای بازدید از گالری عصر باید به میرزای شیرازی شمالی، خیابان دلاویز، پلاک ۱۸ رجوع کرد.
«خاطرات کشدار» با آثار کیومرث هارپا برگزار شده و در بیانیه آن آمده است: «انگار هر روز به دنیا میآیم. هر روز یک زندگی را تجربه میکنم؛ یک کابوس، یک خیال، یک وهم. با خیاالت و خاطراتم زندگی میکنم و برای التیام زخمهایم، به رویا پناه میبرم و درد و گناه را در قصهها گردن دیگری میاندازم. پاره پاره میشوم و از میان هزاران حقیقت و هزاران خاطره، تنها آنهایی که کشدار میشوند با من میمانند و به گمانم که زندگی همین است که میپندارم؛ لیست سیاهی از نامهایی که پر کرده حافظهام را.
کیومرث هارپا»

«شاهد» نمایشگاه انفرادی «شاهد» هم روز جمعه ۲۷ مرداد برپا شد. این نمایشگاه تا جمعه ۳۱ شهریور ادامه خواهد داشت و در گالری ایرانشهر قابل بازدید خواهد بود.
برای بازدید از گالری ایرانشهر باید به خیابان کریم خان زند، خیابان شهید عضدی (آبان جنوبی)، خیابان سپند، پلاک ۱/۶۹ رفت. در این نمایشگاه آثار شایا شهرستانی را میتوان دید.
در بیانیه این نمایشگاه آمده است: «ملامتگرِ همیشگیِ خود ماندی، بابت نگاهی بی گناهْ از شکافِ در.»

«حکایتی از یک رفاقت چهل ساله» «حکایتی از یک رفاقت چهل ساله» هم تا ۳۱ شهریور ماه ادامه دارد. این نمایشگاه نمایشگاه گروهی جمعه ۲۷ مرداد در گالری یافته برگزار شده بود. گالری یافته در دروس، خیابان یارمحمدی، بن بست طالقانی پلاک ۸ واقع شده است.
در این نمایشگاه آثار بیژن فرهنگ دره شوری و نصرالله کسراییان به نمایش درآمده است.

«زمان» نمایشگاه انفرادی «زمان» جمعه ۱۷ شهریور راه اندازی شد. این نمایشگاه تا سه شنبه ۱۸ مهر در گالری دوست ادامه خواهد داشت.
گالری دوست در خیابان خرمشهر، خیابان عشقیار، خیابان چهارم، شماره ۴ واقع شده است.
نمایشگاه زمان با آثار حمیده عظیمی برگزار شده و در بیانیه آن آمده است: «مجموعه زمان زاییده نگاهی متفاوت به سوژه ای هندسی و آشناست. اعوجاج های حاصل از نگاه از ورای شیشه محدب، باعث رسیدن به فرم هایی متفاوت و آشنایی زدایی از سوژه ی “ساعت” گردیده است. حاصل این نگرش آثاریست با فضایی انتزاعی که با روشی واقع گرایانه در چارچوب طراحی و رنگ روغن به تصویر کشیده شده است.»

«اسب های بی سوار» «اسب های بی سوار» هم اینروزها در گالری آرت سنتر برپاست. این نمایشگاه انفرادی جمعه ۱۰ شهریور شروع شده و تا سه شنبه ۴ مهر ادامه خواهد داشت.
برای بازدید از گالری آرت سنتر باید به بلوار اندرزگو، سلیمی شمالی، پلاک ۱۴۵، باغ انجمن خوشنویسان رجوع کرد.

«اسب های بی سوار» را محمدهادی فدوی به نمایش درآورده و در بیانیه آن آمده است: «اسب های بی سوار مبحث اصلی نقاشی های محمدهادی فدوی در نمایشگاه پیش رو است. نقاشی های هنرمند، الهامی مستقیم از هنر سنتی ایرانی است که بعد از چندین قرن از زاویه با نگرشی نو جانی تازه گرفته اند. آثار هنرمند در خلال چند دهه از نقطه نگاری آغاز و سپس در نقوش غزال و پرندگان و… تکامل یافته تا در دوره های اخیر با شیوه ها و مهارتهای متنوع به پختگی و زیبایی کنونی رسیده است. در آثاری که پیش روی مخاطب گشوده شده، اسب های رنگارنگ در حرکتی را می یابیم که در کنار دیگر نمادهایی چون درختان سرو و سایر نقش مایه های ایرانی، در تکنیکی چندلایه از ترکیب طراحی دستی در زمینه تا مرکب و رنگ فراهم آمده اند. هدف نمایشی از سنت و مدرنیته روی قاب یک اثر هنری به منظور بیان زیبایی و اهمیت هنر قدیمی مینیاتور ایرانی با نگرشی روزآمد شده و جدید است که هویت فرهنگ غنی و تاریخ را در محتوا دارد.»

«کاربن ۲» گالری اعتماد ۱ هم اینروزها میزبان نمایشگاه «کاربن ۲» است. این نمایشگاه گروهی با آثار ۲۰ هنرمند برگزار شده است.
نمایشگاه «کاربن ۲» تا سه شنبه ۴ مهر ادامه خواهد داشت و برای بازدید از آن باید به میدان هفت تیر، مفتح جنوبی، بن بست شیرودی پلاک ۲۵ سر زد.

«استعاره های مشوش» «استعاره های مشوش» هم این روز ها در گالری باشگاه برپاست. این نمایشگاه تا روز دوشنبه ۳ مهر ادامه خواهد داشت. گالری باشگاه در خیابان کریمخان خیابان حسینی کوچه دوازدهم پلاک ۱۳ طبقه۳ واقع شده است.
در این نمایشگاه آثار هفت هنرمند به نمایش در آمده و در بیانیه آن آمده است: « استعاره های مشوش
بدن آدمی به همان اندازه که ماهیتی زیستی دارد، بنیان اجتماعی هم دارد. بدن صرفا یک عنصر خارجی نیست؛ بلکه در برخورد با رخدادها و حوادث بیرونی به شیوهای عملگرایانه تجربه می شود. بدن در تعامل با جهانِ پیرامون پیوسته بازسازی می شود و در این فرایند، هویت انسان هم تکوین می یابد. بدین جهت اگر نقطه ی عزیمت این رویداد را گردآوری تصاویری در نظر بگیریم که هنرمند آن می خواهد پیامد وقایع تلخ اجتماعی را آشکارا و یا با زبانی نمادین نشان دهد؛ این ایده را بشکلی نظام مند در طرحی از بدن و صورت انسان به نمایش درمی آورد. بدین سان بدنها در راه تجسم یافتگی گاهی سرکش و عصیانگرند، گاهی آرام و گاهی مطیع. پرترهای، مبین آشفتگی و اضطراب است و پرترهای دیگر مدهوش و ناهوشیار. و دستها که جایی نجاتدهنده اند و جایی میراننده…
در این آثار پیکر جسمانی چونان استعارهای است برای بروز آزادی؛ حتی اگر زیست پذیر نباشد. واضح است که واکنش ناهمگون هنرمندان به شکلی تمایز بصری منجر می شود، اما آنها همواره تلاش دارند اثر خویش را همچون آینهای برای تآمل در دغدغه های بغرنج انسانی مبدل سازند.
مهرنوش علیمددی»

نمایشگاه نقاشی «آفتاب» هم در فرهنگسرای نهج البلاغه برگزار می شود و ۲۲ نقاشی زهرا منصوری را به نمایش خواهد گذاشت. سبک هنری این آثار رئالیسم، امپرسیونیسم و پست امپرسیونیسم است.
آیین گشایش «نمایشگاه آفتاب» روز جمعه ۳۱ شهریورماه از ساعت ۱۴ الی ۱۸ در گالری آفتاب فرهنگسرای نهج البلاغه انجام می شود. علاقه مندان برای بازدید از این نمایشگاه می توانند از روز شنبه اول مهر تا پنج شنبه ۶ مهرماه از ساعت ۱۰ الی ۱۸ به گالری آفتاب واقع در خیابان شریعتی، روبروی خیابان دولت، خیابان امامزاده، فرهنگسرای نهج البلاغه رجوع کنند.

منبع: