نمایش پیکرک گلی مادر با کودک در موزه ملی ایران این مادر ۷ هزار سال کودکش را در آغوش گرفته!

به گزارش آبنما کار، موزه ملی ایران پیکرک «مادر با کودک» به قدمت هفت هزار سال را به نمایش گذاشت. این پیکرک تنها نمونه کشف شده از هنر حجمی قبل از تاریخ ایران است که مادر با فرزندی در آغوش را نشان میدهد.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، این تک اثر از چهارشنبه ۲۱ دی ماه به مناسب ولادت حضرت فاطمه (س) برای پاسداشت مقام زن و مادر، در موزه ایران باستان به معرض نمایش گذاشته شده است.
جبرییل نوکنده ـ مدیرکل موزه ملی ـ درباره ی نمایشگاه این تک اثر، اظهار داشت: همزمان با روز زن و مادر موزه ملی ایران تصمیم گرفت یکی از آثار شاخص و منحصر بفرد گنجینه خودرا در قالب یک نمایشگاه تک اثر در معرض دید علاقمندان قرار دهد.
او درباره ی اهمیت و خاصیت این اثر باستانی توضیح داد: این پیکرک از جستجوهای دیرینه شناسی یک ساختمان منقوش موسوم به نیایشگاه با قدمتی در حدود هفت هزار سال در «تپه زاغه» دشت قزوین به دست آمده است. جنس آن از گِل پخته و نمایشگر مادری با فرزندی در آغوش است. سر مادر کشیده و تقریباً مخروطی شکل است و چشم های وی با چند شیار نمایش داده شده است. کودک از گِل های گـلوله شده بصورت جـداگانه تولید شده و به پیکرک افزوده شده است.
بگفته او، این پیکرک تنها نمونه کشف شده از هنر حجمی قبل از تاریخ ایران است که مادر با فرزندی در آغوش را نشان میدهد. پیکره ساز، کودک را چنان هنرمندانه در آغوش و در بین بازوان مادر به نمایش گـذاشته که با وجود انـدازه کوچک آن، نمایشی از حـس عاطفی مادرانه را نسبت به فرزنـدش به بیننده الـقا مـی کند و شاید برای تاکید به این مساله هنرمند بصورت خلاقانه از مرز طبیعت گرایی عبور کرده و این مادر را با چهار دست نمایش داده است.
این اثر بسیار کوچکِ تاریخی کهن روایتگر بیش از هفت هزار سال فرهنگ و تمدن غنی ایران زمین است و تا ۳۰ دی ماه ۱۴۰۱ در طبقه همکف موزه ایران باستان به معرض نمایش گذاشته می شود.

منبع: