با تمرکز بر موسیقی مقامی؛ آریا عظیمی نژاد برای کاتب اعظم آهنگسازی کرد

آبنما کار: آریا عظیمی نژاد برای آهنگسازی کاتب اعظم به سراغ موسیقی مقامی آیینی رفته و 8 پاساژ یا گذر موسیقایی را برای میان پرده های این کار در دست تولید دارد.

به گزارش آبنما کار به نقل از مهر، تله تئاتر اقتباسی «کاتب اعظم» با قصه ای از کاتبان قیام عاشورا، این روزها آخرین مراحل فنی خودرا برای نمایش از رسانه ملی طی می کند.
این مجموعه نمایشی ۷ قسمتی به تهیه کنندگی مرکز سریال سوره در حالی طی یک ماه اخیر جلو دوربین رفته و همزمان با اربعین حسینی آماده پخش می شود که بیش از یک دهه از تغییر رویکرد تلویزیون در قبال تله تئاتر و به حاشیه راندن آن می گذرد و الان بعد از سال ها شاهد ساخت اثری تاریخی در این قالب هستیم.
نکته جالب توجه درباب «کاتب اعظم» آنست که این روزها آریا عظیمی نژاد برای آهنگسازی این پروژه به سراغ موسیقی مقامی آیینی رفته و ۸ پاساژ یا گذر موسیقایی را برای میان پرده کار در دست تولید دارد.
او می خواهد در این تله تئاتر تجربه ساخت قطعه «آمدم ای شاه پناهم بده» با صدای مرحوم کریمخانی و در وصف امام رضا (ع) را این دفعه در رثای امام حسین (ع) تکرار کند و در همکاری با پیرغلامان حسینی، برای هر قسمت «کاتب اعظم» یک قطعه آیینی در رابطه با فضای فیلمنامه بسازد.

عظیمی نژاد حالا مشغول ساخت این قطعات است تا با تصویرسازی به کار رفته در صحنه، از این امکان برای فضاسازی احساسی و حماسی بهتر اثر کمک گیرد.
ابوالفضل مشکینی، سیدمحسن هاشمی، شهروز حبیبی، ذبیح الله ترابی و… همچون پیرغلامانی هستند که این آواهای مقامی را می خوانند.
«کاتب اعظم» که اقتباسی از رمان «اعترافات کاتب کشته شده» نوشته ساسان ناطق است، قصه کاتبان سپاه یزید در واقعه کربلاست. روایت این تله تئاتر از نیمه های شب عاشورا شروع می شود و تا عصر واقعه ادامه دارد.
این مجموعه نمایشی به نویسندگی و کارگردانی هنری مهدی غفوری و کارگردانی تلویزیونی علی عبادی، داستان شبانی است که فرزند کاتب فراری و کشته شده دربار معاویه است و آمده تا در ظهر عاشورا مواجهه سپاه شمر و عمربن سعد را با لشکر امام حسین (ع) ببیند و بنویسد.
پخش «کاتب اعظم» با بازی امین زندگانی، سیامک صفری، نادر فلاح، نازنین فراهانی، فاطمه گودرزی، حدیث میرامینی، خسرو شهراز، امین میری، امیرحسین هاشمی و… از یکشنبه ۲۷ شهریور ساعت ۲۱: ۳۰ بصورت شبانه از شبکه دو سیما شروع می شود.

منبع: