آیت الله علم الهدی: مشهد توریست ندارد بلکه زائر و مجاور دارد

به گزارش آبنما کار، خراسان رضوی امام جمعه مشهد اظهار داشت: تمام تفاوت مشهد با سایر شهرها این است که توریست و شهروند ندارد. مشهد زائر و مجاور دارد. توریست مربوط به شهرهایی است که مراکز تفریحی و میراث فرهنگی دارد. مشهد جای چنین چیزهایی نیست؛ پس توریست در مشهد نداریم.

آیت الله سیداحمد علم الهدی امروز، ۲۴ شهریور ماه، در همایش «در محضر امام مهربانی» که در مجتمع آیه های مشهد با حضور ۱۵۰۰ نفر از خدمت رسانان مجاور به زوار بارگاه امام رضا(ع) برگزار شد، اظهار داشت: از شهرداری و مدیریت شهری مشهد تشکر می کنم که با طرح ها و برنامه های خود پیش قراول عرصه خدمت به زوار شده است، با وجود این که وظیفه اولیه و ذاتی این نهاد خدمت به شهروندان و ساکنان شهر است اما بر حسب تدبیر شهردار مشهد و سیاستگذاری های اعضای شورای شهر این نهاد به عنوان یک نهاد خدمت گزار به زوار برنامه های متنوعی دارد.

وی اضافه کرد: در گذشته وقتی صحبت از شهرداری و نهادهای وابسته به آن می شد، برنامه ها و خدمات شهری که این نهاد ارائه می داد، به ذهن خطور می کرد و عمده رسالتش در مدیریت شهری خلاصه می شد اما هم اکنون شهرداری و مدیریت شهری مشهد خادمی امام رضا(ع) را جزو وظایف اصلی خود قرار داده است.

امام جمعه مشهد خطاب به خدمت گزاران مجاوری که در این همایش حضور یافته بودند، اظهار داشت: خادمی امام رضا(ع) افتخار شما در عرصه زندگی و ذخیره آخرت بوده که به عنوان حرفه و شغل شما قرار گرفته است. هم اکنون باتوجه به خدمات ارزشمندی که این نهاد در پذیرایی از زوار انجام می دهد، سبب شده این افتخار نصیب شما شود.

وی خطاب به خدمت گزاران مجاور افزود: در هر موقعیتی که قرار دارید، اگر با اخلاص به زوار امام رضا(ع) خدمت کنید، همکار امام خواهید شد. در بین تمام ائمه(ع) فقط از امام هشتم به عنوان امام رئوف یاد شده است. رافت امام رضا(ع) در پذیرایی از زوار و خدمتگزاری به آنها زبان زد است.

امام جمعه مشهد اشاره کرد: نمی توانیم در این شهر ادعای مجاورتی امام رضا(ع) را داشته باشیم و در عین حال به آن حضرت خدمت رسانی نکنیم. اگر کسی در این شهر مجاور است، باید به شیوه درست میزبانی کند و خدمت رسان زوار باشد.

مشهد شهر امام رضا(ع) است و ساکنان آن شهروند نیستند بلکه مجاور، همسایه یا مستاجر امام رضا(ع) محسوب می شوند

وی افزود: در مشهد نیز شهروند نداریم. کسی نمی تواند بگوید در این شهر شهروند است. مشهد شهر امام رضا(ع) است و هر کس در این شهر سکونت دارد، به عنوان مجاور، همسایه یا مستاجر امام رضا(ع) شمرده می شود. اولین کسی که این شهر را بنا کرده، امام رضا(ع) است. قبل از امام رضا(ع) در اینجا ۲ روستا به نام نوغان و سناباد و میان این ۲ روستا باغی به نام حمید ابن قحطبه قرار داشت. امام هشتم از کویر وارد نیشابور و از نیشابور به خلج و از آنجا به جاده سرخس و سپس به مرو مشرف شدند. این باغ توجه امام را وقتی از مسیر خلج به سرخس عبور می کردند، جلب کرد.

علم الهدی اشاره کرد: در بین این باغ یک قبه وجود داشت که در آن زمان به قبه هارونیه معروف بود اما در اصل آن قبه مربوط به ذوالقرنین بود. حضرت در زمان عبور از این باغ، آنرا خریداری کرد؛ سپس از آنجا به سرخس و از آنجا به مرو مشرف شدند؛ پس این شهر را امام رضا(ع) تاسیس کرد و شهر متعلق به امام رضا(ع) است. این باغ از شمال صحن انقلاب تا مسجد گوهرشاد بوده است؛ پس هرچه به آن اضافه شود، مال امام رضا(ع) است و هرچه این شهر توسعه پیدا کند، باز هم شهر امام رضا(ع) است.

وی عنوان کرد: به مدیر کل گردشگری خراسان رضوی گفته ام که حق ندارند بابت درجه بندی هتل ها از مسافران کرایه بگیرند. اینجا ملک امام رضا(ع) و مسافر آن میهمان ایشان است. تاکید کردم که فقط می توانید حق خدمت دریافت کنید، نه حق سکونت. وقتی ملک و زمین مال امام رضا(ع) است، نمی توانید بابت آن کرایه دریافت کنید. در ملک امام رضا(ع) ساختمان ساخته اید اما مالک زمین که نشده اید. فقط مستاجر امام شده اید و حق ندارید به عنوان مسکن از مردم پول بگیرید. فقط از مهمانان تحت عنوان مدیریت خدمت می توانید کرایه دریافت کنید.

امام جمعه مشهد اضافه کرد: پاکبانی که در مشهد کار می کند، با پاکبان سایر شهرها فرق دارد. او جاروکش شهر نیست؛ او جاروکش امام رضا(ع) است. اتوبوسران ها نیز مهمانان امام رضا(ع) را جابه جا می کنند و شغل معمولی ندارند؛ در حقیقت شما راننده امام رضا(ع) شده و مهمانان ایشان را جابه جا می کنید که بالاترین درجه و مقامی است که به شما اعطا شده است. امیدوار هستم مدیریت شهری تمام ابتکارات خودرا در نوکری و خدمتگزاری در محضر امام رضا(ع) بنا کند.

علم الهدی تصریح کرد: با زائر امام هشتم(ع) معامله نکنید. در پیک زیارتی کرایه تاکسی ۲ برابر می شود. امام رضا(ع) از این مساله ناراحت می شوند. ممکنست یک نفر در این پیک زیارتی چهار تا پنج میلیون نیز بیشتر درآمد کسب کند اما شب که به خانه می رود، به سبب بیماری همسرش و انتقال او به بیمارستان باید ۶ میلیون برای او هزینه کند. اگر امام رضا(ع) به کسی غضب کند، همینگونه می شود. همانطور که امام رضا(ع) رئوف است، برای کسی که این موضوعات را رعایت نکند، غضب خواهدنمود. اگر در این پیک زیارتی بازار گرمی راه بیندازید، امام رضا(ع) مانع آن خواهد شد و درآمدی که بابت آن کسب کرده اید، اثر سوء خواهد داشت.

وی افزود: در پیک زیارتی باید بیشتر خدمت کنید تا این که درآمد بیشتری کسب کنید. اگر مشکل دارید، مشکل تان را به امام رضا(ع) بگوید تا حل شود. مشکل مالی با سرکیسه کردن زائر امام رضا(ع) نه فقط حل نمی گردد بلکه بدتر هم می شود. فرهنگ میزبانی از یک باور شروع می شود. آدم باید باور کند که نوکر، راننده و جاروکش امام رضا(ع) است.