کشف صندلی تاشو قرون وسطایی از یک گور

آبنما کار: باستان شناسان با کاوشِ یک گور قرون وسطایی، یک صندلی تاشو کشف کرده اند.
به گزارش آبنما کار به نقل از انشنت اوریجینز، ظاهرا آسایش در زندگی بعد از مرگ، دغدغه ای در دوران قرون وسطی بوده است. گورستان ها می توانند جنبه های مختلف فرهنگی و ارزش های مردم گذشته را مشخص کنند، بدین جهت منابع غنی برای باستان شناسان و تاریخ دانان محسوب می شوند.
باستان شناسان این دفعه یک صندلی تاشو آهنین را در گور یک زن قرون وسطایی کشف کرده اند. این صندلی به حوالی سال ۶۰۰ میلادی متعلق می باشد و دومین اثر تاریخی مشابهی است که تا حالا در آلمان کشف شده است.
این گور در ایالت «بایرن» آلمان قرار دارد و باستان شناسان با کاوش در آن، علاوه بر صندلی تاشو، آثار تاریخی دیگری نیز کشف کرده اند.
این صندلی تاشوی نادر در ابعاد ۷۰ در ۴۵ سانتی متر تولید شده است و یکی از ۲۹ صندلی تاشو شمرده می شود که در گورهای قرون وسطایی واقع در اروپا کشف شده اند.

بگفته کارشناسان، صندلی های تاشو آهنین و برنزی از دوره های باستانی تولید می شدند، شواهدی از ساخت آنها در دوره های رومی هم وجود دارد و در آن زمان به عنوان نمادی از افتخار، قدرت و اعتبار در جامعه در نظر گرفته می شد.
حتی در خارج از اروپا و در دوره های قدیمی تر نیز یک صندلی تاشو نفیس در مقبره «توت عنخ آمون» فرعون مصر باستان کشف شده است که از چوب درخت آبنوس و عاج تولید شده بود و به ۱۳۲۷ قبل از میلاد متعلق می باشد. این نوع صندلی ها اولین بار در حوالی ۱۴۰۰ قبل از میلاد در اروپای شمالی ساخته شدند.
این نوع صندلی ها اغلب به عنوان یکی از اشیاء مخصوص دفن به همراه جسد در گورهای زنان قرار داده می شدند. کشف چنین صندلی ای در گور «بایرن» نشان دهنده موقعیت اجتماعی بالای این زن است.
البته علاوه بر این صندلی، در گور این زنِ حدودا چهل تا پنجاه ساله، اشیاء دیگری همچون گردنبندی با مهره های کوچک شیشه ای، یک کمربند و سگک و یک مروارید بزرگ نیز کشف شده است.

منبع: