در گفت وگو با رئیس میراث فرهنگی نایین مطرح شد؛ تبدیل نایین به قطب گردشگری کشور تا هفت سال آینده

به گزارش آبنما کار، اصفهان رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نائین اظهار داشت: ریل گذاری در بخش سرمایه گذاری خصوصی این شهرستان را در هفت سال آینده به قطب گردشگری کشور تبدیل خواهدنمود.

شهرستان نایین با قرار گرفتن در راه شاهراه مواصلاتی کشور و مرکز ایران از موقعیت راهبردی و ویژه ای برخوردار است، بطوریکه روزانه بطور متوسط ۵ تا ۱۰ هزار دستگاه خودرو از آن عبور می کنند که این مقدار در مناسبت ها و رویدادهای رسمی به ۱۵ هزار دستگاه می رسد.

وجود بیش از ۱۲۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده در این شهرستان، که تعدادی از آنها تاریخ و تمدن نایین به جامانده از دوران قبل از اسلام است مسافران داخلی و توریستهای خارجی را به سمت خود جلب می کند.

این شهرستان در ادوار گذشته به سبب نبود زیرساخت های لازم همیشه به عنوان یک شهر عبوری از آن یاد می شد و این در حالی بود که آژانس های مسافرتی برای ارائه خدمات به مسافران داخلی و خارجی تنها یک تا دو ساعت در این شهرستان حضور داشتند و فقط بازدیدها به بنای تاریخی مسجد جامع و موزه پیرنیا محدود می شد.

برای بررسی بیشتر این مساله و پرداختن به ابعاد چگونگی زمینه سازی برای حضور بیشتر مسافران و توریستهای خارجی با محمود مدنیان، رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان نایین به گفت و گو پرداختیم که در ادامه می خوانید:

تبدیل یک تهدید به فرصت

مدنیان با اشاره به روند افزایشی توسعه گردشگری در این شهرستان اظهار داشت: یکی از مهم ترین ضعف های گردشگری شهرستان نایین نبود مراکز اقامتی برای اسکان گردشگران بود که بنا بر این بیشتر برای گردشگران محل عبور بود.

وی با اعلان اینکه بافت های تاریخی نایین همیشه مکانی برای افراد معتاد و تهدیدی برای ساکنان این منطقه ها بود، اضافه کرد: از مهم ترین دلیلهای تقویت شهرستان در زمینه گردشگری ریل گذاری صحیح و ایجاد انگیزه در سرمایه گذاران به وسیله برگزاری رویدادهایی چون احیای مراسم سنتی و جشنواره های نوروزی بود که مسافران داخلی و توریستهای خارجی زیادی از این برنامه ها استقبال می کردند و این انگیزه ای شد تا سرمایه گذاران بومی نسبت به ساخت واحدهای بومگردی و نیز اقامتگاه های گردشگری اقدام نمایند که در کمتر از یک دهه اخیر انقلابی در نایین رخ داد و آن سرمایه گذاری در بافت تاریخی این شهرستان بود.

مدنیان افزود: تا حالا تعداد واحدهای اقامتی دارای پروانه بهره برداری در شهرستان به ۲۲ مورد همچون هتل، میهمان پذیر، خانه مسافر و بومگردی بالا رفته که تعداد ۱۶ مورد آن در بخش بوم گردی سرمایه گذاری شده است و این می تواند نایین را در هفت سال آینده به قطب گردشگری تبدیل کند.

وی اظهار داشت: با گسترش و رونق گرفتن گردشگری در بیست سال قبل شهرستان های نایین و خور و بیابانک ۵ اثر در لیست آثار ملی ایران به ثبت رساندند و امروز ۹۵ مورد که در آینده به ۳۰۰ مورد افزایش می یابد.

بهره برداری از کاروان سرا و کمپ گردشگری در نایین

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری نایین اشاره کرد: بعد از سرمایه گذاری در بخش اقامتگاه ها و بومگردی ها، تعدادی از سرمایه گذاران بخش خصوصی به فکر ایجاد تشکل مردم نهاد و ثبت تعاونی گردشگری افتادند و وقتی این دو در کنار هم قرار بگیرد مهم ترین عامل برای جذب توریست خواهند بود.

وی با اشاره به استقبال خوب سرمایه گذاران در گردشگری خبر افتتاح و بهره برداری پروژه های کاروان سرای تاریخی بلاباد، کاروانسرا و مجموعه گردشگری مشجری و نیز دو پروژه مجتمع و کمپ گردشگری تا آخر سال را داد.

مدنیان اظهار داشت: با روند افزایش رونق و توسعه گردشگری بیش از ۹۵ اثر تاریخی این شهرستان در لیست آثار ملی به ثبت رسیده که این مقدار در آینده به ۳۰۰ اثر بیشتر می شود.

اگر میراث فرهنگی نبود بازار تاریخی به کل از بین رفته بود

از رییس میراث فرهنگی و گردشگری نایین درباب این که مرمت هایی که در بناهای تاریخی شهرستان صورت گرفته، آیا می تواند پاسخگوی نیاز گردشگران و مسافران باشد؟ می پرسیم که در پاسخ اظهار داشت: در حوزه مرمت و احیای بافت فرسوده کارهای بسیار زیادی انجام شده و نایین یکی از محدود شهرستان های کشور است که اقدامات دولتی در آن از سالهای قبل در بحث مرمت انجام شده است. در خود شهرستان استادکاران بومی حضور داشتند که برای مرمت سایر بناهای تاریخی استان نیز مراجعه می کردند و امروز مهم ترین بنای تاریخی شهرستان بازار تاریخی آن به عنوان قلب بافت تاریخی نایین است که مرمت پشت بام بصورت ایزوله و سپس آجر فرش و بصورت سنگ فرش، کف آن مرمت و تعمیر شد و اگر میراث فرهنگی نبود بازار تاریخی به کل از بین رفته بود.

وی از دیگر بناهای مرمت شده را نارنج قلعه، خانه تاریخی پیرنیا، خانه تاریخی فاطمی، خانه تاریخی امامی، مساجد جامع نایین، حسینیه های شهرستان، آب انبارها، یخچال های سنتی بافران و محمدیه، زورخانه فریدون، آسیاب ریگاره، خانه تاریخی امامی و مصلی نایین عنوان نمود.

پتانسیل و ظرفیت میزبانی از گردشگران در چهار فصل سال

مدنیان اضافه کرد: از جاذبه های طبیعی متنوع که بصورت هر چهار فصل توریست می تواند از زیبایی این نواحی بهره ببرد مناطق کوهستانی و جاذبه های ریگ جن در کویر است.

از ۳۰۰ فعال صنایع دستی تا صدور ۱۷۰ مجوز برای توسعه مشاغل خانگی

او در ادامه از گسترش صنایع دستی در این شهرستان آگاهی داد و اظهار داشت: صنایع دستی شهرستان نایین نیز همیشه زبانزد خاص و عام مردم بوده به نحوی که فرش نایینی تا عبای محمدیه به شهره جهانی نیز رسیده اند و امروز با دارا بودن ۳۰۰ فعال صنایع دستی کارگاهی و انفرادی و صدور ۱۷۰ مجوز مشاغل خانگی می توانیم در بازارهای داخلی و خارجی نیز حرف هایی برای گفتن داشته باشیم.

برگزاری دوره های آموزشی راهی برای تقویت حوزه گردشگری

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری نایین با اشاره به رشد ۱۰۰ درصدی فعالان صنایع دستی در این شهرستان از روند ارائه تسهیلات برای پشتیبانی از مشاغل و صنایع دستی آگاهی داد.

مدنیان درباب تحقق شعار سال اظهار داشت: امسال با تهیه کردن بانک اطلاعات گردشگری، توانستیم بسته های سرمایه گذاری را در اختیار سرمایه گذاران قرار دهیم و از سویی در نظر داریم با به روز کردن علم گردشگری و تعامل با دانشگاه ها در بخش دانش بنیان نیز اقدامات خوبی انجام دهیم.

وی اشاره کرد: با به روز کردن علم و دانش گردشگری در شهرستان نایین و صنایع دستی و استفاده از اساتید مختلف دانشگاه، می توانیم حوزه گردشگری را که همیشه مورد تاکید مقام معظم رهبری است رونق دهیم.

منبع: