روسیه در آستانه اخراج از شورای جهانی موزه ها

آبنما کار: شورای بین المللی موزه ها (ایکوم) می گوید پروتکلهای بازبینی شده این نهاد با سهولت بیشتری به مسائل مربوط به مناطق جنگی رسیدگی کند و می تواند منجر به اخراج روسیه از این سازمان شود.
به گزارش آبنما کار به نقل از آرت نیوزپیپر، شورای بین المللی موزه ها (Icom) در اطلاعیه ای روسیه را به سبب «تخریب عمدی میراث فرهنگی اوکراین»، در صورتیکه به تقویت منشور اخلاقی آن رأی می داد، محکوم نمود و از تصمیم جمعی هیأت اجرائی برای ایجاد یک پروتکل جدید اخلاقی برای این سازمان آگاهی داد.
ایکوم (Icom) که تنها سازمان تخصصی موزه ای و موزه داران در سطح جهانی است و روابط رسمی با یونسکو دارد، در جریان مجمع عمومی ایکوم در پراگ اعلام نمود که پروتکل اصلاح شده به سازمان اجازه می دهد تا با سهولت بیشتری به مناطق درگیری رسیدگی کند.
«آناستازیا چردنیچنکو»، نایب رئیس ایکوم اوکراین، در جریان یک میزگرد در مجمع عمومی پراگ ادعا کرد که روسیه در اوکراین “نسل کشی فرهنگی” مرتکب شده است و ایکوم روسیه قوانین اخلاقی شورای بین المللی موزه ها را نقض کرده است.
ایکوم اوکراین در نامه ای سرگشاده خطاب به «آلبرتو گارلاندینی» ـ رئیس شورای بین المللی موزه ها (یکوم) ـ اعلام نموده که روسیه عمدا موزه های اوکراین را تخریب و غارت می کند و مجموعه های آنها را به خاک روسیه منتقل می کند و در حالی اعضای روسی ایکوم در اقدامات دولت روسیه مشارکت دارند که بر خلاف اصول بنیادی شورای بین المللی موزه ها است. ایکوم اوکراین در ادامه گفته که اگر شورای بین المللی موزه ها اقداماتی را مقابل ایکوم روسیه انجام ندهد، در این تخلفات شریک است.
در این نامه، نمایندگان ارشد وزارت فرهنگ اوکراین به رهبری «چردنیچنکو» خواهان اخراج روسیه از شورای بین المللی موزه ها به سبب این تهاجمات شدند. این نامه می افزاید: «متاسفانه، قوانینی که توسط همه اعضای ایکوم تدوین و تصویب شده است، دیگر کارساز نیست. تماشای بی صدای اقدامات متجاوزانه یا فقط ابراز نگرانی کمکی نمی نماید. علاوه بر این چراغ سبزی است به کسانی که ممکنست وسوسه شوند و قوانین را در آینده زیر پا بگذارند. بنابراین، ما درخواست می نماییم که عضویت روسیه در ایکوم خاتمه یابد.»
شورای بین المللی موزه ها (ایکوم) از زمان تأسیس خود در سال ۱۹۴۶، هیچ گاه یک کمیته ملی را اخراج نکرده است.
این ادعا که تخریب میراث فرهنگی اوکراین «عمدی» است، موضوعی است که همچنان در قوانین بشردوستانه بین المللی مورد مناقشه و بحث است. روسیه بطور مداوم این ادعا را به چالش کشیده و بارها مدعی شده است که ساختمان های فرهنگی لطمه دیده توسط نیروهای اوکراینی به عنوان نقاط نظامی اشغال شده است و آنها را به عنوان اهداف نظامی قانونی تبدیل نموده است. از طرفی، دولت اوکراین مدعی است که این مکان ها توسط روسیه در یک کمپین پاکسازی قومی هدف قرار می گیرند. هیچ مقام قانونی مستقلی هنوز هیچ یک از این دو ادعا را تأیید نکرده است.
ایکوم اوکراین مدعی است که ۴۵۰ بنای تاریخی فرهنگی توسط ارتش روسیه تخریب یا لطمه دیده اند که شامل ۳۴ موزه و مجموعه یادبود لطمه دیده یا تخریب شده، می شود.
با این وجود، عفو بین الملل که یکی از معتبرترین و مورد اعتمادترین نهادهای کمک های بشردوستانه است در گزارشی که در تاریخ چهارم آگوست منتشر نموده گفته که ارتش اوکراین خودش قوانین بشردوستانه بین المللی را با تبدیل تأسیسات غیرنظامی همچون مکان های میراث فرهنگی، مؤسسات فرهنگی و ساختمان های مذهبی به اهداف نظامی با ایجاد پادگان هایی برای دفاع از کشور در مقابل پیشروی نیروهای روسیه، نقض می کند.

منبع: