دفترهای مشق در گالری والی ورق می خورند

آبنما کار: دفتر مشق عنوان نمایشگاه تجسمی گروهی است که با هدایت بهنام کامرانی و با همکاری گالری وصال شیرازی از ۴ تا ۱۵ شهریورماه در گالری والی راه اندازی.

به گزارش آبنما کار به نقل از روابط عمومی گالری والی، بهنام کامرانی نمایشگاه گردان نمایشگاه «دفتر مشق» اظهار داشت: نمایشگاه دفتر مشق در یک بازه زمانی دو ساله با حضور گروهی از شاگردانم در کلاس های آزاد هنر جدید شکل گرفت و هر یک از هنرمندان حاضر در نمایشگاه روی مبحث نمایشگاه برپایه رسانه خودش کار کرد.
او اضافه کرد: دفتر مشق قابلیت این را دارد که خیلی از مسائل همچون آموزش و پرورش غلط، مسائل اجتماعی و موضوع هایی چون خاطرات شخصی و گاه خاطرات دردناک آموزشی را در آن بیان کرد و در این مجموعه به شکلی می توانیم خصوصیت های نسلی را بررسی نماییم.
به گفته کامرانی، در این نمایشگاه آثاری از سمیرا البرز کوه، نازنین بهزادی، شیوه تبار، فائزه خان محمدی، مجتبی روحانی، رایحه سجادیان، نرگس فراهانی، بهروز مسلمی و فرشته همتی دیار جان در معرض دید علاقه مندان قرار می گیرد.
بهنام کامرانی در استیمنت این نمایشگاه نوشته است: «همه ما در دفترهای مشقی که سرشار از خاطرات تلخ و شیرین است مشق نوشته ایم، جایی که کودکی را به بزرگسالی پیوند می دهد. از طرفی دفتر مشق و طراحی آن، بستری برای مطالعه ی مطالب و تصاویر یک نسل است. نسلی پر از امید و هراس، تخیل و تردید، پیروزی و رخوت. دفتر مشق آینه ای از تاریخ و گذار است. صفحاتی که حتی اگر سفید باشند پر از گفتنی ها و ناگفتنی هستند. در یک سو ما و در سویی دیگر والدین، معلم و مدرسه واقع شده اند. حساب ها و علوم و دروس و خط خطی ها و نقاشی ها و خلاصه تجسم افکار را میتوان در دفاتر مشق دید و بازیابی کرد.
این نمایشگاه تلقی هنرمندانی را نشان داده است که هر کدام با رسانه های متفاوت و با تکیه بر محتوای فردی و اجتماعی یا هر دو، این مورد را نشان داده اند؛
سمیرا البرزکوه با تلقی تازه ای به نقاشی صفحات مشق پرداخته هم از جنبه ای واقع گرا هم از جنبه ای فرم گرا. نرگس فراهانی تورم و تغییر شکل صفحات مشق را به ماده ی سرامیک کشانده است. بهروز مسلمی مَثَلی کهنه و حوادث ناشی از آتشسوزی ها را با عکس دانش آموزان و دفترهای مشق پیوند داده است. فائزه خان محمّدی بر تصاویری علمی از مغز و رابطه اش بر دفاتر مشق تاکید کرده است. نازنین بهزادی با تاثیر از آثار فرانسیسکو گویا لایه هایی از عکس دفترها، سایه ها، طبیعت و حیوانات را در فضایی رازگونه بهم آمیخته است. رایحه سجادیان در نقاشی هایش کاغذ مچاله دفتری را در چشم اندازی غریب نشان می دهد، در حالیکه با خطوطی از دوخت در هم پیچیده اند. فرشته همتی کلمات و تصاویر موجودات خیالی را در طراحی هایی تاثیر گذار بهم پیوند داده است. شیوا تبار برداشتی از خاطرات و چشم انداز را در ویدئوهایی بر روی دفترهای مشق پخش می کند. آثار مفهومی مجتبی روحانی بر تغییر شکل و کارکرد دفتر مشق و مداد با نگاهی شاعرانه و انتقادی تمرکز یافته است.»

نمایشگاه «دفتر مشق» از چهارم تا پانزدهم شهریورماه ماه در گالری والی میزبان علاقمندان خواهد بود.
گالری والی در میدان ونک، خیابان خدامی، پلاک ۷۲ واقع شده است.

منبع: