امضای تفاهمنامه توسعه مجموعه باستانی شهر زیرزمینی نوش آباد

به گزارش آبنما کار اصفهان مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان اظهار داشت: مجموعه باستانی شهر زیرزمینی نوش آباد، یکی از آثار فاخر کشور است که خصوصیت های منحصر به فرد و خاص خویش را دارد.

علیرضا ایزدی در گفتگو با ایسنا، اظهار نمود: بافت تاریخی و گردشگری نوش آباد، یک ظرفیت قوی و مناسب برای توسعه گردشگری شهری است و امیدواریم که مرمت بناهای این شهر، اساس مناسبی برای سرمایه گذاری و توسعه گردشگری در استان باشد.

وی تصریح کرد: استان اصفهان خاستگاه خیلی از آیین های مذهبی است و نوش آباد بعنوان خاستگاه تعزیه ایران زمین متفاوت تر و خاص تر از سایر نقاط است که آیین خیمه کوبی هشتم و خیمه برداری یازدهم محرم نمونه آن است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان اضافه کرد: با هدف شناسایی فضاهای بیشتری از شهر زیرزمینی نوش آباد، تفاهمنامه توسعه و اکتشاف این اثر تاریخی با شهرداری نوش آباد در چهار صفحه به امضا رسید که اولویت های آن مشخص شده است.

ایزدی خاطرنشان کرد: اولویت های طرح شامل کاوش، لایروبی، مرمت، آماده سازی و ایمن سازی مجموعه پیش از بهره برداری است که ظرف مدت سه ماه از زمان عقد تفاهمنامه توسط شهرداری نوش آباد بوده و احیا هم بر مبنای تنظیم اولویت ها و بعد از تصویب هیئت راهبردی یا شورای فنی اداره کل خواهد بود.

وی تصریح کرد: تعیین دوره بهره برداری متناسب با کاربری مطابق با استانداردهای مربوط شامل تهیه طرح جامع مدیریت بهره برداری توسط شهرداری نوش آباد، بعد از تصویب در شورای فنی اداره کل و تدوین برنامه اجرایی و راه اندازی بهره برداری مطابق با طرح جامع مدیریت خواهد بود.

مشاور وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت: بهره برداری از بنا نیازمند انجام عملیات تکمیلی مرمت و آماده سازی احیا در اثر است که طرف دوم متعهد به هزینه کرد به روشی است که همه فضاهای مبحث قرارداد مورد تایید شورای فنی اداره کل و مطابق طرح مصوب پوشش داده و به بهره برداری برساند.

ایزدی اضافه کرد: هزینه های عملیات تکمیلی مرمت و آماده سازی احیا شامل هزینه های در ارتباط با اداره اوقاف در مورد ورودی های آب انبار، نگهداری و مراقبت از بنا در زمان بهره برداری، تجهیزات غیر منصوب و مبلمان بنا و نیروی انسانی در رابطه با بهره برداری نمی گردد.

وی اظهار نمود: شهرداری نوش آباد، متعهد است نسبت به تهیه طرح مرمت، احیا، برنامه زمان بندی کلی و پلان مدیریتی مجموعه اقدام نموده و بعد از تصویب و ابلاغ اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، نسبت به اجرای آن زیر نظر نماینده قانونی تفاهمنامه اقدام نماید.

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان، خاطرنشان کرد: بهره برداری از بخش های کاوش شده همزمان با عملیات مرمت و آماده سازی احیا بعد از عرضه برنامه زمان بندی و طرح مدیریت بهره برداری موقت در مدت زمان مشخص توسط شهرداری و با مجوز بهره برداری موقت اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان عملی خواهد شد.

وی تصریح کرد: بهره برداری از مموعه باستانی شهر زیرزمینی نوش آباد، در ورودی های مرکزی و چاله سی پس از مرمت و حفاظت مجموعه و با دریافت مجوز فروش بلیت از اداره کل موزه ها امکان پذیر می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان اظهار داشت: شهرداری نوش آباد، موظف به افتتاح حساب جداگانه برای درآمدهای شهر زیرزمینی این شهر در ازای بهره برداری از اثر با استناد به قوانین محافظت از ابنیه میراث فرهنگی است.

ایزدی اضافه کرد: با عنایت به ثبت شهرزیرزمینی نوش آباد، در لیست آثار ملی، شهرداری موظف به هزینه کرد سالانه ۵۰ درصد از درآمد فروش بلیت و برنامه های جانبی در این اثر به منظور حفظ و مرمت مجموعه است که از این مبلغ ۵ درصد برای امور فرهنگی هزینه خواهد شد.

وی تصریح کرد: گزارش های پیشرفت فیزیکی پروژه و هزینه کردها با پیوست اسناد مثبته بعد از تایید پایگاه میراث فرهنگی نوش آباد، برای تصویب نهایی به اداره کل میراث فرهنگی استان ارسال شود.

مشاور وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، اظهار داشت: در صورت تعیین مدیر یا سرپرست برای مجموعه باستانی شهر زیرزمینی نوش آباد، پیش از صدور حکم باید در کمیته راهبردی مطرح شده و بعد از موافقت اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان استعلام شود.

وی خاطرنشان کرد: تعیین عرصه و حریم مبحث تفاهمنامه، تشکیل کمیته فنی برای مدیریت برنامه های اجرایی مجموعه و ابلاغ ضوابط همچون تعهدهای وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کشور در این تفاهمنامه است.

به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان بعد از شرکت در آیین های جریده برداری و خیمه برداری نوش آباد، در حاشیه دیدار با خانواده شهید سنایی، تفاهمنامه توسعه مجموعه شهرزیر زمینی را امضا کرد.

منبع: