وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح کرد؛ مرحوم حبیب الله صادقی تمام زندگی اش را وقف امام حسین(ع) کرده بود

به گزارش آبنما کار محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه گذشته در منزل مرحوم حبیب الله صادقی حضور یافت و ضمن اهدای فاتحه و عرض تسلیت، با خانواده آن مرحوم ابراز همدردی کرد.

به گزارش آبنما کار به نقل از واحد ارتباطات و رسانه مرکز هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه چهارشنبه باحضور در منزل مرحوم حبیب الله صادقی هنرمند متعهد عرصه هنرهای تجسمی کشور، ضمن ابراز همدردی با خانواده آن مرحوم، برای این هنرمند فقید طلب رحمت و مغفرت کرد.
در جریان این دیدار که با حضور و همراهی عبدالرضا سهرابی مدیرکل مرکز هنرهای تجسمی، محمدحسین نیرومند مشاور وزیر، سید مجید پوراحمدی مدیرعامل صندوق اعتباری هنر، میثم نیلی و نیکنام حسینی پور مشاور عالی صندوق هنر رخ داد، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی فقدان مرحوم صادقی را برای جامعه فرهنگی و هنری کشور سخت و طاقت فرسا توصیف کرد و اظهار داشت: مرحوم صادقی قریب به ۵۰ سال برای فرهنگ و هنر انقلاب اسلامی زحمت کشید و در این راه، آثار فاخر و ارزشمند بسیاری را خلق کرد. اما رسم زندگانی همین است و در نهایت همگی باید راضی به رضای خداوند و آنچه برایمان مقرر فرموده است، باشیم.
محمد مهدی اسماعیلی مرحوم صادقی را هنرمندی متبحر و صاحب سبک ارزیابی کرد و اضافه کرد: وی در هنرش صاحب ایده بود و در طول عمر بابرکت خود توانست گنجینه ارزشمندی از آثار هنری فاخر و پرارزش را خلق کند که بدون شک این آثار در حافظه تاریخی ملت ایران ماندگار خواهد ماند.
اسماعیلی با اشاره به اینکه مرحوم صادقی تمام زندگی هنری خویش را وقف خلق اثر درباره امام حسین (ع) و ائمه هدی (ع) کرده بود، بیان نمود: در راه متعالی اسلام، انقلاب و خاندان (ع) هیچ چیزی گم نمی شود؛ کسی که ذره ای برای خاندان عصمت و طهارت (ع) کار کرده باشد، تلاشش بی نصیب نخواهد ماند. خوشا به حال استاد صادقی که در چنین مسیر نیکویی قدم نهاد. او با رفتنش، کارنامه ای درخشان از خود برجای گذاشت و با سرشتی پاک و عاقبت بخیر دار فانی را وداع گفت.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود به خلق اثری درباره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی توسط مرحوم صادقی اشاره نمود و اظهار داشت: مرحوم صادقی تاکید و علاقه داشت که این اثر پرارزش در حسینیه جماران رونمایی شود.
اسماعیلی افزود: به یادم دارم که به پاس خلق اثری پرارزش به استاد صادقی پیشنهاد شد که مبلغی را بعنوان حق الزحمه دریافت کند، اما ایشان نپذیرفت و خاطرنشان کرد: کار من دلی است نه پولی! من هیچگاه در ازای خلق اثر با مبحث ائمه هدی (ع) و خاندان پاک و مطهرشان پولی دریافت نمی کنم.
اسماعیلی خاطرنشان کرد: زنده یاد صادقی هنرمندی عزیز، شریف، وطن دوست و انقلابی بود. بدون شک فقدان ایشان برای همگان بخصوص برای خانواده و اصحاب فرهنگ و هنر دشوار است؛ اما این مشیت الهی است و خوشا به حال او که اینچنین سبک بار به مهمانی خداوند رفت.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن اشاره به شعر «هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق، ثبت است بر جریده عالم دوام ما»، به خانواده مرحوم صادقی تسلی داد و تصریح کرد: دل نگران نباشید، نام استاد صادقی بر جریده عالم ثبت شده است.
اسماعیلی در بخش پایانی سخنان خود تصریح کرد: امیدوارم در روزهای محرم با برگزاری یک مجلس روضه باشکوه، بتوانیم یاد استاد صادقی را زنده نگه داریم و ثواب آن مجلس را به روح بلند ایشان هدیه نماییم.
در بخش دیگری از این دیدار، همسر مرحوم صادقی ضمن تشکر از حضور و ابراز همدردی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیات همراه، مرحوم صادقی را هنرمندی شیفته مردم توصیف کرد و اظهار داشت: مرحوم صادقی آتلیه اش را قطعه ای از بهشت می دانست. او هرسال به مناسبت آغاز ماه محرم اثری به یاد امام حسین(ع) خلق می کرد و در آخرین لحظه هم با ذکر یا حسین جان داد.
وی همینطور به ذکر خاطراتی از دوران همکاری مشترک هنری خود با مرحوم صادقی و زندگی شخصی اش با این استاد فقید پرداخت و ارادت مرحوم صادقی به ائمه اطهار(ع) بخصوص امام حسین (ع) را ارادتی عمیق و زایدالوصف توصیف کرد.
حبیب الله صادقی هنرمند شناخته شده عرصه هنرهای تجسمی کشور که آثار و اندیشه هایش نقش پررنگی در تبیین مفاهیم والا و ملکوتی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس داشت، روز چهارشنبه پنجم مرداد ماه بر اثر بیماری قلبی در سن ۶۵ سالگی به دیدار معبود شتافت.
پیکر آن مرحوم روز شنبه ۸ مرداد از ساعت ۹: ۳۰ بامداد از آغاز خیابان مظفر (روبه روی در ورودی موسسه صبای فرهنگستان هنر) تا موزه فلسطین تشییع و سپس در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) به خاک سپرده خواهد شد.

منبع: