هیأت گردشگری روسیه به ایران آمد ویزای گروهی ایران و روسیه سرانجام لغو می شود؟

آبنما کار: هیأت گردشگری روسیه در مسافرت به ایران و در دیدار با معاون گردشگری درباره به سرانجام رساندن برنامه لغو ویزای گروهی بین دو کشور مذاکره کردند. این برنامه قرار بود از سال 2021 تا 2023 اجرا شود که هنوز به نتیجه نرسیده است.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، هیأتی گردشگری از روسیه که این هفته وارد تهران شده است، متشکل از یوگنی کوزلوف ـ معاون اول دفتر شهردار و رئیس کمیته گردشگری مسکو ـ، مسلم بایتازیف ـ وزیر گردشگری جمهوری چچن ـ، تاتیانا شارشاویستکایا ـ معاون رئیس کمیته گردشگری مسکو ـ، اورهان رضایف ـ رئیس پروژه های کمیته گردشگری مسکو ـ، سرگئی باراتف ـ معاون روابط بین الملل دپارتمان اقتصاد خارجی و روابط بین الملل مسکو ـ و نیکیتنکو پتر ـ وابسته فرهنگی و دبیر سوم سفارت روسیه در ایران ـ در دیدار با علی اصغر شالبافیان ـ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ درباره مهم ترین موضوعات در رابطه با حوزه گردشگری ایران و روسیه گفت و گو کردند.
تشریح وضع موجود گردشگری دو کشور و چشم انداز همکاریهای مشترک، ضرورت افزایش ورود گردشگران به هر دو کشور، تاکید بر اجرائی کردن سند برنامه اقدام مشترک، لغو روادید گروهی گردشگران دو کشور، اهمیت تنوع ظرفیت های گردشگری در ایران، همچون جاذبه های فراوان تاریخی، سیاحتی، سلامت و… از مهم ترین مطالبی بود که در این جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
همین طور اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای هماهنگی بین بخش خصوصی گردشگری ایران، مسکو و چچن برای برگزاری نشست مجازی B2B، برگزاری هفته های فرهنگی بین شهرهای ایران و شهرهای روسیه و چچن، اعلام آمادگی دو کشور برای همکاری درباره تشریک تجربیات گردشگری در مورد جاذبه های گردشگری بصورت دیجیتال، پلت فرم و…، اعلام آمادگی درباره برگزاری تورهای آشناسازی از شهرهای اصفهان، کاشان، شیراز و…، امضای تفاهم نامه های گردشگری و فرهنگی مشترک، دعوت برای حضور در نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران در بهمن ماه امسال بمنظور تعامل با بخش خصوصی گردشگری جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه و اعلام آمادگی ایران برای برگزاری دومین نشست کمیته فنی مشترک دو کشور درباره اجرائی شدن سند برنامه اقدام مشترک لغو روادید گروهی گردشگران از مهم ترین مصوبات این جلسه بود.

ایران و روسیه بیش از پنج سال است که شکل رسمی روابط گردشگری را آغاز نموده اند، بر این اساس سال ۱۳۹۶ برابر با ۲۸ مارچ ۲۰۱۷ موافقت نامه ای بین دولت جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در حوزه لغو روادید سفرهای گروهی شهروندان دو کشور توسط وزرای امور خارجه به امضا رسید. در همان موافقت نامه اشاره شده برای اجرائی شدن، باید یک برنامه اجرائی نوشته شود. قرار بود این برنامه یک ماه بعد نوشته شود که البته انجام شد، اما چون موضوع پیچیده بود و دو طرف سخت گیر بودند، این برنامه گرفتار رفت و برگشت بین دو کشور شد. سال ۲۰۱۸ ایران برای امضای اجرای برنامه اعلام آمادگی کرد، اما طرفین به برخی کلمات، مفاهیم و فرایندها شک، شبهه و اعتراض وارد کردند. در نهایت این برنامه مهرماه سال ۱۳۹۹ (۲۰۲۰) آماده شد، اما امضای آن با سد همه گیری کرونا روبه رو شد. سرانجام خردادماه ۱۴۰۰ وزیر وقت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به روسیه سفر کرد و برنامه اجرائی اقدام مشترک لغو روادید سفر گروهی را امضا کرد، اما این برنامه درحالی که تا سال ۲۰۲۳ اعتبار دارد، هنوز اجرا نشده است. این برنامه به شهروندان روسیه و ایران اجازه می دهد بصورت گروهی و بدون ویزا به کشورهای یکدیگر سفر کنند.
روسیه یکی از پنج بازار هدف گردشگری ایران است، از همین رو در سال هایی که برنامه اجرائی اقدام مشترک لغو روادید سفر گروهی بین دو کشور متوقف شده است، ایران از هیات های گردشگری و رسانه ای این کشور برای آشنایی با ایران متوالی دعوت کرده است تا ایران به مقصد گردشگری روس ها تبدیل گردد.
مسافرت روس ها به بیرون از مرزهای این کشور که قبلاً به سبب محدودیت های کرونا به شدت لطمه دیده بود، اینک تحت تاثیر عملیات نظامی روسیه در اوکراین با کاهش بیشتری روبه رو شده است. سفرهای خارجی روس ها اینک به قشر مرفه محدود شده که آنها هم ناچارا به کشورهای آسیایی و خاورمیانه روی آورده اند. ایران نیز با بهره گیری از این فرصت، برای ۱۵ توراپراتور گردشگری و آژانس دار روسیه تور آشناسازی برگزار کرده است.
تازه ترین مطالعات کمپانی های سفر نشان می دهد، مسافرت خارجی روس ها که قبلاً به سبب محدودیت های کرونا به شدت لطمه دیده بود، اینک تحت تاثیر عملیات نظامی روسیه در اوکراین با کاهش بیشتری روبه رو شده است. سفرهای خارجی روس ها اینک به قشر مرفه محدود شده که آنها هم ناچارا به کشورهای آسیایی و خاورمیانه روی آورده اند. تحلیل و بررسی رزرو پروازهای انجام شده بین ۲۴ فوریه (آغاز جنگ) و ۲۷ آوریل (آخرین داده و بررسی این کمپانی) نشان میدهد که پنج مقصد برتر روس ها برای سفر بین ماه های می و آگوست ۲۰۲۲ به ترتیب سریلانکا، مالدیو، قرقیزستان، ترکیه و امارات بوده است.

منبع: