هشدار به سازمان هواپیمایی عراقی ها را از آمدن به ایران منصرف می کنید

به گزارش آبنما کار در ادامه واکنش ها به نرخ ارزی بلیت پروازهای داخلی برای مسافران غیرایرانی، وزارت امور خارجه در نامه ای به سازمان هواپیمایی، درباره افت سفر عراقی ها به ایران و گردشگری کشور اخطار داد.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، بعد از اعلام مخالفت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با دو نرخی شدن بلیت پروازهای داخلی برای اتباع غیرایرانی و درخواست معاون گردشگری از رئیس سازمان هواپیمایی کشور برای توقف این دستور تا زمان بررسی ابعاد مختلف این مورد در یک کارگروه، علیرضا عنایتی ـ دستیار وزیر و مدیرکل خلیج فارس وزارت امور خارجه هم در نامه ای به حسن خوشخو ـ سرپرست معاونت هوانوردی و امور بین المللی سازمان هواپیمایی کشور ـ، مضرات قیمت تبعیض آمیز برای سفر هوایی شهروندان عراقی را متذکر شد.
در متن این نامه که در اختیار ایسنا قرار گرفته، آمده است: «دستورالعمل جدید برای دریافت هزینه سفر هوایی اتباع بیگانه (متضمن دریافت حداقل ۱۰۰ دلار برای پروازهای داخل کشور)، هزینه جابه جایی شهروندان عراقی را که شمار آنها در سال به بیشتر از دو میلیون نفر می رسد، بالا می برد. نظر به آن که بخش بزرگی از شهروندان عراقی عازم ایران، از قشر کم درآمد هستند، تحمیل هزینه اضافی، یقینا آنها را از سفر به ایران منصرف می کند.
در این بستر، کشورهایی نظیر ترکیه، تسهیلات ویژه ای برای جذب توریست عراقی در نظر گرفته اند که با دستورالعمل دریافت هزینه هوایی جدید، سبب افت رونق گردشگری کشورمان خواهد شد.»

ایران در یک دهه اخیر بیشترین شمار گردشگران ورودی را از کشورهای همسایه داشته که در میان آنها عراق همواره صدرنشین بوده است. وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در تازه ترین آمار سفر توریستهای خارجی در سه ماه اول سال ۱۴۰۱، سفر عراقی ها به ایران را در صدر اعلام نمود. بنابر این آمار، بیشتر از ۷۱۵ هزار نفر تبعه خارجی در سه ماه نخست سال ۱۴۰۱ به ایران سفر کرده اند.
سفر عراقی ها به ایران همزمان با نوسانات ارز، شدت گرفت. برپایه مطالعات صورت گرفته عراقی ها بیشتر برای زیارت، درمان و گردش به ایران سفر می کنند و بیشتر هم به مشهد، قم و شهرهای شمالی می روند. معتمد عبدالحسن ـ مدیرعامل شرکت جهانگردی در نجف عراق ـ درباره گرایش بیشتر عراقی ها برای سفر به ایران، به ایسنا گفته است: قیمت ها در ایران ارزان و کشور امن است و مردم راحت می توانند زیارت کنند.
روند رو به رشد سفر عراقی ها به ایران بعد از دو سال محدودیت کرونا، حالا شرکتهای هواپیمایی را به این صرافت انداخته که بلیت های پروازهای داخلی را برای اتباع غیرایرانی ارزی و با قیمتی متفاوت محاسبه کند. مقصود اسعدی سامانی ـ دبیر انجمن شرکتهای هواپیمایی ـ گفته است: اتباع کشورهای همسایه با هدف گردشگری و انجام سفر زیارتی به ایران سفر می کنند و به تازگی پس از آخر کرونا تردد اتباع خارجی در بعضی مسیرهای داخلی افزایش پیدا کرده است و سبب شده که بلیت از دسترس اتباع ایرانی بیرون برود، بر همین مبنا مسافرت هوایی خارجی ها در مسیرهای داخلی «بیزنس کلاس» محاسبه می شود.
وی همینطور گفته است: ایرلاین ها بعنوان بنگاه اقتصادی مکلف نیستند یارانه در اختیار اتباع خارجی بگذارند و دلیلی ندارد با قیمت دولتی بلیت را در اختیار خارجی ها قرار دهیم.
به قول دبیر انجمن شرکتهای هواپیمایی، مسافران زیادی از کویت، عراق و روسیه در مسیرهای داخلی مسافرت هوایی دارند.
براساس اعلام این انجمن، بلیت پروازهای داخلی در مسیرهای کمتر از یک ساعت به قیمت ۱۰۰ دلار و در مسیرهای بیشتر از یک ساعت ۱۵۰ دلار برای اتباع غیرایرانی محاسبه می شود. این رویه از پنجم تیرماه سال ۱۴۰۱ جاری شده است.
آژانس های مسافرتی همینطور به ایسنا گفته اند: ۵۰ درصد از ظرفیت هر پرواز در هر مسیر به اتباع غیرایرانی اختصاص داده شده است. علاوه بر این، امکان فروش بلیت از راه آژانس مسافرتی به اتباع بیگانه وجود ندارد و برای خرید بلیت باید به دفاتر فروش و شرکتهای هواپیمایی و یا سامانه فروش آنها مراجعه نمود. خیلی از فعالان صنعت سفر و گردشگری معتقدند این اقدام شرکتهای هواپیمایی، رفتاری تبعیض آمیز و بیشتر در جهت تضعیف پول ملی کشور است.

منبع: