هرج و مرج در قیمت هتل ها اقامت در هتل های ایران شبی ۲۰۰ یورو!

به گزارش آبنما کار قیمت یک شب اقامت در هتل های ایران به ۲۰۰ یورو، معادل حدود شش میلیون تومان رسید.
بنا بر گزارش های آژانس داران ایرانی به ایسنا، برخی اقامتگاه ها به نام «هتل بوتیک» قیمت اقامت را نه تنها افزایش داده اند که برخلاف دستور وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، این هزینه را ارزی با مسافران خارجی حساب می کنند.
آژانس دارانی که مسافر خارجی دارند به ایسنا می گویند: بعضی از هتل ها و اقامتگاه ها معادل ریالی نرخ ارزی را از آنها می گیرند، طوری که هزینه اقامت یک مسافر خارجی حدودا دو برابر یک مسافر ایرانی می شود. بیشتر هتل داران دلیل دونرخی کردن هزینه اقامت برای مسافر خارجی و ایرانی را نه تنها به تورم و کاهش ارزش ریال ربط می دهند که این اقدام را الگوگرفته از رفتار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در موزه ها و سایت های تاریخی با دونرخی کردن قیمت بلیت ها می دانند. بیشتر هتل ها در واکنش به اعتراض آژانس داران اغلب می گویند اگر دونرخی کردن رویه ای بد است، چرا وزارت میراث فرهنگی، قیمت بلیت موزه ها را دونرخی کرده است!؟
بیشتر هتل ها در شهرهای توریستی، همچون کاشان، اصفهان و شیراز و حتی شهرهای کوچک تر در حاشیه این مناطق، قیمت ها را برای مسافران خارجی متفاوت تعیین کرده و آنرا ارزی محاسبه می کنند، این درحالی است که پیشتر اداره کل نظارت و ارزیابی بر تاسیسات گردشگری، به هتل داران درباره تعیین قیمت ارزی اخطار داده و این اقدام را تخلف شمرده است، اما با وجود گزارش های مختلف و پرتکرار از دونرخی و ارزی شدن قیمت هتل ها برخورد جدی صورت نمی گیرد. این درحالی است که در خیلی از سایت های رزرواسیون بیشتر هتل ها به صورت واضح نوشته اند «قیمت برای مسافر خارجی متفاوت است».
نابسامانی و هرج و مرج در تعرفه اقامت در میان اقامتگاه های سنتی بیشتر است، بعضی از این اقامتگاه ها با این ادعا که در رسته هتل بوتیک قرار گرفته اند قیمت ها را گران تر از حد تعیین شده برای مسافر خارجی و حتی ایرانی محاسبه می کنند. این درحالی است که هنوز ضابطه هتل بوتیک ها در کشور به درستی اجرا نشده و بیشتر اقامتگاه های سنتی از ناآگاهی مسافران به نفع خود بهره برده و بدون گواهی مستند یا رسمی، خویش را هتل بوتیک معرفی می کنند و بدون آن که خدمات ویژه و انحصاری به مسافر بدهند، فقط به خاطر قدمت ساختمان یا معماری و تزیینات بنا، قیمت ها را بیشتر از حد مصوب تعیین کرده اند.
در کاشان یکی از عمارت ها که سال ها با عنوان هتل سنتی فعالیت می کرده اینک با ادعای هتل بوتیک نرخ ها را تا شش میلیون تومان برای هر شب افزایش داده است!
هتل دیگری در کاشان که تا یک سال پیش اقامتگاه سنتی بود حالا با ادعای هتل بوتیک، می گوید برای اقامت تعرفه ثابتی ندارد و قیمت ها هر ماه متفاوت می باشد، مثلاً برای تعطیلات خردادماه به قیمت هر اتاق ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان افزوده است.
یا در شیراز یک اقامتگاه سنتی که قیمت اتاق دوتخته اش برای مسافر ایرانی در حال حاضر یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است، به مراجعانش گفته است تا هفته دیگر این قیمت را بیشتر می کند و برای مسافر خارجی هم معادل ارزی ۵۰ یورو را می گیرد. این درحالی است که طبق مقرراتی که تشکل های صنفی از آن تبعیت می کنند و وزارت میراث فرهنگی و گردشگری آنرا تایید کرده، قیمت هتل ها و مراکز اقامتی تا یک سال باید ثابت باشد و از ماه مهر تا مهر سال بعد جاری است.

هتل داران مدت هاست در تلاش اند تا به نرخ ارزی رسمیت بدهند؛ سیادتان، یکی از اعضای جامعه هتل داران ایران در اینباره گفته است: «یک هتل پنج ستاره در ایران از توریست خارجی ۲۵ تا ۳۰ دلار می گیرد، در حالیکه این نرخ در کشورهای اروپایی بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ دلار است. ازاین رو یکی از درخواست های ما که انتظار داریم هر چه زودتر نسبت به آن تصمیم گیری و راهگشایی شود، تعیین تکلیف در ارتباط با نرخ ارزی است. اگر نرخ ارزی متناسب با خدمات هتل ها باشد، می توانیم برای هموطنان مان در ازای آن تخفیف هایی قائل شویم. نرخ ارزی هتل ها باید با استاندارد جهانی متناسب باشد. البته نرخ ارزی در کشورهای مختلف تفاوت هایی دارد. ما می توانیم در سطح خدمات هتل های خودمان نرخ ارزی متناسبی تعیین نماییم که عواید آن هم به صنعت توریسم و هتلداری برسد و هم به مردم و هم اینکه هتل ها دست شان برای در نظر گرفتن تخفیف های ویژه برای توریستهای داخلی و هموطنان بازتر باشد. معنای حرف من این است که ما به جای اینکه سوبسید را به توریستهای خارجی بدهیم، آنرا برای هموطنان خودمان در نظر بگیریم. اگر نرخ ارزی هتل ها افزایش یابد، توریستهای داخلی می توانند از تخفیف های ویژه هتل ها بهره مند شوند.»
وی همینطور درباره اثر تورم در هتل داری گفته است: «ما در زمینه صبحانه مسافران هم اکنون گرفتار مشکل هستیم. صبحانه هتل ۵ ستاره در ازای هر یک نفر ۲۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان درمی آید. این مشکل باید برطرف شود تا از فشاری که اثر آن روی دوش هتل هاست کاسته شود، در غیر این صورت یکی از طریق ها این خواهد بود که هزینه اتاق را از هزینه صبحانه جدا نماییم، کما اینکه در بسیاری از کشورها این اتفاق افتاده است. مثلا در کشور امارات مسافر بابت صبحانه هزینه می پردازد، اما با ۵۰ درصد تخفیف. همینطور بسیاری از کشورهای اروپایی از الگوهای مشابه استفاده می نمایند.»
باآنکه افزایش هزینه نگهداری و خدمات هتل ها در کنار خسارت دوران کرونا و کاهش ارزش ریال توجیهی بر تعیین تعرفه ارزی در مراکز اقامتی شده است، اما در حقیقت نوعی نابسامانی و ناپایداری قیمت در مراکز اقامتی مشاهده می شود؛ با تعیین هزینه ارزی، برخلاف اظهارات عضو هیات مدیریت جامعه هتل داران ایران، نه تنها یارانه و تخفیفی به مسافران ایرانی داده نمی گردد که قیمت ریالی مسافر ایرانی تدریجا در حال نزدیک شدن به نرخ ارزی است و با این رویه نه تنها سفر برای ایرانیان گران تر شده که تور ایران هم برای خارجی ها گران خواهد شد.