روایتی از چشم هفتم در میراث اکران ویدیوهای خبری میراث برای اولین بار

به گزارش آبنما کار اولین دوره نمایش «چشم هفتم در میراث» که به اکران ویدیوهای خبری با مبحث موزه و میراث فرهنگی اختصاص دارد با همکاری ایکوم و موزه سینمای ایران برگزار می گردد.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، سیداحمد محیط طباطبایی ـ رئیس ایکوم (کمیته ملی موزه های) ایران ـ درباره برگزاری این برنامه اظهار داشت: خبرنگاران همیشه یاری رسان امر میراث فرهنگی و موزه بوده اند و اطلاع رسانی آنها در موارد بسیاری مانع تخریب و آسیب به میراث فرهنگی شده است. ازاین رو تصمیم گرفتیم با اکران ویدیوهای خبری در موزه سینما که به موضوعات میراث و موزه پرداخته است، هم از تلاشهای آنان قدردانی نماییم، هم فرصتی به وجود بیاوریم که عموم مردم با این موضوعات بیشتر آشنا گردند.
او بیان نمود: نقش رسانه در اطلاع رسانی در جلوگیری از جرایم میراث فرهنگی و هویت بخشی فرهنگی انکارناپذیر است و قصد بر آن است که این برنامه در سالهای آتی هم برگزار گردد تا در طول سال هم شاهد رشد ویدیوهای خبری در این عرصه باشیم، هم مردم بیشتر با موزه و میراث فرهنگی و هویت تاریخی خود آشنا گردند.
در این برنامه آثار خبرنگارانی چون حسن ظهوری، فاطمه علی اصغر، مرجان حاجی رحیمی، محسن ظهوری، سمیه ایمانیان، مریم اطیابی، زهرا کشوری، احسان رستمی پور، رضا واعظی زاده و حمید حاجی پور پخش می شود.
داستان گوتی ها، شهر متروک تاریخ زنده، قصه درختان کهنسال ایران، بلاتکلیفی بادگیر، راز و رمزهای پیشاعیلامیان، رونمایی از شاهنامه های تاریخی کاخ گلستان، معمار انگلیسی آرایه های ایرانی، از پرده برون افتاد، تجربه های در سایه مانده، مرگ سرنوشت حصار صفوی تهران، میراث نادرشاه، اولین غارت شوش باستانی، رازهای کلماکره، ۷۷ سال بی اطلاعی از گمشدگان جنگ، رونمایی از سامانه یکپارچه هوشمندسازی موزه ها، ساختمان تاریخی روزنامه اطلاعات، اولین موزه، پتک فرانسوی، قصه خانه پروین، خداحافظی با آخرین یادمان مستوفی الممالک، کشف بزرگترین گورستان باستانی کشور، کشفیات منحصر در غار هوتو، درد در جان ایران، گور باستانی پشت سد خرسان، شمشیرزن بافنده، چطور شهر سفید را به خاک سیاه نشاندند، پاشنه سنگی ۲ هزار ساله دروازه دوره اشکانیان و دروازه ای که کوروش کبیر دستور ساخت آنرا داد، عنوان فیلم هایی هستند که نمایش داده می شوند.
ورود برای عموم آزاد و مجانی است و علاقه مندان می توانند چهارشنبه چهارم خردادماه ۱۴۰۱ از ساعت ۱۵ تا ۱۸ به سالن تمدن موزه سینما واقع در باغ فردوس رجوع کنند. همینطور یک ساعت پایانی این برنامه به پرسش و پاسخ اختصاص دارد.

منبع: