فرمانده یگان حفاظت خبر داد دستگیری ۲هزار نفر و کشف ۱۹۵۰۰ شیء تاریخی قاچاق

به گزارش آبنما کار فرمانده یگان محافظت از کشف ۱۹ هزار و ۵۴۲ قلم شیء تاریخی و دستگیری ۲۰۲۵ نفر و توقیف ۴۵۲ فلزیاب در سال ۱۴۰۰ اطلاع داد.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، سردار حسن مهری در پنجمین گردهمایی سراسری فرماندهان، معاونان، مدیران و مسؤولان پایگاه های یگان حفاظت میراث فرهنگی گزارشی از وضعیت یگان حفاظت و آثار تاریخی عرضه کرد و با شرح مأموریت های یگان در حوزه های میراث فرهنگی و گردشگری از تفاهم با حدود شش هزار شورایاری و دهیاری برای محافظت از میراث فرهنگی اطلاع داد و اختصاص شماره تلفن سه رقمی برای گزارش های مردمی به منظور گسترش دایره حفاظت و کنترل میراث فرهنگی را درخواست نمود.
وی همینطور از طراحی برگه اخطار در حرایم و حوزه هایی که احتمال ارتکاب جرم در حوزه میراث فرهنگی وجود دارد، اطلاع داد و اظهار داشت: سال قبل ۷۸۷۴ برگه اخطار صادر شده که حدود ۴۷۲ مورد منجر به تشکیل پرونده قضایی شد و در بیشتر از هفت هزار اخطار هم پیشگیری صورت گرفت.
مهری ضمن اشاره به مجازات محدود و ناقص فلزیاب، اظهار نمود: مجازات درنظر گرفته شده فقط به توبیخ دستگاه فلزیاب ختم می شود. مجازات دیگری پیشبینی نشده است، اما در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز بند ج جریمه سه برابری برای فلزیاب درنظر گرفته شده است که حالا این قانون را اجرا می نماییم.
فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی همینطور از آموزش یک هزار و ۱۰۰ نفر در یگان بعنوان ضابط قضایی اطلاع داد که کارت آنها هم صادر گردیده است.
بنابر گزارشی که سردار مهری در این گردهمایی عرضه کرد در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۱۹ هزار و ۵۴۲ قلم شیء (اصل و تقلبی) کشف شده که حدود هشت هزار و ۷۷۴ شیء اصل و ۱۰ هزار و ۷۶۸ شیء تقلبی بوده است. همینطور ۴۵۲ دستگاه فلزیاب ضبط و توقیف شده و ۲۰۲۵ نفر هم دستگیر شده اند.

در ادامه این گردهمایی، از فرماندهان برگزیده یگان حفاظت استانهای اصفهان، همدان، خراسان رضوی، لرستان، فارس، خوزستان، سیستان و بلوچستان، یزد و گلستان با حضور سردار اشتری تجلیل شد.
همینطور مدیران و کارکنان یگان حفاظت فیروزآباد فارس، دزفول و کوه خواجه، بافت تاریخی یزد؛ ساختمان مرکزی وزارت خانه از جانب ضرغامی مورد تقدیر قرار گرفتند و از معصومه افتخاری بعنوان میراث بان افتخاری استان گلستان هم تجلیل شد.