در دیدار با ۲ هنرمند پیشکسوت مطرح شد؛ باید هنرمند تراز انقلاب تربیت نماییم

آبنما کار: برخی از نمایندگان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صندوق اعتباری هنر در ادامه طرح تکریم اهالی فرهنگ و هنر و رسانه با سفر به شهر قم به دیداد 2 هنرمند پیشکسوت عرصه خوشنویسی رفتند.

به گزارش آبنما کار به نقل از روابط عمومی صندوق اعتباری هنر، در ادامه طرح تکریم و دیدار با اهالی فرهنگ، هنر و رسانه، نیکنام حسینی پور به نمایندگی از مدیرعامل صندوق اعتباری هنر روز سه شنبه بیست و هفتم اردیبهشت با سفر به شهر مقدس قم با حسن آهنگران و سید محمد حسینی موحد از هنرمندان پیشکسوت خوشنویسی ملاقات و گفتگو کرد.
حسینی پور در دیدار با حسن آهنگران ضمن ابلاغ سلام مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در جریان روند معالجه این هنرمند پیشکسوت که به دلیل بیماری دیابت و عوارض آن تحت درمان است قرار گرفت.
مشاور مدیرعامل صندوق اعتباری هنر ضمن قدردانی از چند دهه تلاش این هنرمند در عرصه خوشنویسی اظهار داشت: استاد آهنگران زحمات بسیاری در راه حفظ و ادامه هنر خوشنویسی متحمل شدند. ما قدردان زحمات این هنرمند هستیم و بی گمان تکریم اساتید پیشکسوت و حمایت مادی و معنوی از آنها، از مهم ترین وظایف صندوق اعتباری هنر است.
حسینی پور ضمن آرزوی سلامتی کامل برای این هنرمند از پرداخت هزینه های درمانی و پیگیری تامین مسکن برای استاد آهنگران توسط صندوق اعتباری هنر آگاهی داد.
حسن آهنگران از خوشنویسان برجسته معاصر است که از آثار وی می توان به «دریای عطش»، خوشنویسی از اشعار استاد صائم کاشانی، «دل هست اینجا کبوتر»، خوشنویسی از اشعار استاد صائم کاشانی، «ره آوردی بر خطوط نستعلیق و شکسته چلیپایی»، خوشنویسی از رباعیات آیینی و تمثیلی استاد صائم کاشانی اشاره نمود.
وی دارای نشان درجه یک هنری در رشته خوشنویسی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.
حسینی پور همین طور با حضور در منزل سید محمد حسینی موحد یکی دیگر از استادان دارای نشان درجه یک خوشنویسی با این هنرمند ملاقات و گفتگو کرد.
مشاور مدیرعامل صندوق اعتباری در این دیدار با بیان جایگاه والای استان قم در حوزه هنر خوشنویسی اظهار داشت: قم بعنوان یکی از با اهمیت ترین شهرهای زیارتی عالم تشیع با تلاش اساتید برجسته ای چون شما بعنوان قطب کتابت قرآن و کتبیه های اسلامی شناخته می شود و با آموزش هایی که اساتید پیشکسوت به نسل جوان داده اند، امکان توسعه این هنر در این استان بیش از گذشته فراهم گشته است. امیدواریم خداوند بزرگ به شما سلامتی و طول عمر عنایت کند.
وی هدف از این سفر یکروزه به قم را دیدار با هنرمندان و اطلاع از وضعیت اساتید پیشکسوت استانی و رسیدگی به این هنرمندان بیان کرد و اظهار داشت: صندوق اعتباری هنر ۹۰ هزار نفر از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه را تحت پوشش دارد و خدمات مختلف حمایتی به این قشر فرهیخته ارائه می دهد.
سید محمد حسینی موحد نیز در این دیدار به بیان توضیحاتی درباره روند فعالیتهای هنری خود پرداخت و اظهار داشت: افتخار من خطاطی و کتیبه نویسی ضریح اهل بیت(ع) است. زمانی که مشق می کنم گویا تمام خطاطان تاریخ حریف من هستند.
وی در ادامه با بیان خاطراتی از دوران فعالیت خود اظهار داشت: ما برای دفاع ملی این کار را می نماییم در مقابل کشورهایی که هنر خوشنویسی در آنها رواج دارد. ما در قم به جایگاه خوبی در هنر خوشنویسی رسیده ایم و تلاش می نماییم این تجارب را به دیگران انتقال دهیم. ما باید گذشته پرافتخار را برگردانیم. ذاتاً انسان باید غیور باشد و از منافع ملی دفاع کند. بجای این که بگوییم برای ما چکار کرده اند، باید برای دستیابی به گذشته پرافتخار تلاش نماییم. برخی دوستان به من می گویند شما تکرار قدما شده اید و شاید این با اهمیت ترین و در عین حال پر مسئولیت ترین وصفی هست که درباره من کردند.
این هنرمند پیشکسوت ضمن اشاره به نقش پیشکسوتان در تربیت نسل جوان اظهار داشت: من تجاربی دارم که آنها را دراختیار هنر جویان قرارمی دهم چون من برای آنها پل شده ام باید ۱۰ سال زودتر از من استاد شوند. ما باید پل شویم تا نسل بعد، بهتر از ما کار کند و بتوانیم هنرمند تراز انقلاب اسلامی تربیت نماییم.
موحد در ادامه اضافه کرد: ذات هنر خوشنویسی این است که باید ایده آلیست و بلند پرواز باشید. نسل ما مست مشق بودیم و هستیم و هیچ طلبی ازکسی نداریم، اما باید کفایت داشته باشیم و آرمان را تعلیم دهیم. برای اهل هنر، بهترین چیز بی توقعی است. در بین راه صعود به قله کسی نباید دنبال منافع و جمع کردن عنائم باشد بلکه باید همراه استاد تا قله بیاید. متأسفانه حالا ما گرفتار فقر استاد هستیم.
سید محمد حسینی موحد متولد سال ۱۳۳۷ در شهر قم و دارای نشان درجه یک هنری است. از آثارش می توان به بالای ۴ هزار متر کتیبه های آستان قدس رضوی، کتیبه های نجف اشرف، کتیبه های کربلای معلی، کتیبه های دور گنبد حضرت موسی بن جعفر (ع) و امام جواد (ع)، کتیبه های مربوط به حرم حضرت عبدالعظیم، کتیبه های مربوط به مسجد جمکران، لوح مضبح شریف امام رضا (ع)، مجموعه خطوط ضریح حضرت امام رضا (ع)، مجموعه خطوط ضریح حضرت امام حسین (ع) سردرب موزه ملک، مصلی تهران، مساجد خوش وسرسبیل در تهران. اشاره نمود.

منبع: