در گزارش آبنما کار مطرح شد؛ هفته هنر انقلاب بهانه ای شد تا سیر تکاملی هنر گرافیک شکل بگیرد

به گزارش آبنما کار مسعود نجابتی اعتقاد دارد هفته هنر انقلاب بهانه ای شد تا سیر تکاملی هنر گرافیک از آغاز انقلاب تابحال و همینطور آثار هنرمندان گذشته و نسل جدید و عملکرد طراحان انقلابی را بررسی شود.

مسعود نجابتی هنرمند طراح گرافیک و مدیر کانون «هنر شیعی» درباره «هفته هنر انقلاب» به خبرنگار مهر اظهار داشت: این هفته بهانه ای است برای پرداختن به هنرمندانی که در عرصه های مختلف زندگی امروز نقش دارند و سهیم هستند و کمتر دیده می شوند مثل هنرمندان رشته های هنرهای تجسمی که کمتر از رشته های نمایش و سینما در جامعه بروز و ظهور دارند. هرچند نمونه آثار هنرهای تجسمی در جامعه زیاد است اما مردم و رسانه ها کمتر با هنرمندان آن آشنا هستند و این هفته بهانه ایست به جهت اینکه به آنان بپردازیم.
وی در مورد «گرافیک» و تأثیرات آن بر جامعه و نمود فعالیتهایی نظیر هفته هنر انقلاب بیان نمود: خوشبختانه گرافیک از دیرباز در این مرز و بوم سابقه داشته است، البته شاید اسم آن جدید است و از تمدن غرب گرفته شده است اما از نظر ماهیت و سابقه در تمدن ایران وجود داشته است. هر جا هنر در خدمت بشریت قرار دارد و یا در فضای زندگی حضور پیدا کرده است به شکلی گرافیک اتفاق افتاده است. هم کتیبه های مساجد، هم آرایه های معماری در شهر اصفهان در زمره آثار گرافیکی محسوب می شوند.
نجابتی تصریح کرد: قصد گرافیک ایجاد یک فضای زیبا همراه با یک پیام معنوی و خاص به مخاطب خودش بوده است. امروز گرافیک همراه با فضای رسانه ای به صورت پیچیده تر با عنایت به مسائل ارزشی و ضد ارزشی روز مطرح می شود و این هنر به خاطر ماهیت خود همیشه با مسائل روز همراهی کرده است.
وی تصریح کرد: فضای انقلاب اسلامی هم سبب شد که طیفی از هنرمندان متعهد با انگیزه های دینی و انقلابی این پدیده را در اختیار انقلاب و جامعه قرار دهند، مسائلی که از ارزش های انسانی مانند عدالت و استقلال و آزادی صحبت می کند، اینها در چارچوب پوستر، گرافیک شهری، گرافیک محیطی، کتاب و یا نشریات پیام خویش را منتشر می کنند.
این هنرمند طراح گرافیک بیان نمود: «هفته هنر انقلاب» بهانه ای شد تا سیر تکاملی هنر گرافیک از آغاز انقلاب تابحال و همینطور آثار هنرمندان گذشته و نسل جدید و عملکرد طراحان انقلابی را مورد بررسی قرار دهیم. به همین سبب شد تا استاد موحدیان عطار هنرمند گرافیست اصفهانی بعنوان «چهره هنر سال انقلاب اصفهان» تقدیر شود و نمایشگاه آثار وی با عنوان «کتیبه های ماندگار» و نمایشگاه گنجینه آثار هنرمندان گرافیک با مبحث انقلاب اسلامی راه اندازی شد.
وی ضمن اشاره به فعالیتهای حوزه هنری در «هنر گرافیک» اظهار نمود: حوزه هنری یکی از ارگان های جدی و شروع کننده و تأثیرگذارترین هنر بوده است و از ابتدا در این ماجرا حضور داشته است و همچنان با قوت قبلی به تولید آثار هنری و تربیت هنرمند می پردازد.
نجابتی که در روز «هنر انقلاب»، نشست تخصصی با مبحث گرافیک را در جریان برگزاری برنامه های «هفته هنر انقلاب» اصفهان برگزار کرد، در انتها درباره این شهر اظهار داشت: اصفهان یکی از قطب های جدی هنرهای تجسمی در کشور است و در شبکه کشوری در شهرهایی که مشغول تولید آثار هنری هستند، اصفهان هم از نظر آموزش و تولید آثار هم از نظر کمیت و هم از نظر کیفیت قابل توجه است و دارای گستردگی و تنوع تکنیک است که به وضعیت رو به رشد جامعه کمک کرده است.

منبع: