جشنواره نوای مهر آغاز شد؛ طنین آواز گروههای کر در تالار رودکی با اجرای آثار ملی – میهنی

به گزارش آبنما کار اولین جشنواره ملی موسیقی نوای مهر با اجرای گروههای کُر روز سیزدهم اسفند فعالیت خویش را به صورت رسمی شروع کرد.

به گزارش آبنما کار به نقل از ستاد خبری اولین جشنواره ملی موسیقی «نوای مهر»، اولین جشنواره ملی موسیقی «نوای مهر» از رویدادهای زیر مجموعه بنیاد شهید و امورایثارگران روز سیزدهم اسفند با اجرای گروههای کُر در تالار رودکی تهران شروع شد.
تالار رودکی عصر روز گذشته میزبان گروههای کُر بود که در حضور هیات داوران این بخش یعنی نادر مشایخی، شهلا میلانی و شهروز حقی با یکدیگر رقابت کردند.
اجرای اول بر عهده گروه کر «شقایق» از شهر کرد و به رهبری رضا کریمیان بود. این گروه که فعالیت رسمی خویش را از سال ۱۳۷۴ شروع کرده است، برای اجرایش قطعه «جوردا(مثل مادر)» را برگزید.
ترکیب اعضای گروه برای این اجرا ۳۰ نفر فرهنگیان خانم و آقا از استان چهارمحال و بختیاری بودند که بیشتر از ۸۰ درصد آنها حداقل ۶ سال سابقه حضور مستمر در این گروه را دارند.

اما اجرای دوم به گروه کُرال «پارسه» اختصاص داشت. این گروه که از شهر شیراز میهمان این رویداد هنری بودند به رهبری طیب فقیه اجرایشان را روی صحنه بردند. این گروه که از سال ۱۳۹۳ فعالیت خویش را شروع کرده است، قطعه «از خون جوانان وطن» که برای گروه کر تنظیم شده بود را برای اجرایش برگزید.
گروه کُر پارسه که ترویج فرهنگ و هنر ایران در بخش محلی و ملی را از اهداف خود می داند تابحال اجراهایی را در اسپانیا، آلمان، سریلانکا و روسیه روی صحنه برده است.
سومین اجرای روز اول جشنواره هم به گروه کرال «طنین» از خراسان اختصاص داشت. این گروه که با رهبری احسان صادقیان اجرایش را روی صحنه برد، قطعات «الله بارون» و «وطن» را برای اجرایشان برگزیده بودند.
گروه کرال «آسمان» دیگر شرکت کننده بخش آواز جمعی اولین جشنواره ملی موسیقی «نوای مهر» بودند که به رهبری سید مجتبی ذبیحی روی صحنه رفتند. این گروه خراسانی قطعه «خاطرات ایران» را برای اجرا برگزیده بود.
گروه «آسمان» که فعالیت رسمی خویش را در سال ۱۳۸۵ شروع کرده است، با شرکت در جشنواره های مختلف حائز رتبه های گوناگونی شده است.

گروه کر اداره کل آموزش و پرورش استان فارس که با نام هنری «شعله» فعالیت می نمایند هم از دیگر شرکت کنندگان این بخش از جشنواره بودند.
این گروه کر که با رهبری نادر کامرانی روی صحنه رفتند قطعاتی از محمد سریر و زنده یاد علی تجویدی را که برای گروه کر تنظیم شده بود، روی صحنه بردند.
«وطن» با کلامی از معینی کرمانشاهی، «ثمر گل ها» با کلامی از تورج نگهبان قطعاتی بودند که توسط این گروه اجرا شدند.
همچنین، هدف اصلی راه اندازی این گروه آشنایی فرهنگیان با هنرهای آوایی و بهبود کیفیت این هنر و سرود دانش آموزی تعریف شده است.
اما در نهایت نوبت گروه کر «مهر وطن» بود که به رهبری مسعود نکوئی روی صحنه برود. لین گروه که از استان کرمان میهمان جشنواره بود اجرای متفاوتی را روی صحنه برد و قطعات «ایران هنگام کار است» و «مهر وطن» را روی صحنه برد.
این گروه که با سبک کر آکاپلا کار می کند تاکنون در فستیوال های بین المللی در کشورهای کره جنوبی، ایتالیا، انگلستان، ترکیه و تایلند روی صحنه رفته است و این در شرایطی است که لهجه ها و گویش های باستان در آثار این گروه نمود دارند.
نخستین جشنواره ملی موسیقی «نوای مهر» امروز هم در بخش «تک آهنگ» و «سرود دانش آموزی» اجراهای خویش را از سر می گیرد.