پیگیری قاچاق ناخواسته توریستهای خارجی در ایران!

آبنما کار: بمنظور جلوگیری از درگیری توریستهای خارجی با ˮقاچاق ناخواستهˮ و بازداشت این گردشگران، کانون جهانگردی و اتومبیلرانی با سازمان تعزیرات حکومتی و گمرکات کشور وارد مذاکره و تعامل شد.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، روابط عمومی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران از نشست محمدحسین صوفی، مدیرعامل این کانون با علی وکیلی ـ مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک جمهوری اسلامی ایران ـ و علی مرادی ـ معاون مدیرکل پیشگیری و نظارت بر قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات حکومتی کشورــ برای همکاری در رفع اشکال تردد توریستهای خارجی در ایران، آگاهی داد.
این همکاری به دنبال بروز مشکل در حوزه حضور بیش از سه ماه خودرو توریستهای خارجی در کشور و اعلام وقوع قاچاق ـ برمبنای قوانین و مقررات حاکم ـ از طرف گمرکات اجرائی کشور به سازمان تعزیرات حکومتی است که به بازداشت و در مواردی زندانی شدن جهانگردان منتج می شد.
در این جلسه سه جانبه قرار شد بخشنامه اجرائی در خصوص ضرورت تعامل و هماهنگی بیش از پیش با کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران توسط گمرکات اجرائی کشور تنظیم و به تمام مبادی ورودی و خروجی کشور ابلاغ شود تا قبل از اعلام وقوع “قاچاق” که بصورت ناخواسته توسط توریستهای خارجی به ثبت می رسید، اقدامات لازم از طرف این کانون صورت گیرد.
بر این اساس، بعد از شروع همکاریهای بین این سه نهاد، گمرکات کشور به کانون جهانگردی و اتومبیلرانی اعلام خواهدنمود تا بوسیله تعامل با کلوپ جهانگردی و اتومبیلرانی کشورِ مبدأ به جهانگردانی که بیش از مدت مقرر در ایران حضور دارند، درباب تعیین وضعیت خروج وسایل نقلیه موتوری آنها از ایران هشدار دهند تا از درگیری توریستهای خارجی با موضوع قاچاق ناخواسته پیشگیری شود.
روابط عمومی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران همین طور اعلام نمود: جهانگردانی که دراین زمینه گرفتار سردرگمی و یا موانعی شده اند می توانند با امور بین الملل کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران تماس بگیرند.
بنابر توضیح انجمن واردکنندگان خودرو، طبق قانون قاچاق کالا و ارز، خودرو های گذر موقت سه ماه اجازه تردد در سطح شهر را دارند و پلاک آنها به مدت سه ماه دیگر قابل تمدید است. خودروهایی که در گذشته با عنوان گذر موقت وارد کشور شده، اما خارج نشده اند، قاچاق به شمار می روند. این خودرو ها توسط پلیس توقیف و فرد مالک بعنوان قاچاقچی دستگیر خواهد شد.

منبع: