امیرعبداللهیان در نشست خبری با وزیر خارجه عراق: مواضع فرانسه را در مذاکرات وین سازنده ندیدیم

به گزارش آبنما کار وزیر امور خارجه کشورمان اظهار نمود: مواضع تعدادی از کشورهای اروپایی همچون فرانسه را در مذاکرات وین سازنده ندیدیم.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، حسین امیر عبداللهیان عصر روز پنچ شنبه در جریان نشست مطبوعاتی مشترک با فواد حسین وزیر خارجه عراق که از روز گذشته برای دیدار با مقامات ایران به تهران سفر کرده است در پاسخ به سوالی در رابطه با مذاکرات وین و ارزیابی ایران از مذاکراتی که تا حالا انجام شده است، اضافه کرد: در دوره اخیر مذاکرات وین ما توانستیم پس از دو مرحله گفت و گو به یک سند و دستور کار واحد برسیم و این یک پیشرفت مهم بود.
این دیپلمات عالی رتبه کشورمان افزود: در جریان این مذاکرات ما در مجموع موضع تعدادی از کشورهای اروپایی همچون فرانسه را سازنده نمی بینیم و انتظار داریم که طرف فرانسوی در نقش سازنده در این مذاکرات متمرکز شود و کمک نماید که در این مرحله از مذاکرات آنچه را که مربوط به حقوق ایران است محقق شود و دراین زمینه متمرکز باشد.
وزیر خارجه کشورمان همین طور با اعلان اینکه در این دور از مذاکرات سه کشور اروپایی هیچ ابتکار جدیدی از خود نشان ندادند و ما در یک مذاکره سخت و پرچالش با سه کشور اروپایی و به موازات آن با گروه ۱+۴ موفق شدیم که نظرات ایران را در درفت و پیش نویسی که در دور بعدی مذاکرات مورد بحث قرار می گیرد به تأیید شفاهی همه طرف ها برسانیم.
امیرعبداللهیان با اشاره به نقش بورل و مورا بعنوان هماهنگ کننده برگزاری این مذاکرات اظهار داشت: نقش اتحادیه اروپا و مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا را در این راه نقش مثبتی می بینیم.
وی با اعلان اینکه طرف آمریکایی نیز بصورت نانوشته گاهی برخی پیام ها را به داخل جلسات می فرستد و پیام ها و پاسخ های لازم را دریافت می کند، اظهار داشت: ما به صراحت اعلام می نماییم که با حسن نیت و جدیت و با نگاه رسیدن به یک توافق خوب مذاکرات جاری در وین را دنبال می نماییم و طرف های مقابل نیز باید با چنین نگاهی وارد این مذاکرات شوند.
وزیر امور خارجه کشورمان اظهار داشت: طرف های ما همچون اروپایی ها تردید نکنند که اگر بخواهند یک امتیاز بدهند و ۱۰ امتیاز از ما بگیرند ما زیر بار این مساله نمی رویم.
وی با اعلان اینکه طرف های مقابل باید به تعهداتشان بصورت کامل در قالب کامل عمل کنند تا ایران از منافع برجام برخوردار شود به مصاحبه تعدادی از مقامات اروپایی و آمریکایی با رسانه ها در رابطه با کارهای صلح آمیز هسته ای ایران اشاره نمود و اظهار داشت: آنها ادعاهایی را در رابطه با این کارهای صلح آمیز مطرح می کنند و اگر می خواهند نگرانی هایشان در مورد کارهای صلح آمیز هسته ای ایران برطرف شود باید تمامی تحریم های برجامی را برطرف کنند.
وزیر امور خارجه کشورمان با اعلان اینکه ایران با منطق و با جدیت مذاکرات را برای رسیدن به یک توافق خوب دنبال می کند، اضافه کرد: در اینجا لازم است از مواضع منطقی و حمایت همه جانبه طرف های چینی و روسی در میز مذاکرات تشکر و قدردانی کنم.
امیرعبداللهیان در ادامه این جلسه مطبوعاتی در پاسخ به سوال دیگری در مورد مذاکرات ایران و عربستان و نقشی که عراق تا حالا در برگزاری این مذاکرات ایفا کرده است، اظهار داشت: در مورد روابط ایران و عربستان و مسائل در رابطه با آن مجموعه ای از نکات مثبت و منفی وجود دارد. ما همچنان منتظر این هستیم که پاسخ قانع کننده ای از جانب مقامات سعودی بشنویم که چرا دستگاه های اجرائی این کشور در انتقال بموقع سفیر ایران در یمن کوتاهی کردند.
وی با اعلان اینکه هفته گذشته شاهد این بودیم که عربستان سعودی با صدور ویزا برای سه تن از دیپلمات های ایران بعنوان دیپلمات های مستقر در سازمان کنفرانس اسلامی در جده موافقت کردند و این ویزاها دریافت شد، اظهار داشت: آقای فواد حسین وزیر خارجه عراق و آقای مصطفی الکاظمی نخست وزیر کوشش های زیادی برای انجام این مذاکرات بین تهران و ریاض انجام داده اند و ما بر طبق این تلاش و کوشش ها در دور آینده مذاکرات ایران و ریاض در بغداد شرکت می نماییم و من از تلاش عراق برای رفع سوءتفاهم ها و بازگشت روابط به حالت طبیعی تشکر می کنم.
این دیپلمات عالی رتبه کشورمان اظهار نمود: در دور آخر مذاکرات بین ایران و ریاض مجموعه ای از پیشنهادات عملی و سازنده از جانب ایران به طرف سعودی ارائه شد و در جریان مذاکرات ایران با آقای فواد حسین متوجه شدیم که طرف سعودی با نگاه مثبتی این پیشنهادات را مورد بررسی قرار داده است. ان شاءالله هیأت های دو کشور (ایران و عربستان) در آینده نزدیک دور هم جمع می شوند و در مورد این مسائل رایزنی و گفت و گو می کنند.
امیرعبداللهیان افزود: ما آمادگی داریم که هیأت های فنی دو کشور از سفارتخانه های دو کشور بازدید کنند تا مقدمات بازگشت روابط دو کشور به حالت طبیعی برقرار شود. البته باید دید که در چه زمان و در چه مرحله از مذاکرات این مساله انجام می شود.
وی همین طور اظهار داشت: از کوشش های کشور دوست و برادرم عراق در اعزام هواپیمای اختصاصی به یمن جهت انتقال سفیر ایران به تهران جهت تکمیل مراحل درمان شان تشکر و قدردانی می کنم.
وزیر خارجه کشورمان همین طور در پاسخ به سوال دیگری در رابطه با روابط تهران و بغداد با تاکید بر این که روابط دو کشور به مفهوم واقعی در تمامی سطوح، راهبردی است، اظهار داشت: دو کشور در مطالبی چون صادرات برق و گاز همکاریهای نزدیکی با یکدیگر دارند. پروژه های مختلفی در زمینه های متنوع از طرف ایران به ویژه از طرف بخش خصوصی کشورمان در عراق در حال انجام می باشد که یکی از با اهمیت ترین این پروژه ها که توسط یکی از شرکت های نیروگاهی ایران در بصره در حال انجام می باشد تهیه و تولید ۳۰۰۰ مگاوات برق است که ۱۰۰۰ مگاوات آن در بصره در بستر بهره برداری است و ۲۰۰۰ مگاوات آن نیز در آینده نزدیک مورد بهره برداری قرار می گیرد و به طرف عراقی تحویل داده می شود.
این دیپلمات ارشد کشورمان با اشاره به وضعیت جاری در پایانه های مرزی ایران و عراق اظهار داشت: در مورد برخی از پایانه های مرزی توافق کردیم که تردد ترانزیتی نیز صورت گیرد و این مساله به نفع منافع دو کشور است.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود اظهار داشت: همین طور با آقای فواد حسین وزیر خارجه عراق گفت وگوهایی را در رابطه با بازگشایی مسیر ترانزیتی بوکمال انجام دادیم، مسیری که می تواند تعدادی از مشکلات غذایی و دارویی سوریه را رفع و این نیازها از این مسیر تامین شود و امیدواریم که دراین زمینه به نتیجه برسیم.
وزیر خارجه کشورمان همین طور با اعلان اینکه در هیأت همراه آقای فواد حسین در مسافرت به تهران علاوه بر مقامات وزارت خارجه این کشور، برخی از مسئولان امنیتی عراق نیز حضور داشتند، اظهار داشت: در دیدارهای امروز گفت وگوهای جدی و خوبی پیرامون پرونده های قابل پیگیری در روابط دوجانبه دو کشور داشتیم. توافق کردیم که طی هفته آتی وزیر راه و شهرسازی ایران به بغداد سفر کند. ما مصمم هستیم که راه آهن شلمچه-بصره در اسرع وقت عملیاتی شود و این مساله مسیر رفت و آمد اتباع دو کشور را تسهیل می کند و منافع ترانزیتی برای دو کشور خواهد داشت و در تبادلات کالا بین دو کشور موثر خواهد بود.
امیرعبداللهیان با اشاره به فرا رسیدن دومین سالگرد ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در فرودگاه بغداد توسط آمریکایی ها اظهار نمود: درآستانه دومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی دو طرف تاکید کردیم که همکاریهای کمیته مشترک قضایی ایران و عراق در پیگیری این پرونده و گام های بعدی که در این ارتباط باید صورت گیرد با سرعت بیشتری جلو برود. همین طور در آستانه دومین سالگرد ترور شهید حاج قاسم سلیمانی و شهادت ابومهدی المهندس و همراهانشان اخبار خوبی از وزیر خارجه عراق شنیدیم که خروج قطعی نیروهای نظامی آمریکا از عراق را تأیید می کند.
وی اضافه کرد: عراق به لحاظ تاریخی همیشه نشان داده است که جغرافیایی نیست که بیگانگان بخواهند استقلال این کشور را مورد خدشه قرار دهند و یا این کشور را اشغال کنند.
وزیر خارجه کشورمان همین طور با اعلان اینکه در جریان گفت وگوهای امروز با آقای فواد حسین درباب لغو روادید عام بین دو کشور نیز گفت و گو کردیم، اضافه کرد: ما آمادگی داریم که در امتداد تکمیل بحث لغو روادید هوایی بین دو کشور، بحث لغو روادید عام را نیز اجرائی نماییم. از جانب ایران مقدمات لازم برای لغو روادید عام برای سفر اتباع کشور دوست و برادر عراق به ایران وجود دارد و در همین چارچوب قرار شد که آقای وزیر و دیگر مسئولان مربوطه در عراق آنها نیز این مساله را بررسی و پیگیری کنند.
امیرعبداللهیان همین طور با اعلان اینکه در این دیدار گفت وگوهای خوبی نیز درباب وضعیت افغانستان داشتیم، اظهار داشت: در مورد مذاکرات هسته ای نیز رایزنی و گفت و گو کردیم و ما همیشه در مورد مذاکرات هسته ای با دوستان عراقی مان مشورت و رایزنی می نماییم.
وی همین طور در پاسخ به سوال دیگری در مورد موضوع آب بین ایران و عراق و دیگر کشورهای همسایه اضافه کرد: هفته گذشته هیأتی از وزارت نیرو به ترکیه داشتیم و مسائل مربوط به آب در دستور کار ایران و عراق قرار دارد.
وزیر خارجه کشورمان افزود: همانطور که آقای فواد حسین امروز مطرح نمودند مسئله آب و بحران آب یک موضوع جدی در منطقه ما است که در همین جا اعلام می کنم که پیشرفت های خوبی در قالب قرارداد الجزایر در رابطه با رودخانه اروندرود، تعیین خط مرزی آن و لایروبی این رودخانه بین دو کشور انجام شده است. درباب بهره برداری از رودخانه های مرزی و کشتیرانی در اروندرود در قالب این قرارداد گفت وگوها انجام شده است.
امیرعبداللهیان افزود: درباب سدسازی در منطقه و همین طور بهره برداری از رودخانه های مرزی گفت وگوهای ثابت ایران با طرف های مقابل همچون عراق ادامه می یابد و امیدواریم باتوجه به وجه مشترکی که بین ایران، عراق، سوریه و ترکیه در استفاده از تعدادی از رودها و رودخانه ها وجود دارد دراین زمینه به نتیجه مرزی الطرفینی برسیم.

منبع: