تبریک دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو برای خوشنویسی ادعای برخی کشورها درباره خوشنویسی نگران کننده بود

آبنما کار: دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران ثبت جهانی پاسداشت هنر خوشنویسی از طرف ایرانیان را تبریک گفت و با اشاره به ادعای برخی کشورها درباره خوشنویسی و انتقاد از دستگاه های فرهنگی کشور که از تصاویر چاپی بی معنا پوشیده شده اند، درخواست نمود نهضت خرید آثار خوشنویسی در ایران راه بیافتد.
به گزارش آبنما کار به نقل از روابط عمومی کمیسیون ملی یونسکو-ایران، حجت الله ایوبی اظهار نمود: برای ما موجب خوشی است اعلام می نماییم پرونده جمهوری اسلامی ایران که برای پاسداشت خط خوشنویسی در یونسکو مطرح شده بود امروز به تصویب رسید. همین طور از کارشناسان برجسته کشور در وزارت میراث فرهنگی که نقش اصلی را در تدوین این پرونده داشتند، تشکر می کنم.
او اضافه کرد: سال قبل نگرانی عمومی درباره خوشنویسی پدید آمده بود و برخی ادعاها در بعضی کشورها، جامعه فرهنگی و خصوصاً خوشنویسان ما را نگران کرده بود و همان موقع نیز اعلام گردید که دوستان کار خودرا حرفه ای در این زمینه آغاز نموده اند و جای نگرانی نیست.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو-ایران با اشاره به تصویب پرونده پاسداشت هنر خوشنویسی، اظهار داشت: جای خوشی است که نه فقط مردمان ما خالق و مبدع بخش های مختلفی از هنر آسمانی خوشنویسی در جهان هستند، بلکه در پاسداشت هنرهای مختلف نیز ایرانیان کوشش های بسیاری کردند و این کوشش های آگاهانه امروز به ثبت جهانی رسیده است.
ایوبی بیان کرد: در فضای دو سال گذشته، اقدام بسیار سترگ و ارزشمندی به نام جشنواره جهانی رقص قلم در راه ابریشم از طرف کمیسیون ملی یونسکو-ایران انجام شد و در آن فضا، برگزاری این برنامه با چالش های سیاسی روبه رو بود، اما با تلاش و عزم و اراده بخش های مختلف، این نمایشگاه با شکوه فراوان انجام شد.
او اضافه کرد: در نمایشگاه رقص قلم، آثار هنرمندان کشورهایی که در راه ابریشم و کشورهای صاحب خوشنویسی هستند نمایش داده و این رویداد از شهر مشهد شروع شد. از شهردار و شورای شهر مشهد تقدیر می کنم. این شهر به صورتی شناسنامه فرهنگی ما شمرده می شود و بارگاه حضرت ثامن الحجج بعنوان قبله گاه شیعیان و عاشقان در این شهر قرار دارد. در ادامه، این نمایشگاه در تهران ادامه پیدا کرد و اختتامیه باشکوهی برای نمایشگاه رقص قلم نیز انجام شد.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران تصریح کرد: آثار برجسته هنرمندان خوشنویس ایرانی و خارجی بر فراز برج آزادی ویدیو مپینگ شد و این جشن نور، بازتاب گسترده ای در دنیا داشت و سخنرانی های علمی و خروجی های بزرگ این رویداد فرهنگی، به یونسکو رفت و اساسا این اتفاق، کمک شایانی به ثبت این پرونده کرد.
ایوبی اظهار داشت: یادآوری می کنم هرجا باهم باشیم به قول شمس تبریزی نورها یار یکدیگرند. این هم افزایی اگر بدون هیچ چشمداشت و حاشیه ای صورت گیرد، ثمره اش برای همه ایران خواهد بود. امیدوار هستم به برکت این رویداد، دومین دوره جشنواره رقص قلم را شروع نماییم.
وی افزود: تا روز گذشته سخن از عظمت جایگاه ایران در عرصه خوشنویسی می گفتیم و اساتید خوشنویس، درباره جهانی شدن این هنر ایران اسلامی نگران بودند، اما امروز این حرف جهانی شده و معتبرترین سازمان جهان یعنی یونسکو این مهم را پذیرفته که ایرانیان در پاسداشت هنر خوشنویسی سرآمد هستند.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران اظهار داشت: از این پس باید به شکلی دیگر عمل نماییم. انتظار من بعنوان کوچکترین عضو جامعه فرهنگ این است که جامعه خوشنویسی یکی شوند و به یک صدایی و هم افزایی کمک می نماید. همه خوشنویسان در هر گروه و دسته ای باشند از جنس نور هستند؛ برای اینکه کار دلی می کنند.
او درخواست کرد: جامعه خوشنویسی و انجمن خوشنویسان هر مسأله حاشیه ای را کنار بگذارند و یک دل و یک صدا شوند و ما نیز در کمیسیون ملی یونسکو، آمادگی همراهی با گروههای مختلف خوشنویسی را داریم. از این پس رسالت ما جهانی است و جهان دودستگی در جامعه خوشنویسی را نمی پذیرد.
ایوبی همین طور اظهار داشت: دستگاه های مختلف فرهنگی در برنامه های مختلف، مسأله خوشنویسی را ویژه ببینند و درخواستم از مجلس شورای اسلامی و سازمان امور استخدامی و رئیس جمهور و همه دستگاه های دغدغه مند، کمک به هنر خوشنویسی است و باید با این هنر رفتار ملی داشته باشیم. باید در بودجه وزارت فرهنگ، در برنامه سازمان ارتباطات هنر خوشنویسی را ویژه ببینیم و نهضتی را در این حوزه شروع نماییم.
وی در ادامه اظهار نمود: باتوجه به اینکه دولت و مجلس به دنبال تحول هستند، امیدوار هستم شاهد مصوبه ای باشیم که آثار خوشنویسان خریداری و در منظر مردم در ادارات مختلف قرار داده شود. دیوارهای خالی و خاکستری ادارات را با نصب تابلوهای اصل از هنرمندان منطقه خود زیبا نماییم و این کار موجب تشویق خوشنویسان می شود و نشان از پاسداشت هنر خوشنویسی دارد.
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران بیان کرد: مگر ممکنست بگوییم ایرانیان در ثبت و نگهداری هنر خوشنویسی نقش جهانی داشتند، اما وقتی وارد دستگاه های فرهنگی می شویم بر دیوارها، تصاویر چاپی نامناسب و بی معنا، بی مفهوم و بنرهای عجیب و غریب ببینیم؟ لشگری از هنرمندان در انجمن خوشنویسان حضور دارند که آثارشان همه را به وجد می آورد و امیدواریم همه ادارات و دستگاهها برای خرید آثار خوشنویسان، دستورات لازم را بدهند و شاهد نهضت خرید این نوع آثار باشیم تا هر ایرانی و خارجی وارد هر دستگاهی می شود متوجه شود ایرانیان در حفظ هنر خوشنویسی نقش جهانی داشتند و این قسمتی از آرزوهای ما است.
پرونده «برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی در ایران» در شانزدهمین نشست کمیته بین الدول حفاظت از میراث فرهنگی ناملموس که بصورت مجازی از ۱۳ تا ۱۸ دسامبر ۲۰۲۱ برابر با ۲۲ تا ۲۷ آذرماه ۱۴۰۰ در پاریس – مقر یونسکو درحال برگزاری است، مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت با عنوان برنامه های خوب پاسداری (اقدامات مثال زدنی) ثبت جهانی شد.
این نخستین بارست که ایران در لیست برنامه های خوب پاسداری یونسکو برای محافظت از میراث معنوی، یک پرونده را به ثبت می رساند. قبل تر نیز ۱۶ اثر دیگر از آداب، آیین ها، هنرهای نمایشی، مهارت ها، دانش و فرهنگ ایرانی در لیست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو به ثبت رسیده بود.

منبع: