اعلام مقررات جدید سفر از ایران به پاکستان

آبنما کار: پاکستان درحالی مرزهای خودرا به روی مسافران واکسینه شده باز کرده که همچنان مقررات سختگیرانه ای برای کنترل تمام اتباع خارجی به اجرا گذاشته است.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، بر طبق مقرراتی که بتازگی از طرف دولت پاکستان به دفاتر خدمات مسافرتی و هوایی کشور اعلام شده است، تمام مسافران بالای ۱۵ سال با ملیت پاکستانی و مسافران بالای ۱۸ سال با ملیت غیرپاکستانی که بصورت کامل واکسینه شده اند و دارای کارت واکسیناسیون کووید به زبان انگلیسی هستند می توانند با شرایطی که دولت پاکستان اعلام نموده است به این کشور سفر کنند.
طبق مقررات اعلام شده، پاکستان ورود به این کشور را به نوع خاصی از واکسن محدود نکرده است.
بر این اساس، تمام مسافران بالای ۶ سال در پروازهای ورودی به پاکستان باید در محدوده ۴۸ ساعت مانده به پرواز آزمایش PCR را در یکی از مراکز تاییدشده وزارت بهداشت انجام داده و گواهی منفی این تست را به زبان انگلیسی هنگام سفر همراه داشته باشند. خیلی از مسافران و آژانس داران که تجربه سفرهای خارجی در طول این مدت را داشته اند سفارش می کنند گواهی منفی تست کرونا دارای QR code باشد.
تکمیل اطلاعات درخواستی مسافران در برنامه PASS TRACk و در لینک https: //passtrack.nitb.gov.pk/login پیش از انجام پرواز الزامی بوده و مسافران باید کپی اطلاعات تکمیلی را هنگام پذیرش همراه داشته باشند.
از تمام مسافران بالای ۶ سال در بدو ورود به پاکستان تست Rapid Antigen گرفته می شود. در صورت مثبت شدن جواب تست، مسافر به مدت ۱۰ روز با هزینه خود قرنطینه می شود.
ایران نیز در مقابل از اتباع خارجی خواسته هنگام سفر به این کشور حتما گواهی تست منفی کرونا (به زبان انگلیسی) در فاصله ۷۲ ساعت مانده تا پرواز را به اضافه کارت واکسن که از تزریق دُز دوم ۱۴ روز گذشته باشد، همراه داشته باشند و فرم خوداظهاری را که هنگام پرواز به آنها داده می شود تکمیل کنند.
بخش گردشگری پاکستان از همه گیری کووید-۱۹ همانند سایر کشورها به شدت تحت تاثیر قرار گرفته است. به گزارش مدیرعامل شرکت توسعه گردشگری پاکستان، در سال ۲۰۱۹، سهم کل سفر و گردشگری در تولید ناخالص داخلی (GDP) پاکستان ۵.۷ درصد بود که در سال ۲۰۲۰، زمانی که ویروس کرونا عالم گیر شد، سهم گردشگری در تولید ناخالص داخلی پاکستان به ۴.۴ درصد کم شد و تعداد زیادی از مشاغل فلج شدند. در سال ۲۰۲۰، کووید-۱۹ بیش از ۱۰ میلیارد روپیه به صنعت گردشگری پاکستان خسارت زد. اینک با رشد تدریجی سفرها به پاکستان، عمران خان، نخست وزیر این کشور گفته که ارتقاء گردشگری یکی از اولویت های دولت او برای ایجاد درآمد و فرصت های شغلی است.
با وجود این، اوج گیری سویه ای جدید از ویروس کرونا، ملاحظات خیلی از گردشگران و مقررات کشورها را شدت بخشیده است.
پاکستان یکی از مقاصد تجاری ایران شمرده می شود، در عین حال که هر سال در فصل سرما، زائرانی از این کشور راهی شهرهای زیارتی ایران همچون قم و مشهد می شوند.

منبع: