استاندار مرکزی: پشتیبانی از سرمایه گذاری باید ظهور عملی داشته باشد

به گزارش آبنما کار مرکزی استاندار استان مرکزی با اشاره به این که تشریفات اداری را به نفع سرمایه گذار خواهیم شکست، اظهار داشت: پشتیبانی از سرمایه گذاری باید ظهور عملی داشته باشد.

فرزاد مخلص الائمه سه شنبه نهم آذرماه در جریان بازدید از شرکت توسعه سیاحان سرزمین ایرانیان(آیلند) شهرستان زرندیه با اشاره به این که سرزمین ایرانیان یک ابرپروژه سرمایه گذاری در کشور است، اظهار نمود: سیاست های کلی تشویق سرمایه گذاری در سال ۱۳۸۹ توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ گردیده است و متاسفانه به طور جامع و کامل رعایت و پیاده سازی نشده است.

وی، تقویت، حمایت و توانمندسازی بخش خصوصی و بخش تعاون را کلیدواژه های مهم سیاست های تشویق سرمایه گذاری دانست و اضافه کرد: نباید از واژه اجرا برای سیاستگذاری بهره برد بلکه باید از واژه های رعایت و پیاده سازی سیاست بهره برد تا تقویت، حمایت و توانمندسازی بطور عملی و واقعی شکل بگیرد.

وی در ادامه با اشاره به این که پروژه سرزمین ایرانیان شهرستان زرندیه در منتهی الیه استان مرکزی و در مجاورت استان تهران و برخی استانهای دیگر قرار گرفته و همه این مناطق از مواهب این سرمایه گذاری بهره مند می شوند، بیان کرد: اقتصاد کشور را یک اقتصاد یکپارچه و درهم تنیده و پیوسته می دانیم و معتقد نیستیم که اقتصاد استان مرکزی مستقل از اقتصاد کشور است و قرار نیست منافع یک کار اقتصادی فقط متوجه همان منطقه ای شود که سرمایه گذاری صورت گرفته است بلکه منافع کار اقتصادی متوجه کل کشور خواهد شد.

استاندار مرکزی با تاکید بر این که پشتیبانی از سرمایه گذاری باید ظهور عملی داشته باشد، اظهار داشت: حمایت دستگاه های اجرائی، قضائی و تقنینی از سرمایه گذاری باید شکل عملی به خود بگیرد و اگر از چنین ابرپروژه هایی حمایت عملی و واقعی صورت گیرد، مدل حمایت، الگویی خواهد شد برای سایر پروژه هایی که در ابعاد کوچکتر تعریف و اجرائی شده است.

وی با تاکید بر این که مخالف دیوان سالاری و بروکراسی منفی هستیم که نظام اجرائی کشور را در چنبره خود قرار داده است، اشاره کرد: این رویه از زمان افزایش قیمت نفت در اوایل دهه ۵۰ به طور جدی ریشه گرفته و رسوب کرده و حتی توانایی اصلاح و درمان خودرا ندارد.

او با تاکید بر این که در استان مرکزی تشریفات اداری را به نفع سرمایه گذار خواهیم شکست، اشاره کرد: تشریفات طولانی اداری مانع بزرگی بر سر راه تحرک سرمایه گذاران است و برای حل مشکلات و موانع پیش روی شرکت توسعه سیاحان سرزمین ایرانیان زرندیه کارگروهی را در استان با عضویت معاونت عمرانی و معاونت اقتصادی استانداری و دادگستری کل استان مرکزی به همراه نماینده این مجموعه تشکیل داده و عناوینی که در حیطه اختیارات استانی است را بررسی و مشکلاتی که باید در سطح ملی پیگیری شود بوسیله مکاتبات با وزارت خانه ها و سازمان ها و دعوت از وزیران برای بازدید میدانی برطرف خواهیم کرد.

مخلص الائمه در ادامه از مدیریت سرزمین ایرانیان خواست تا مانع شکل گیری فضای دلالی در این مجموعه شوند و اظهار داشت: افزایش سرمایه گذاری و تحقق اهداف توسعه ای سبب خواهد شد تا جذابیت بیشتری برای حضور بخش خصوصی برای ادامه سرمایه گذاری در ابعاد مختلف شود و مدیریت مجموعه نباید اجازه دهد که فضای سرمایه گذاری به یک فضای دلالی تبدیل گردد.

وی در ادامه خواهان انتقال دفتر مرکزی شرکت توسعه سیاحان سرزمین ایرانیان از تهران به اراک شد و اظهار داشت: استقرار دفتر مرکزی شرکت در اراک سبب حمایت حداکثری و یکپارچه مجموعه استان از این مجموعه خواهد شد.

وی همین طور خواهان بهره گیری سرزمین ایرانیان از مزیت انرژی تجدیدپذیر شد و اضافه کرد: جای خالی انرژی تجدیدپذیر در این مجموعه احساس می شود به ویژه این که ضرورت بهره گیری از انرژی خورشیدی و بادی وجود دارد گرچه هم اکنون به سبب این که صرفه اقتصادی ندارد، انگیزه ای برای بهره مندی از این مزیت وجود ندارد اما اساسا در آینده این مانع برداشته خواهد شد و باید از اکنون با تامین زیرساخت از این مزیت در زمینه انرژی بهره برد.

استاندار مرکزی با تاکید بر این که پروژه سرزمین ایرانیان یک پروژه آینده پژوهانه است، اظهار داشت: در پروژه آینده پژوهانه باید زیرساخت های متناسب با نیاز آینده را تعریف و اجرائی کرد و انرژی فسیلی که هم اکنون مورد استفاده قرار می گیرد در آینده جوابگو نبوده و با اصلاح تعرفه ها مقرون به صرفه نیز نخواهد بود.

وی اشاره کرد: تلاش خواهیم کرد شرکت تعاونی ویژه کارکنان دستگاههای دولتی استان مرکزی را در سرزمین ایرانیان و در ساختار قانونی راه اندازی نماییم تا کارمندان دولتی استان بتوانند از این مزیت برخوردار شوند.

منبع: