با توضیحات محمدسعید شریفیان؛ اعلام نتایج داوری آهنگسازان جوان ایرانی

آبنما کار: در پی فراخوان بنیاد رودکی برای اجرای آهنگسازان جوان ایرانی، شورای هنری ارکستر سمفونیک تهران آثار رسیده را مورد داوری قرار داد و نتایج نهایی این بخش را اعلام نمود.

به گزارش آبنما کار به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی، محمدسعید شریفیان سخنگوی شورای هنری ارکستر سمفونیک تهران با ارائه توضیحاتی درباره فراخوان بنیاد رودکی برای اجرای آهنگسازان جوان ایرانی و نحوه داوری آثار اظهار داشت: این فراخوان جهت تشویق آهنگسازان جوان ایرانی منتشر گردید تا روند استعدادیابی از این طریق طی شده و کمکی به اعتلای هرچه بیشتر موسیقی سمفونیک ایران شود.
وی افزود: بعد از انتشار این فراخوان و در زمان تقریباً نزدیک به ۲ ماه تعداد ۶۱ اثر دریافت شد. در جهت داوری هرچه بهتر آثار، اسامی آهنگسازان از لیبل هر اثر حذف شد و با اختصاص شماره رده بندی شده و در اختیار داوران قرار گرفت. داوران این بخش نادر مشایخی، کیاوش صاحب نسق، ابراهیم لطفی و محمدسعید شریفیان بودند. از این تعداد ۶۱ اثر در نهایت بعد از داوری ۲۱ اثر امتیاز لازم را کسب کردند و برای قرارگیری در سطح اجرائی تایید شدند.
وی در باره روند امتیازدهی آثار توضیح داد: هر اثر بطور مجزا از نظر خلاقیت و نوآوری، هویت ملی، توانمندی تکنیکی و ساختاری، چگونگی پرداخت موسیقایی مورد ارزیابی قرار گرفت و در هر شاخه امتیازی به آن تعلق گرفت و در نهایت با جمعی بندی آنها، امتیاز نهایی آثار مشخص شد. بطور مثال شاید یک اثر از نظر خلاقیت نمره بالایی کسب کرده باشد اما از نظر تکنیک نمره پایین تری گرفته باشد اما امتیاز تجمیعی تعیید کننده بوده است. بطور کلی می توانم بگویم به نظر شورای داوری، آثار منتخب از سطح مطلوب و خوبی در آهنگسازی برخوردار بوده اند و این خودش خیلی برای آینده موسیقی ایران امیدوار کننده است.
شریفیان با اشاره با آنکه بازه زمانی مشخصی برای اجرای این آثار معین نمی باشد، اضافه کرد: از این ۲۱ اثر، هر چند اثر بصورت رندوم در قالب یک اجرا برنامه ریزی شده و برمبنای جدول زمانی و برنامه ریزی شورای هنری ارکستر سمفونیک در نوبت اجرا قرار خواهند گرفت. تمامی این آثار در چهارچوب مجموعه کنسرت هایی با عنوان «اجرای آهنگسازان جوان» اجرا خواهند شد.
سخنگوی شورای هنری ارکستر سمفونیک تهران با اعلان اینکه امیدوار است این تلاش ها به جایی برسد که خلق آثار هنری، عرصه ای برای بیان فرهنگ ملی ایران تبدیل گردد، اظهار داشت: شورای هنری ارکستر سمفونیک تهران با بررسی آثار، سفارش هایی برای آهنگسازان جوان دارد. از آنجا که شباهت های زیادی در نوع آهنگسازی ها و فضاسازی ها بود، سفارش اول این است که آهنگسازان جوان تمام خلاقیت کار خودشان را در گرو نرم افزار قرار ندهند و اهتمام کنند به خلاقیت خود دورتر از نرم افزار ادامه دهند و مقداری از محدودیت ها و تکنیک های نرم افزار موسیقی نویسی فاصله بگیرند تا خلاقیت ها منحصر به فردتر باشد.
شریفیان افزود: ارکستراسیون ها اغلب بسیار شبیه به هم هستند که این خود نشانگر محدودیت ها یا یکسان بودن مرجع و مآخذ مکتوب ارکستراسیون است. بدین سبب سفارش می شود آهنگسازان منابع وسیع تری از پارتیتورهای آهنگسازان بزرگ را مطالعه کرده تا این بحث را بسط و گسترش داده و متنوع‎تر و خلاقانه تر کار کنند. هویت فردی مسلماً در هر شاخه هنری بسیار اهمیت دارد. سفارش ما این است که آهنگسازان خودشان باشند، چونکه خود بودن بسیار باارزش است و تقویت این امر با کسب تجربه بیشتر، موجب می شود هر اثر ارزش واقعی خودش را پیدا کند. بدین سبب برداشت یا کپی کردن و قرض گرفتن اجزا و عناصر موسیقی از آثار دیگر خیلی ضد اخلاقی است و حتما باید از آن پرهیز کرد.
وی در آخر درباره سفارش شورای هنری ارکستر سمفونیک تهران خطاب به آهنگسازان جوان توضیح داد: هویت ملی بسیار اهمیت دارد. همه ما موسیقی دانان ایرانی هستیم و بسیار لازم و مهمست که تولیدات هنری ما رنگ و بوی خاص منطقه ای و جغرافیایی خودمان را داشته باشد و به صورتی به فرهنگ خودمان نزیک تر باشد.
فهرست برگزیدگان این فراخوان در سامانه اینترنتی بنیاد فرهنگی هنری رودکی دردسترس است.

منبع: