در آیین رونمایی مطرح شد؛ شروع پروژه هزاران از تالار رودکی

آبنما کار: مراسم رونمایی از آلبوم هزاران از تولیدات ویژه انجمن موسیقی روز سه شنبه اول تیر با حضور برخی از آهنگسازان، خوانندگان و نوازندگان این اثر موسیقایی در تالار رودکی تهران اجرا شد.

به گزارش آبنما کار به نقل از مهر، آلبوم «هزاران» از تولیدات ویژه انجمن موسیقی روز سه شنبه اول تیر با حضور برخی از خوانندگان، نوازندگان و آهنگسازان این پروژه موسیقایی در تالار رودکی تهران رونمایی گردید.
علی نیکنام عامل انجمن موسیقی ایران در ابتدای این برنامه اظهار داشت: افتخار این را داریم که امروز شاهد رونمایی از آلبوم هزاران باشیم و جا دارد از تمامی کسانی که درایت راه به ما کمک کردند قدردانی کنم.
پروژه «هزاران» تنها فعالیت انجمن موسیقی نیست
وی اضافه کرد: سال قبل تولید این آلبوم در هیات مدیره انجمن موسیقی مورد بررسی قرار گرفت و پس از آن که مورد تایید قرار گرفت جناب حسین علیشاپور مسولیت فنی آنرا به عهده گرفت و کار شروع شد. به هر حال این پروژه یکی از پروژه های مهم انجمن موسیقی است که به طور قطع در آینده ادامه پیدا می کند. چونکه در این چارچوب کارهایی برنامه ریزی شده و به زودی درباره آنها اطلاع رسانی های لازم صورت می گیرد.
مدیرعامل انجمن موسیقی ایران اظهار داشت: خوشبختانه در ادامه کارهای انجمن پیرامون برگزاری کنسرتهای آنلاین ما در مرداد امسال نیز کارهایی را انجام خواهیم داد که جزئیات آن در آینده ای نزدیک اعلام می شود. البته ما در کنار این رویداد برای برگزاری جشنواره موسیقی جوان و جشنواره موسیقی نواحی ایران نیز اقدامات موثری را انجام دادیم که امیدوارم بتواند گام موثری در اهداف و کارهای ما باشد.
وی در بخش پایانی صحبت های خود از مدیریت بنیاد فرهنگی هنری رودکی، مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد و همکارانش در انجمن موسیقی ایران بابت تلاش و همکاریهای انجام گرفته قدردانی کرد.
مظفر شفیعی خواننده پیشکسوت موسیقی ایرانی در ادامه این جلسه ضمن ابراز خرسندی از انتشار آلبوم «هزاران» توسط انجمن موسیقی ایران توضیح داد: در این روزگار اوضاع و احوال موسیقی چندان خوب نبود و من امیدوارم این اوضاع بد روی افکار هنرمندان و کارهای خوب آنها تاثیر بدی نگذارد. البته من از انتشار این آلبوم خبر نداشتم تا این که چند روز پیش باخبر شدم این اثر مقرر است در دسترس علاقه مندان قرار گیرد اما از انجمن موسیقی ایران قدردانی می کنم که چنین کاری را شروع کردند و امیدوارم این راه را ادامه دهند. چونکه در این وانفسا انجام چنین کاری بسیار باارزش است.
این خواننده با گرامیداشت یاد و خاطره درگذشتگان موسیقی ایرانی طی ماه های اخیر اشاره کرد: من از همه خوانندگان جوان موسیقی ایرانی می خواهم عرصه را خالی نکنند. البته خیلی ها تصور می کردند پس از فوت استاد شجریان آواز ایرانی در خطر قرار بگیرد اما من معتقدم با حضور شما بزرگواران و هنرمندان جوان این عرصه خالی نخواهد شد. شما مطمئن باشید وقتی کاری خوب باشد بطور قطع کار ادامه پیدا می کند.
زنگ خطر به صدا درآمده است
حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی هم در این مراسم بیان کرد: من جلسات اینچنین را خیلی با اشتیاق می آیم چونکه خودم را از این طایفه می دانم و دوم این که معتقدم باید به این کارها توجه بیشتری کرد. به هر حال امیدوارم حضور آقای نیکنام در انجمن موسیقی و انتشار این آلبوم طلیعه ای برای حمایت جدی تر از آثار باارزش موسیقایی باشد چونکه این وظیفه نهادی چون انجمن موسیقی است که از این کارها حمایت کند.
ذائقه شنیداری مخاطب بطور قطع برمبنای عادت شنیداری صورت می گیرد، پس وقتی این عادت شنیداری به آواز وجود نداشته باشد و خوراک فرهنگی دراین زمینه به گوش مخاطب تزریق نشود نمی توانیم انتظار داشته باشیم که جوان امروزی شنونده این آثاری باشند که خوراکی برای تامین و تزریق آن نیست وی اظهار داشت: تعدادی از آثار موسیقی و گونه های مختلف نیازمند حمایت نیستند و اصلاً هم نمی گردد جامعه را ملزم کرد که حتما از این کارها گوش نکنند اما این نباید به قیمت این تمام بشود که ما بخش هویتی خودمان را فراموش نماییم و متاسفانه امروز این خطر به شدت ما را تهدید می کند. به اعتقاد من اگر همه پازل ها سر جای خود قرار گرفته شده باشند طبیعتاً هرکسی سر جای خود هست و مخاطبان خودرا نیز پیدا می کند. شرایطی که متاسفانه حالا در کشور ما وجود ندارد. و اگر ما رسانه داشتیم و رسانه ملی هم به وظیفه خود عمل می کرد بطور قطع کسی مدعی نمی گردد و همه سر جای خود به کارهای موسیقایی مورد علاقه اش می پرداخت. اینها مطالبی فراموش شده هستند که سبب شده بخش مهم و هویتی ما به خطر بیفتد کما این که این اتفاق شده و نسل جوان ما با این موسیقی های باارزش فاصله گرفته اند.
این خواننده با اشاره به این که زنگ خطر موسیقی ایران به صدا درآمده اشاره کرد: ذائقه شنیداری مخاطب بطور قطع برمبنای عادت شنیداری صورت می گیرد، پس وقتی این عادت شنیداری به آواز وجود نداشته باشد و خوراک فرهنگی دراین زمینه به گوش مخاطب تزریق نشود نمی توانیم انتظار داشته باشیم که جوان امروزی شنونده این آثاری باشند که خوراکی برای تامین و تزریق آن نیست. به هر حال جان مایه موسیقی ایرانی در ساز و آواز تجلی می یابد که بصورت بداهه عرضه می شود. مقامی که یک خواننده و نوازنده باید مراحل بسیار مختلفی را طی نماید تا به این مقام برسد. بدین سبب اگر بخواهیم در قالب های تعریف شده ردیف موسیقی بمانیم اینها آن مرتبتی نیست که مد نظر بزرگان ماست.
این خواننده موسیقی ایرانی با قدردانی از مدیر کل دفتر موسیقی وزارت ارشاد و انجمن موسیقی در پشتیبانی از آثار موسیقایی باارزش اشاره کرد: خوانندگی در موسیقی ایرانی بسیار کار مهم و ارزشمندی است که کار هر کسی هم نیست. تجربه ای که یک خواننده باید انجام دهد دربرگیرنده یک تجربه چند ساله است و به این جهت است که چنین کارهایی همچون آلبوم هزاران باارزش می شود. چونکه هنرمندانش سال ها مرارت کشیده اند و با استعداد و توانایی به ذات خود چنین کارهای ارزشمندی را خلق می کنند و چه خوب که اینها در صحنه مانده اند و در بازار مکاره موسیقی اسیر ذائقه ها نشدند. متاسفانه این روزها خیلی از هنرمندان دنبال کارهایی هستند که به قولی «بگیرد». اما این عزیزان پایداری کرده و با سختی های زیاد چنین راهی را انتخاب نموده و ادامه مسیر می دهند.
تشریح کارهای حمایتی دفتر موسیقی در ایام آینده
محمد اله یاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد نیز در این جلسه با اشاره به اهمیت احیای فرهنگ در جامعه ایرانی بعنوان زیربنای اقتصاد اظهار داشت: مطمئن هستم که تیم مدیریتی فرهنگی در دولت آینده برای حوزه فرهنگ و هنر برنامه های خوبی خواهد داشت و گام های خوبی در عرصه رونق اقتصادی در کسب و کارهای فرهنگی برداشته خواهد شد.
مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد بیان کرد: طی یک سال و نیم گذشته تلاش هایی شد متناسب با ایام کرونا کارهایی را انجام داد یکی از این کارها، حمایت اجراهای آنلاین بود و ما سعی کردیم به مرور با افزایش کیفیت ضبط و تولید برنامه ها فضایی را برای مخاطبان فراهم نماییم که مخاطبان بیشتری شاهد اجراها باشند. ما برای این کارها اهدافی داشتیم که اول این که اندک حمایتی به هنرمندان فعال این عرصه شود و دوم کاری نماییم که مخاطبان بیشتری از این کارها دیدن کنند. ما البته طرح دیگری هم در انجمن موسیقی ایران داریم که پشتیبانی از تولیدکنندگان آلبوم جدی است که به زودی جزئیات آن اعلام می شود. یک طرح حمایتی دیگر هم در زمینه نوازندگان داریم که به زودی اطلاعات کامل آن ارائه خواهد شد.
«سه گاه» به خوانندگی مجتبی عسگری به سبک جلال تاج اصفهانی، «بیات اصفهان» به سبک سلیمان خان امیر قاسمی به خوانندگی امیر اثنی عشری، شور به خوانندگی پوریا اخواص به سبک ادیب خوانساری، «چهارگاه» به خوانندگی مهدی امامی به سبک ابوالحسن اقبال آذر، «افشاری» به خوانندگی حسین علیشاپور به سبک منوچهر همایون پور، «همایون» به خوانندگی سجاد مهربانی به سبک رضا قلی ظلی قطعات مختلف آلبوم «هزاران» را می سازند.
محمد اله یاری مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد، حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی، احمد صدری مشاور معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی نیکنام انزابی پور مدیرعامل انجمن موسیقی ایران، هادی منتظری، مظفر شفیعی، پوریا اخواص، حسین علیشاپور، محمد اثنی عشری، امیرعباس ستایشگر و تعدادی دیگر از هنرمندان همچون افرادی بودند که در مراسم رونمایی آلبوم «هَزاران» حضور داشتند.

منبع: