در گزارش آبنما کار مطرح شد؛ کهن آواهای تنبور به گام چهارم رسید

آبنما کار: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان دالاهو با همکاری خانه تنبور و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه فراخوان چهارمین جشنواره کهن آواهای تنبور و موسیقی مناطق کردنشین را منتشر نمود.

حیدر کاکی نوازنده، آهنگساز مطرح موسیقی ایرانی و از هنرمندانی که طی سال های گذشته حضور فعالی در برگزاری جشنواره کهن آواهای تنبور داشته، در گفتگو با خبرنگار مهر توضیح داد: چهارمین جشنواره کهن آواهای تنبور و موسیقی مناطق کردنشین به دبیری علمی استاد علی اکبر مرادی و علی شبستری بعنوان دبیر اجرایی با هدف حفظ و اشاعه موسیقی مقامی و کردی، شناسایی استعدادهای جوان و حمایت و قدرشناسی از تلاشهای مؤثر هنرمندان در صورت رفع بحران شیوع کرونا روزهای ۱۷ و ۱۸ مرداد ماه برگزار و در غیر این صورت به صورت مجازی میزبان مخاطبان و هنرمندان خواهد بود.
وی اضافه کرد: چهارمین جشنواره کهن آواهای تنبور و موسیقی مناطق کردنشین در دو بخش «تنبور» و «موسیقی مناطق کردنشین» برگزار می گردد. که بخش تنبور شامل مقام نوازی در چهار رده سنی و مقام خوانی در سه رده سنی و تکنوازی برپایه مقامات تنبور در سه رده سنی است. بخش موسیقی مناطق کردنشین هم شامل اجرای سازهای بادی مانند (سرناو شمشال و دو زله و نرم نای) در سه رده سنی و آواهای کهن کردی مانند «هوره سیاچمانه»، «مور» و «بیت وحیران» در سه رده سنی است.

این نوازنده شناخته شده تنبور خاطرنشان کرد: طبق تصمیماتی که در ستاد برگزاری جشنواره گرفته شده، با عنایت به روح معنوی هنر موسیقی برای قدردانی از تلاشهای هنرمندان شرکت کننده، وجه نقدی بعنوان جایزه به برگزیدگان تعلق نمی گیرد و ستاد برگزاری با اهدای محصولات فرهنگی هنری از برگزیدگان تجلیل می کند. این در شرایطی است که طبق اعلام فراخوان چهارمین جشنواره کهن آواهای تنبور و موسیقی مناطق کردنشین مهلت ارسال آثار هنرمندان متقاضی شرکت تا روز ۳۱ تیرماه و نتایج آثار راه یافته به این رویداد ۱۰ مرداد ماه اعلام شده است. این جشنواره به صورت رقابتی برگزار می گردد.
برای مشاهده متن فراخوان چهارمین جشنواره کهن آواهای تنبور و موسیقی مناطق کردنشین اینجا را کلیک کنید.