در گزارش آبنما کار تشریح شد؛ جزئیات پروتکل بهداشتی برگزاری کنسرت ها

آبنما کار: محسن رجب پور مدیرعامل مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری بعضی از جزئیات شرایط بهداشتی پیشنهادی این صنف به ستاد ملی مقابله با کرونا برای از سرگیری برگزاری کنسرت ها را تشریح نمود.

محسن رجب پور تهیه کننده و مدیرعامل مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به جلسه ای که مدتی پیش همراه با مدیران سالن های برگزاری کنسرت ها و صنوف حوزه موسیقی جهت بررسی شرایط آغاز اجراهای صحنه ای و بازگشایی سالن ها با حضور محمد اله یاری مدیرکل دفتر موسیقی، حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی ایران علیرضا اعتمادی عضو هیأت مدیره انجمن صنفی هنرمندان موسیقی ایران، نمایندگان سالن ها و وی برگزار شد، توضیح داد: در این جلسه نمایندگان سالن های هتل اسپیناس پالاس، تالار وزارت کشور، سالن میلاد نمایشگاه بین المللی تهران، سالن همایش های برج میلاد، سالن همایش ایرانیان، تالار وحدت و سالن برج آزادی و فرهنگسرای نیاوران حضور داشته و درباره رعایت موارد بهداشتی و حضور مخاطبان گفتگو شد که طی آن پیشنهادهای سالن ها برای اقدامات بهداشتی و همین طور پشتیبانی از اجرای کنسرت ها بعد از بازگشایی سالن ها عنوان شد. در آن جلسه مقرر شد بعد از جمع بندی شرایط و تدوین شیوه نامه پیشنهادی، شیوه نامه به ستاد ملی مقابله با کرونا ارائه شود.
وی با اشاره به بعضی از جزئیات این شیوه نامه بیان کرد: برمبنای مصوباتی که در این نشست داشتیم، مقرر شد بنا به دستورالعمل های بهداشتی، سامانه های فروش اینترنتی بلیت حداکثر پنجاه درصد از ظرفیت سالن ها را برای بلیت فروشی خالی کنند. این در حالیست که علاوه بر این موارد که دربرگیرنده تمام ظرفیت سالن هاست، مراحل مختلف ضدعفونی به صورت روزانه توسط تالارهای میزبان حداقل روزی یک دفعه به صورت مرتب انجام پذیرد. ضمن اینکه استفاده از دستگاه تب سنج در مرحله نخست ورودی تماشاگران به سالن در دقیق ترین شکل ممکن باید انجام گیرد که این مساله نیز به عهده سالن دارها گذاشته شده است.
مدیرعامل مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری اضافه کرد: یکی از مواردی که در این نشست برای انجام آن پیشنهاداتی ارائه شد، نصب دوربین های حرارتی در سالن ها بعنوان یکی از امکانات برگزاری کنسرت ها در روزهای کرونایی بود. این در حالیست که حضور یک گروه از اورژانس یا کارشناسان بهداشتی دارای مجوز از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در همه سالن ها الزامی خواهد بود. در این چارچوب همراه داشتن ماسک و دستکش یکی دیگر از سفارش ها به تماشاگران کنسرت هاست و این گردنگیر باید به شکلی باشد که حتما روی بلیت درج شود. البته اجرای این الزامات برای کارکنان برگزاری کنسرت ها امری واجب و الزامی است.
رجب پور درباره دیگر پروتکل های بهداشتی برگزاری کنسرت ها اظهار داشت: برای برگزاری کنسرت هایی که طی دو نوبت در یک روز برگزار می گردد نیز حداقل دو ساعت فاصله در نظر گرفته شده است. ضمن اینکه مدیران برگزاری کنسرت باید از ورود افراد متفرقه در تالارهای میزبان جلوگیری نمایند. نحوه پذیرایی در پشت صحنه نیز فقط برای نوازندگان و در چارچوب بسته بندی خواهد بود. عوامل فنی هم می بایست در هنگام «ساند چک» از ماسک و دستکش استفاده کنند، کما اینکه این مرحله باید دو ساعت پیش از شروع برنامه به انتها رسیده باشد. بوفه هر سالن نیز باید طبق پروتکل های اعلام شده از طرف وزارت بهداشت انجام پذیرد.
مدیرعامل مجمع صنفی تولیدکنندگان آثار شنیداری در بخش پایانی صحبت های خود اشاره کرد: با توجه به این که بر طبق این پروتکل های بهداشتی از ظرفیت سالن ها کم می شود، هم هنرمندان در میزان دستمزدهای خود نسبت به برگزاری کنسرت در ایام عادی می توانند تجدیدنظر کنند و هم سالن های میزبان اجرای برنامه این قول را داده اند تا در ایام کرونایی نسبت به ارائه تخفیف های ویژه ای برای اجاره سالن ها همکاری و مساعدت لازم را داشته باشند. به هر حال تمامی این دغدغه ها و کارها برای تزریق نشاط به جامعه است که بتوانیم دست در دست همدیگر و با همگرایی از این شرایط عبور نماییم.

منبع: