پیام تسلیت وزیر میراث فرهنگی و گردشگری: دریابندری پژوهشگری چندساحتی در عرصه ادب و میراث ناملموس بود

به گزارش آبنما کار وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در پیامی درگذشت «نجف دریابندری» نویسنده و مترجم نامدار کشورمان را تسلیت گفت.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی؛ در متن پیام تسلیت علی اصغر مونسان – وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آمده است: «جامعه فرهنگی و ادبی کشور در فقدان یکی از بزرگ ترین چهره های فعال و اثرگذار عرصه ادبیات و ترجمه به سوگ نشست. مرحوم نجف دریابندری نه تنها نویسنده و مترجمی چیره دست، بلکه پژوهشگری چند ساحتی بود که آثارش عرصه ادب، فلسفه و میراث ناملموس را در بر می گیرد.
ترجمه های نغز دریابندری از شاهکارهای ادبی جهان، نمونه هایی بی بدیل است و از این روست که جایزه تورنتون وایلدر دانشگاه کلمبیا به شایستگی تقدیم او می شود. سهم ارزشمند این پژوهشگر بزرگ در میراث فرهنگی ایران نیز، تألیف کتاب پرارزش «مستطاب آشپزی، از سیر تا پیاز» است که نام او را برای همیشه در لیست حاملان میراث ناملموس خوراک، ثبت و جاودانه کرد.
درگذشت زنده یاد نجف دریابندری را به خانواده آن فقید و عموم دوستدارانش تسلیت می گویم و از خداوند متعال برای ایشان آرامش روح و علو درجات مسئلت می کنم. یاد و خاطرش همواره گرامی باد.»
نجف دریابندری از مترجمان بزرگ کشورمان امروز دوشنبه ۱۵ اردیبهشت در سن ۹۱ سالگی در منزل خود دارفانی را وداع گفت. دریابندری به شماره ثبت ۹ در سال ۱۳۹۶ در لیست آثار ملی ایران به عنوان نخستین گنجینه زنده بشری استان بوشهر به ثبت رسیده بود.