احسان بیرقدار با مهر مطرح کرد: خواب می بیند را در این روزها بشنوید

آبنما کار: آهنگساز آلبوم خواب می بیند چند روز بعد از انتشار این پروژه موسیقایی از تجربه ساخت و تولید آلبومی سخن اظهار داشت که شنیدن آن برای انسان درگیر با ویروس کرونا دربرگیرنده تجربه متفاوتی است.

احسان بیرقدار از آهنگسازان فعال کشورمان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به انتشار تازه ترین آلبوم خود با نام «خواب می بیند» توضیح داد: آلبوم «خواب می بیند» یک اثر موسیقایی بی کلام است که ایده آن تقریباً از زمانی شروع شد که من در حوزه آهنگسازی فیلم نیز آثاری را تولید کردم که از همان زمان بعضی از دوستان و شنوندگان با من تماس می گرفتند و مرتب سفارش می دادند تا امکانی فراهم گردد که این آثار در چارچوب یک اثر مستقل منتشر و در اختیار شنوندگان قرار گیرد. این اتفاق زمانی شکل پررنگ تری به خود گرفت که من موسیقی فیلم «زاپاس» را نوشتم که خوشبختانه با استقبال مخاطبان نیز رو به رو شد.
وی اضافه کرد: همین انگیزه ها سبب شد که من با تدوین و بازبینی باردیگر روی موسیقی فیلم هایی که ساخته بودم به فکر تولید آلبوم «خواب می بیند» باشم. این آلبوم که در بخش های مختلف پیش روی مخاطبان قرار گرفته مشتمل بر موسیقی فیلم های «زاپاس»، «معصومه»، «ترانه آتش» و مستند «تخته نرد» است که این آخری در ایران اکران نشده است. به هر ترتیب شرایط این چنین رقم خورد تا من با بهره گیری از این تجربیات موسیقایی چند قطعه دیگر را برای توازن احساسی در کنار این موسیقی فیلم ها قرار دهم و نهایتا منجر به تولید آلبوم «خواب می بیند» شود. واژه ای که شبیه نام هایی است که در قبایل سرخ پوستی از آن استفاده می شد و به صورتی در برگیرنده اسم یک شخصیت است.
این آهنگساز در ادامه با اشاره خاصیت های این آلبوم اظهار داشت: یکی از بخش های آلبوم با عنوان «غمگین می خواند» نامگذاری شده که ما کوشیدیم ضمن روایت موسیقایی از غمگینی وجود آدمی در دنیای امروز با نگاهی به عرفان شرقی موسیقی متفاوتی را پیش روی مخاطبان قرار دهیم. این در حالیست که در بخش دیگری آلبوم تک آهنگ هایی افزوده شد تا به آنچه در دنیای امروز می تواند دربرگیرنده اتفاقات مثبت و خوب باشید نیز تمرکز داشتیم تا در این ترکیب به انضمام موسیقی فیلم ها به تعادلی برسیم که بتواند مورد رضایت مخاطب قرار گیرد.
بیرقدار در بخش دیگری از صحبت های خود بیان کرد: واقعیت این است که تولید این آلبوم از خیلی وقت پیش استارت خورده بود اما به سبب وسواس زیادی که برای کیفیت کار مدنظر قرار داده ام، فرآیند تولید تا عرضه آلبوم در بازار مقداری طول کشید. من برای این آلبوم وقت زیادی را صرف کردم تا بتوانم به کیفیتی که مد نظرم بود دست پیدا کنم. کما اینکه در دیگر بخش های تولید آلبوم همچون طراحی و گرافیک نیز چنین وسواسی به کار برده شد. برای اینکه تمام تلاش گروه این بود که این آلبوم موسیقی در چارچوب یک پروژه «آرت ورک» به شنوندگان موسیقی ارائه شود. البته من خیلی دوست داشتم که آلبوم در چارچوب فیزیکی با برگزاری یک مراسم رونمایی ویژه به مخاطبان ارائه شود اما از بد شانسی به ماجرای کرونا خوردیم و مجبور شدیم در قالبی دیگر آلبوم را منتشر نماییم.

آهنگساز آلبوم «خواب می بیند» با اشاره به اینکه موسیقی آلبوم خیلی برای حال و هوای این روزهای کشور و دنیا مناسب می باشد، عنوان کرد: اگر کمی روی جامعه پیرامونی انسان های روی زمین دقت و مکاشفه بیشتری داشته باشیم، می بینیم که این روزها انسان از حیرانی، سرگشتگی و دوگانگی رنج می برد، گویی نمی دانیم چه اتفاقی افتاده است. انگار این بیماری مقرر است فرصتی را برای همه ما انسان ها فراهم آورد تا در قرنطینه باردیگر به مفهوم زندگی بازگردیم. این مساله خیلی مهمی برای من بود و امیدوارم طراحی موسیقایی آلبوم «خواب می بیند» به شکلی بوده باشد که شنیدن آن برای مخاطب امروز لذتبخش باشد. گرچه این آلبوم یک اثر بی کلام است اما چون ما از آکاپلا استفاده کردیم فکر می کنم مردمی که کمتر موسیقی بی کلام می شنوند، با این اثر ارتباط خوبی برقرار کنند.
وی اشاره کرد: من هیچ ادعایی ندارم که این آلبوم می تواند دنیای آلبوم های موسیقی را دگرگون کند، اما این امیدواری را می توانم داشته باشم که در این آشفته بازار موسیقی، آلبومی را تولید کنم که گوش مخاطب امروزی را که به شدت درگیر موسیقی باکلام شده نوازش دهد. آنچه من در آلبوم «خواب می بیند» به شنوندگان عرضه کرده ام تلفیقی از موسیقی فیلم ها و چند قطعه است که بتازگی یکی از آنها را به کاراکتر سینمایی «حمید هامون» فیلم سینمایی هامون ساخته داریوش مهرجویی تقدیم کرده ام که به صورتی خیلی ها آنرا در دنیای واقعی زندگی کرده اند. قطعه دیگری هم که در این آلبوم عرضه شده قطعه ای با نام «طرح بزرگ» با الهام از اثری به همین نام اثر استیون هاوکینگ است که همان گونه که قبل تر گفتم در جهت ایجاد تعادلی است که امیدوارم مورد رضایت مخاطب قرار گیرد.
آلبوم بی کلام «خواب می بیند» به آهنگسازی احسان بیرقدار مشتمل بر آثار منتخب این هنرمند در عرصه آهنگسازی فیلم و چند قطعه جداگانه توسط نشر و پخش جوان در دسترس مخاطبان قرار گرفت.

منبع: