اهالی موسیقی، کرونا و دنیای مجازی؛ پای بزرگان موسیقی هم به لایو باز شد

به گزارش آبنما کار اهالی موسیقی در ایام کرونایی همچنان در تکاپوی اجرای اینترنتی و دیگر فعالیتهای موسیقایی هستند که آنها را با چالش ها و اتفاقات جالب توجهی در فضای مجازی مواجه کرده است.

خبرگزاری مهر -گروه هنر-علیرضا سعیدی: حتی بدبین ترین آدم ها هم این شرایط را پیشبینی نمی کردند؛ اینکه «یکی بود و یکی نبودِ» قصه این دنیا با یک ویروس بتواند چنین سرانجامی پیدا و آدم ها را گرفتار شرایطی کند که حتی در خواب هم نمی دیدند. درست عین یک فیلم سینمایی آخرالزمانی که وقتی در سینما و خانه نگاهش می کردیم، کمی تا قسمتی آدرنالین خون را بالا می برد و پس از اینکه خیالمان راحت می شد، همه محتوای داستانی فیلم برایمان چیزی جز تخیل و فانتزی نبود و بعد می رفتیم دنبال کار و زندگی مان؛ در بهترین حالت هم اگر همان فیلم در فکرمان می چسبید و لذتش را می بردیم با چند نفری در میانش می گذاشتیم و بعدش هم تمام…
اما قصه کرونا ماجرای ذهن و تخیل و فیلم سینمایی را درست آورد جلوی چشممان، گویی استیون سودربرگ که در سال ۲۰۱۱ «شیوع» را با مبحث پیدایش ویروسی ناشناخته و مرگبار در چین به بینندگان سینما نشان داده بود، آمده در زندگی یکایک ما انسان های روی زمین. به خوب و بد هم رحم نمی نماید. آمده تا چند ماهی و شاید هم چند سالی مهمانمان باشد؛ و حالا دیگر هیچ فیلم سینمایی در کار نیست. همه چیز خودِ خودِ واقعیت است. نه جلوه های ویژه ای و نه رویاپردازی و نه هیچ چیز دیگر. این قصه حالا حالاها ادامه دارد. چه بخواهیم چه نخواهیم. چه باورش نماییم چه باورش نکنیم. چه حمله بیولوژیک باشد و چه غیر بیولوژیک. هر چه باشد هست و باید فعلاً با آن کنار بیاییم.
حالا این کنار آمدن هم برای خود داستانی دارد. البته که این ماجرای کنار آمدن قبل از هر اتفاقی بر می گردد به رعایت پروتکل های بهداشتی تدوین شده از سازمان ها و مجموعه های پزشکی و درمانی که به قول مردم کوچه و بازار اوجب واجبات است که فرمانبردارش باشیم و بس. یعنی «این یک دستور است». یک دستور به شدت لازم الاجرا که شوخی هم ندارد. یعنی اگر صدم ثانیه ای شوخی اش بگیریم ویروس کوچولوی سبز رنگ قصه ما با آن شاخک های فانتزی اش خدایی نکرده آنچنان بلایی سرمان می آورد که نگو و نپرس… یعنی می شویم قوز بالای قوز که اشک از چشمان خسته پرستاران و پزشکانی در می آوریم که دو ماه است نه خواب دارند و نه خوراک؛ فقط می جنگند و در بعضی اوقات هم به خاطر رهایی از این کابوس حتی جانشان را از دست می دهند که مبادا خار به چشممان بیاید. پس بدانیم و آگاه باشیم این ماجراها یعنی رعایت دقیق پروتکل ها نخستین داستان کنار آمدنی است که قبلاً گفتیم.
یکی از ابعاد دیگر این کنار آمدن در کنار دیگر بدعت ها و اتفاقات و کارهایی که به فکرمان خطور می کند و می توانیم با در نظر گرفتن عقل و منطق آنها را انجام دهیم، انجام یکسری کارهای هنری است که خوشبختانه همه ما ایرانیان و البته همه مردم دنیا نشان داده ایم که با صرف فعل «خواستن» برای خود کارگردانان، خوانندگان، اهنگسازان و بازیگران بزرگی هستیم. گواه این ادعا هم انواع و اقسام ویدئوها و فیلم هایی است که طی یکی دوماهه گذشته در صفحات مجازی مخاطبان سراسر دنیا به وفور دیده شد و بعضاً هم کارهایی بیرون آمد که انصافاً هم روحیه بخش بودند و هم بامزه که بد نیست تا زمانی که ماجرا لوث نشده همچنان در جهت تقویت روحیه فانتزی و مثبت اندیشی مردم ادامه داشته باشد.
اما آن سوی ماجرا هم انجام برخی کارهای هنری توسط هنرمندان عرصه های مختلف همچون موسیقی است که در ماه های گذشته شکل فراگیری پیدا کرده و هنرمندان صاحب نام حوزه های مختلف تلاش در اجرای آثاری دارند که مبنای آن حضور در فضای مجازی و تقویت روحیه مردم برای ماندن در خانه و جلوگیری از انتشار ویروس کروناست. خیلی ها هم دست به کار شدند و با انجام کارهای دیگری چون برگزاری کنسرتهای آنلاین، گفتگوهای مجازی دو نفره و ماجراهایی از این دست تلاش کردند در زمینه بنیانگزار بدعت هایی باشند که بعضی از آنها با موافقت و برخی هم با مخالفت کارشناسان و صاحب نظران این حوزه روبرو شده است.
آنچه می خوانید گزیده ای از فعالیت برخی هنرمندان و فعالان عرصه موسیقی کشورمان طی روزهای گذشته در فضای مجازی است که گروه هنر خبرگزاری مهر در هفته های گذشته هم بعضی از آنها را منعکس کرده و به سنت هر پنجشنبه این دفعه هم به مرور آن خواهیم نشست.
درس های کرونا به حسام الدین سراج و رضا امیرخانی
حسام الدین سراج از خوانندگان موسیقی ایرانی که اخیراً و در ایام کرونایی حضور پررنگ تری در فضای مجازی دارد، در نخستین شب از ماه مبارک رمضان کنسرت آنلاین «بوی بهشت» را برای طرفدارانش اجرا کرد. کنسرتی که چاشنی گفتگو با رضا امیرخانی نویسنده مطرح کشورمان آنرا متفاوت تر از دیگر کنسرتهای آنلاین این روزها کرد.
سراج در بخشی از این گفتگو درباره بیماری «کرونا» بیان نمود: «یکی از بزرگ ترین ظلم هایی که کرونا به بشریت کرده این است که ما را گرفتار فاصله گذاری اشتباهی کرده است؛ یعنی ما از هم دور می شویم و مثلاً نمی توانیم با آشنایان و دوستان خود دست بدهیم که امری دشوار می باشد، با این وجود کرونا درس های بزرگی هم به بشریت داد. با انتشار کرونا یاد گرفتم که چگونه تمیزتر باشم و مراعات دیگران را بکنم. یاد گرفتم که بیرون بیایم و هوای تازه بخورم چون قبلاً این کار را نمی کردم. یاد گرفتم که در فضای بدون ترافیک رانندگی کنم. اینها همه لطف خداست. درست است که عده ای از بین می روند و ما هم تسلیت می گوئیم، ولی این شرایط به سود بشریت است؛ چون بشریت درس های بزرگی یاد می گیرد. یکی از دوستان می اظهار داشت که چرا این اتفاقات تلخ رخ می دهد. به ذهنم رسید، نقل است که قرار بود در زمان یکی از پیامبران عذابی نازل شود و خداوند به آن پیامبر فرمود که یک هفته دیگر عذاب نازل می شود و او هم به مردمش گفت ولی بعد از یک هفته عذاب نازل نشد. پیامبر اظهار داشت که حالا من بدقول می شوم ولی خداوند به او فرمود، از آن زمان که تو به آنها گفتی، مردم به هم کمک و مهربانی کردند و وقتی این ها با خود مهربان هستند من با آنها مهربان نباشم؟»
رضا امیرخانی هم درباره شیوع بیماری کرونا اظهار داشت: «چندی پیش ویدئویی از یک آهو در ساحل غربی در ایالات متحده آمریکا دیدم. ذوق این حیوان از نخستین تجربه خود از دیدن دریا مرا به یاد نخستین تجربه دیدن فرزندم از دریا انداخت و بعد از آن به گریه افتادم. با خودم می گفتم که سال ها قسمتی از حق این حیوان را گرفته بودیم و آنها هم مخلوقات خدا هستند و حق دارند.»

خانه – موزه «بتهوون»؛ تداوم زندگی؛ عافیت و فرهنگ!
مرکز موسیقی بتهوون از مجموعه های فعال و قدیمی فروش و عرضه محصولات موسیقایی که طی سال های اخیر با مدیریت برادران بابک و آرش چمن آرا در خیابان قائم فراهانی با اسم جدید «خانه موزه بتهوون» میزبان دوستداران موسیقی است، در ایام کرونایی شرایطی را برای اجرای زنده بعضی از نوازندگان فعال موسیقی کشورمان فراهم نمود که تلاش کردند با شعار «تداوم زندگی؛ عافیت و فرهنگ» هنوز به آنهایی که کمی از شرایط فعالی نا امیدند روحیه مثبت اندیشی با موسیقی را تزریق کند.
این اجراها از سوم تا نهم اردیبهشت، رأس ساعت ۲۰ بر مبنای جدول زمان بندی اعلام شده شروع می شود و تا ۲۴ ساعت بعد هم در صفحه اینستاگرام برای بازدید و به اشتراک گذاشتن در دسترس بود، طبق برنامه ریزی ها هم مدت اجراها حدوداً ۳۰ دقیقه پیشبینی شده بود که در همین راستا فرزین طهرانیان نوازنده گیتار، پویا عشقی نژاد نوازنده ویولن، بهرنگ بقایی نوازنده تار، عسل پیشگو نوازنده ساکسیفون، عیسا غفاری نوازنده سه تار، کیوان فرزین نوازنده سنتور و حسام اینانلو نوازنده کمانچه در صفحه اینستاگرام این مجموعه در ایام مختلف هفت اجرای مجزا را پیش روی مخاطبان قرار دادند.
طبق اعلام مدیران خانه موزه بتهوون این اجراها دقیقاً بعد از ساعت کاری این مجموعه و بدون حضور تماشاچی و بازدیدکنندگان و بر مبنای وظیفه و مسئولیت اجتماعی و رسالت فرهنگی اجراکنندگان و برگزار کننده انجام می شد.

فخرالدینی و چکناواریان در «نت گپ های یونسکویی»
فرهاد فخرالدینی و لوریس چکناواریان از آهنگسازان و رهبران ارکستر پیشکسوت کشورمان هم طی روزهای گذشته در ویژه برنامه «نت گپ های یونسکویی» که از اول اردیبهشت از جانب کمیسیون ملی یونسکو- ایران شروع شده حضور پیدا کردند و با آرش امینی آهنگساز و رهبر ارکستر سمفونیک صدا و سیما که اجرای این برنامه ها را به عهده داشت به گفتگو نشستند.
در مدت زمان برگزاری این برنامه، اساتید و فرهیختگان عرصه هنر و ادبیات همچون استادان دادبه، رضوانی، محبتی، ماحوزی، شهبازی و دکتر انور، با حضور در پخش زنده اینستاگرامی، در باب مشاهیر فرهنگ و ادب کشور گفتگو کرده اند. همینطور اساتیدی در حوزه موسیقی و آواز هم در این نت گپ ها به هنرنمایی پرداختند.
اگرچه این گفتگوها مانند اجراهای زنده خوانندگان و هنرمندان در حوزه موسیقی پاپ دربرگیرنده طیف گسترده ای از مخاطبان نبود اما حضور دو استاد مسلم موسیقی کشورمان در فضای مجازی و بیان خاطرات و روایت های جذابی از تجربه حضورشان در موسیقی توانست شرایط مناسبی را برای طرفداران موسیقی مهیا کند و این ضرب المثل را در ذهن تداعی کند که: «دود از کنده بلند می شود»

وقتی پای احسان خواجه امیری سخت گیر به رسانه باز شد!
اما روزهای کرونایی بالاخره شرایطی را برای بعضی از خوانندگان که تقریباً از رسانه ها فراری بودند به وجود آورد که پایشان را به گفتگو با اهالی رسانه در فضای مجازی باز کرد. این هفته این احسان خواجه امیری بود که به واسطه آشنایی پدر هنرمندش حسین خواجه امیری (ایرج) و مادرش با آرش نصیری روزنامه نگار قدیمی حوزه موسیقی و طراح پروژه موسیقایی «هزار صدا» به گفتگوی اینترنتی پرداخت و در این تبادل رسانه ای بعضی از اتفاقات و شرایطی را میان هوادارانش در بین گذاشت که تابحال کمتر درباره شان شنیده بودیم و برای آن دسته از افرادی که در رسانه ها از احسان خواجه امیری مطلب خوانده بودند، اتفاق ویژه ای بود.
خواجه امیری در این گفتگوی رسانه ای بود که از دوران یادگیری و آموزش نوازندگی نزد استادان و دوستان پدرش همچون میلاد کیایی نوازنده سنتور، مرحوم یاحقی و تعدادی دیگر سخن گفت و اضافه کرد: از همه این استادان تشکر می کنم که در آن دوران فارغ از اینکه افتخار شاگردی را داشتم اما با شیطنت هایم بیشتر اذیتشان کردم ولی آنها من را با تمام وجود تحمل کردند و به من درس موسیقی یاد دادند.
وی به ذکر خاطراتی از پدرش و دوران سخت زندگی در نزد خانواده به علت شرایط مالی دشوار هم اشاراتی داشت و اظهار داشت: این دوران روزهایی بود که من هنوز در خوانندگی مطرح نشده بودم و پدرم مدام به من تاکید می کرد که موسیقی را باید در کنار تحصیل و تخصص های دیگر فرا گیرم. بدین منظور دائم من را از توجه دائم به موسیقی منع می کرد و اجازه نمی داد که من به صورت مستقیم در این عرصه حضور داشته باشم. تا اینکه به دانشگاه رفتم و از او خواستم تا در کنار تحصیل موسیقی هم کار کنم. او بسیاری از این شرایط می ترسید که مشکلات آن سال های زندگی ما در حوزه اقتصادی شامل من نشود بدین منظور حساسیت ویژه ای روی من داشت […] وی در حوزه خوانندگی هم با دقت روی من کار می کرد و هر زمان گوشه ای از دستگاه های موسیقی ایرانی را با من تمرین می کرد تمام تلاشش را انجام می داد که من به درستی آنها را ادا کنم. او پدری بود که من هر زمان به سازی علاقه مند می شدم به وسیله دوست فروشنده ای که در حوالی خیابان انقلاب فروشگاه ساز داشت برای من ساز مورد علاقه ام را تهیه می کرد اما همیشه این نگرانی مالی را داشت که مبادا حرفه اصلی من موسیقی شود.

خواجه امیری در این گفتگوی اینترنتی بود که پس از روایت کوتاهی از استودیوی شخصی که با شانه های تخم مرغ درست کرده بود به ماجرای پذیرش ساخت موسیقی یک سریال اشاره داشت و درباره آن توضیح داد: یکی از خصوصیت هایی که در کارم داشتم این بود که از انجام کاری خیلی نمی ترسیدم حتی زمانی پس از خوانندگی در تیتراژ سریال «غریبانه» من ساخت موسیقی یک سریال را قبول کردم و بعد دیدم بلد نیستم این کار را انجام بدهم. بعد از این اتفاق به فردین خلعتبری که از دوستان نزدیک من بود زنگ زدم و گفتم من قرارداد بستم و از او پرسیدم موسیقی فیلم را چطور می سازند؟ که او اظهار داشت: «من چطور در پشت تلفن به تو بگویم موسیقی فیلم را چگونه می سازند؟» او به من اظهار داشت: زنگ بزن و ماجرا را کنسل کن. اما نکته جالب اینجاست که بعد اتفاق خوبی افتاد و کلیت کار فضای خوبی شد. این مورد هم فقط به این علت است که من نترسیدم. […] من خیلی احتیاط می کنم. این محافظه کاری، هم در مواقعی خیلی خوب بوده و هم در مواقعی به هنرم لطمه زده چون که باید در شرایطی بی پرواتر می بود. اتفاقاً الان هم اگر ایرادی به من وارد باشد همین مبحث احتیاط و محافظه کاری ام است.
بخش دیگری از این گفتگو به ذکر خاطراتی از مرحوم افشین یداللهی اختصاص داشت که در این بخش احسان خواجه امیری به بیان صحبت های جالبی پرداخت که در آن از افشین یداللهی بعنوان مرشد و مهم ترین اتفاق زندگی خود یاد کرد.
وی اظهار داشت: پس از پدرم که نخستین استاد زندگی من است می توانم بگویم مهم ترین اتفاق زندگی هنری ام که موفقیت هایم را مدیون او هستم، رفاقت با افشین یداللهی بود. او خارج از اینکه ترانه سرای بسیار بزرگی بود، معلم و مرشد من هم بود. من از افشین یداللهی درس زندگی کردن یاد گرفتم. او داناترین انسانی بود که از نزدیک با او معاشرت داشت که به شکلی سکوی پرتاب من هم شد […] آشنایی هم با او زمانی صورت گرفت که من وقتی تلویزیون را تماشا می کردم دائم می دیدم که شاعر تیتراژهای مختلف سریال ها افشین یداللهی بود. تا این که گشتم و شماره او را پیدا کردم. آن موقع هم هنوز معروف نشده بودم و وقتی گوشی را برداشت گفتم: «من پسر ایرج هستم». از قضا پدرم با یکی از آشنایان افشین دوست قدیمی بود و همین فضا سبب شد تا با او قراری بگذارم. وقتی به منزلش رفتم به افشین یداللهی آلبوم «من و بابام» را هم برده بودم و بعد از این ملاقات بود که قرار شد بیشتر با هم آشنا شویم. به خوبی خاطر دارم که آخر صحبت هایم یک شعر نوشت که آگاه آن با «هرچی آرزوی خوبه مال تو» آغاز می شد و به من اظهار داشت: «برو و این شعر را اتود بزن» شعری که هنوز دست خط افشین را به یادگار دارم و شرایطی را فراهم نمود که قاسم جعفری از دوستان نزدیک افشین در سریال غریبانه آنرا تست زد و همان ماکت شد تیتراژ سریال غریبانه که خواننده تیتراژش هنرمند دیگری بود.

نوازندگان ارکستر ملی همچنان در خانه مانده اند!
بنیاد فرهنگی هنری رودکی با قدردانی از حافظان سلامت کشور، اجرای خانگی ارکستر ملی ایران از قطعه «شور عاشقانه» را تقدیم هنردوستان کرد. «شورعاشقانه» اثر ماندگار مرتضی نی داوود، با شعری از فریدون مشیری است که توسط فریدون شهبازیان برای ارکستر تنظیم شده است. ضمن اینکه وحید تاج خواننده این اجرای خانگی است.
مازیار ظهیرالدینی (کنسرت مایستر)، رایین نورانی و بهراد سوخکیان نوازندگان ویولن یک، سانوا عندلیبی، آرش جامع و علیرضا خلج اسماعیلی نوازندگان ویولن دو، هومن اتابکی، همایون هاشم زاده، پیمان ابوالحسنی، امیرحسین طائی نوازندگان ویولا، محمد حسین غریبی، ارسلان علیزاده، مسعود فیروزی نژاد نوازندگان ویولنسل، محمدهادی اسماعیلی نوازنده کنترباس و مسیح تحویلداری، صبا طبخی و مسعود آذین نوازندگان تار، علی عابدین نوازنده سنتور، مژگان حسینی نوازنده قانون، پوریا شیوا فرد نوازنده نی، شقایق صادقیان نوازنده فلوت، حسام صدفی نژاد نوازنده ابوا، سایوری شفیعی نوازنده کلارینت، امیرحسین محمدیان نوازنده فاگوت، امیرحسین طایی آماده سازی ویدئو، میکس و مسترینگ عوامل اجرایی این اثر را می سازند.
پیش از این هم بنیاد رودکی، اجرای خانگی ارکستر ملی ایران از قطعه «سبکبال» اثر استاد حسین دهلوی را با شعار «در خانه می مانیم تا زودتر روی صحنه برویم» در فضای مجازی منتشر نموده بود که این اجرا بازتاب گسترده ای در سطح ملی و بین المللی داشت.

علی لهراسبی در استودیو خودش را ضدعفونی کرد!
علی لهراسبی خواننده موسیقی پاپ هم که در سال های اخیر فعالیت کمتری در عرصه موسیقی داشته با انتشار یک استوری به همراه یکی از دوستانش که در آن دائم به یکدیگر اسپری ضدعفونی کننده می زنند از رفتن به استودیو با رعایت موازین مربوط به فاصله گذاری اجتماعی و تولید چند تک آهنگ جدید اطلاع داد.
وی در این ویدئوی اینستاگرامی خطاب به هوادارانش اظهار داشت: «کرونا نرفت و ما با رعایت فاصله گذاری اجتماعی به استودیو آمدیم و به شدت داریم کار می نماییم. البته خیلی زود موزیک های خوبی تقدیم قلب های شما می نماییم و امیدواریم هرچه سریعتر حال همه ما خوب شود و ما بتوانیم شما را در کنسرت ها ببینیم. خلاصه بسیاری از خودتان مراقبت کرده و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنید.»

یک کنسرت ایرانی در فستیوال آنلاین کنسرواتوار چایکوفسکی
پروژه کنسرت «همه ایرانم» که چندی قبل در تالار اصلی کنسرواتوار چایکوفسکی مسکو روی صحنه رفت در فستیوال آنلاین این مجموعه هم پیش روی مخاطبان قرار می گیرد.
در توضیحات تکمیلی این پروژه آمده است: «پس از استقبال گسترده ای که در زمان اجرای کنسرت همه ایرانم، در مسکو صورت گرفت. بخشی از این اجرا توسط تلویزیون «ام ان بی» کشور مغولستان و در جهت فستیوال آنلاین کنسرواتوار دولتی چایکوفسکی مسکو برگزیده و برای عموم مردم به نمایش درآمد. بر کسی پوشیده نیست که روسیه با داشتن موسیقیدانان تأثیرگذار و پرآوازه یکی از قطب های مهم موسیقی جهان به حساب می آید و حال آنکه در طول صد و پنجاه سال فعالیت کنسرواتوار چایکوفسکی؛ نوازندگان، رهبران، آهنگسازان و خوانندگان بسیار برجسته ای، چه در عرصه موسیقی کلاسیک غربی وچه در بخش موسیقی ملل، در این مکان مهم فرهنگی، به اجرای موسیقی پرداخته اند. در بین تمامی این منابع فاخر اجرایی که در اختیار این نهاد بوده است، کنسرت «همه ایرانم» توسط مسئولین و متخصصان تلویزیون رسمی کنسرواتوار برای پخش در این فستیوال بین المللی برگزیده شده است. این موهبت بزرگ و مسئولیت خطیری است بر دوش تک تک ما موسیقیدانان که با یاری گرفتن از نیروی بی بدیل موسیقی، می توانیم در سخت ترین برهه های تاریخی و اجتماعی امیدبخش و نوید دهنده باشیم. ما مجریان این مجموعه، برای برعهده گرفتن چنین وظیفه ی با ارزشی به خود می بالیم و برای همه انسان های سراسر جهان آرزوی سلامتی و برون رفت از این روزگار سخت و پندآموز را داریم.»
در کنسرت «همه ایرانم» که دربرگیرنده اجرای آثار همایون خرم و کامبیز روشن روان است حسین نور شرق خواننده، آزاده امیری نوازنده تار، حمید قنبری نوازنده سازهای کوبه ای، علیرضا دریایی نوازنده کمانچه، لیلا ظهیرالدینی نوازنده عود، پگاه زاهدی سنتور عوامل اجرایی را می سازند.

فرزاد فرزین با منوچهر هادی از فصل دوم «عاشقانه» گفتند
فرزاد فرزین خواننده ای که در سال های اخیر طعم شیرین بازیگری بدجوری به مذاقش خوش آمده و پس از حضور در سریال «مانکن» حسین سهیلی زاده که در آن بعنوان یکی از بازیگران اصلی حضور داشت طی روزهای گذشته گفتگوی زنده ای با منوچهر هادی داشت. این خواننده الان در کشور آمریکا به سر می برد.
وی در این گفتگوی دو نفره که محمدرضا گلزار هم در آن حضور داشت، از علاقه فراوانش برای حضور در فصل دوم سریال «عاشقانه» به کارگردانی منوچهر هادی سخن گفت و آرزو کرد تا با آخر گرفتن این دوران کرونایی بتواند به ایران بازگردد و در این سریال به ایفای نقش بپردازد. شرایطی که به زعم او کار منوچهر هادی را سخت کرده و چون طرفداران از فصل اول سریال «عاشقانه» خوششان آمده این دفعه توقع بیشتری از دست اندرکارانش دارند. ضمن اینکه جمع کردن این تعداد بازیگر چهره برای ساخت فصل دوم سریال هم کار سخت دیگری است که فرزاد فرزین در این گفتگو به آن اشاراتی داشت.
این خواننده موسیقی پاپ چندی قبل هم کلیپی از اجرای زنده قطعه «نگرانتم» در یکی از کنسرت هایش را منتشر نموده و از برگزار نشدن اجراهای زنده در ایران اظهار دلتنگی کرد.

گفتگوی بی تشریفات با اهالی موسیقی برای روزهای پسا قرنطینه
نشر «هرمس» از مؤسسات معتبر تولید و انتشار آثار موسیقایی که طی سال های اخیر با مدیریت رامین صدیقی علاوه بر انتشار آلبوم های مختلف در برگزاری فستیوال های موسیقی پرمخاطب و بین المللی ایران نقش مهمی را ایفا کرده در ایام گذشته سلسله برنامه های تخصصی را با عنوان «گفتگوی بی تشریفات» تدارک دید.
در این برنامه به صورت زنده از صفحه اینستاگرام این مؤسسه پیش روی مخاطبان قرار می گرفت برخی از نوازندگان و هنرمندان داخلی و خارجی به بیان نقطه نظرات خود پیرامون موضوعات تخصصی حوزه موسیقی در دوران کرونایی پرداختند.
فرخزاد لایق متخصص قلب و عروق، آهنگساز و موسیقیدان با مبحث «دورنمای تغییرات در شیوه زندگی، امیدواری ها و نگرانی ها در عرصه سلامت و هنر، بیورن مه یر موسیقیدان و نوازنده باس و نیک برتش موسیقیدان و پیانیست از کشور سوئیس با مبحث «تأثیر فراگیری جهانی کرونا بر صحنه موسیقی و دور نمای شرایط هنری و معیشتی موسیقیدانان در دوران پسا قرنطینه»، نیک برتش موسیقیدان و پیانیست هم در صفحه اینستاگرام نشر «هرمس» به بیان نقطه نظرات خود پرداختند.