استاندار سمنان عنوان کرد: برحذرداشتن وزارت میراث فرهنگی از نگاه کاسب کارانه به برخی آثار تاریخی

به گزارش آبنما کار سمنان استاندار سمنان بر لزوم دوری جستن وزارت میراث فرهنگی از آنچه نگاه کاسب کارانه به برخی آثار تاریخی می خواند تصریح کرد و اظهار داشت: اجاره بهای بالا و مقررات دست و پاگیر مانع جذب سرمایه گذاری در این بناهای تاریخی شده است.
علیرضا آشناگر در دیدار با مدیر عامل و نایب رییس هیات مدیره گروه هتل های ایرانگردی و جهانگردی کشور اظهار نمود: ایجاد مرکز آموزش هتلداری، گامی موثر در توسعه گردشگری در این استان پهناور است.
استاندار سمنان با اشاره به شیوع کرونا و فعالیتهای پیشگیرانه و درمانی به منظور مهار این ویروس در کشور اظهار داشت: برای فعالیت مجدد مراکز گردشگری و مسافر پذیر باید همچنان منتظر مصوبه ستاد ملی مدیریت مقابله با کرونا بود و تنها با تایید این ستاد، امکان فعالیت اینگونه مراکز فراهم خواهد شد.
آشناگر با تاکید بر وجود صدها ظرفیت و پتانسیل گردشگری در سطح استان سمنان بر لزوم تبدیل این استان از معبر به مقصد تصریح کرد و اضافه کرد: سالانه میلیون ها مسافر و زائر حضرت امام رضا ضد السلام حداقل یکی از مسیرهای رفت یا برگشت خویش را از این استان انتخاب می کنند و بنابراین این استان می تواند به جای معبر، تبدیل به یکی از مقاصد گردشگری کشور شود.
این مقام ارشد اجرایی افزود: مجموعه مدیریت استان آمادگی دارد تا با عرضه برنامه های مختلف و تأمین زیر ساخت های لازم، تلاش کند تا گردشگران و مسافران، این استان را بعنوان مقصد گردشگری خود برگزیده و یا حداقل میزان ماندگاری خویش را در این استان بالا برند.
آشناگر با اشاره به شیوع کرونا در کشور و بیان آثار مخرب و خسارات اقتصادی ناشی از این بیماری اظهار داشت: یکی از گروه های مرجع که به شدت از این محل گرفتار صدمه جدی شده است مجموعه هتلداران و عرضه دهندگان خدمات اقامتی و گردشگری می باشد و ازاین رو انتظار می رود که بعد از ریشهکنی این بیماری و به منظور فعالیت مجدد و پویای این صنف، مساعدت های لازم و حمایت جدی از آنها صورت گیرد.
استاندار سمنان همینطور با اشاره به وجود چهار هتل ایرانگردی و جهانگردی در سطح استان بر لزوم رسیدگی و توجه به این مراکز تصریح کرد و اظهار داشت: باید نوسازی مبلمان مناسب و بازسازی نمای ورودی این مراکز در اسرع وقت صورت گیرد.
آشناگر همینطور عنوان کرد: یکی از مزیتهای استان سمنان، داشتن زمینهای فراوان است و در مجموعه ی هتل های گردشگری استان و بخصوص شهرستان سمنان هم شاهد وجود زمین های بلا استفاده ی زیادی هستیم که لازم است با ایجاد مراکز خاص همچون مرکز آموزش هتل داری از این ظرفیت استفاده بیشتری شود.
استاندار افزود: در استان سمنان، کاروانسراهای زیادی وجود دارد که ظرفیتی بسیار مناسبی برای افزایش میزان توریست و تولید ثروت هستند اما متاسفانه در بعضی موارد به علت اجاره بهای بالا و قوانین دست و پاگیر وضع شده، عملا بدون سرمایه گذار و علاقمند رها شده و از همین رو انتظار می رود وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با آسان سازی قوانین و مقررات و هم کاهش اجاره بهای اینگونه اماکن تاریخی، زمینه ی استفاده ی مناسب و سرمایه گذاری توجیه پذیر در این مراکز را بیشتر از پیش فراهم آورد.
آشناگر بر ضرورت پرهیز وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از نگاه کاسب کارانه تصریح کرد و اظهار داشت: انتظار می رود وزارت میراث فرهنگی در همین راستا حتی در بعضی موارد از خودش هم برای اعتلای اهداف این وزارتخانه هزینه کند.
استاندار سمنان همینطور در این دیدار با اظهار نارضایتی از روند ایجاد مرکز فرهنگی شهرستان سرخه اظهار داشت: استانداری سمنان با قبول تمامی مسئولیت ها دو بار پی در پی با صدور دستور ترک تشریفات کوشش کرد تا زمینه ی لازم جهت جذب سرمایه گذار و آغاز فرایند ساخت این مرکز را فراهم آورد اما به نظر می رسد این وزارتخانه می بایست به صورت جدیتر به این مقوله ورود کرده و تکلیف را روشن سازد.
استاندار همینطور با اظهار رضایت از تلاش مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اظهار داشت: مدیرکل جوان و با انگیزه میراث فرهنگی استان، تحرک خوبی بوجود آورده اما اگر حمایت و پشتیبانی لازم از جانب مرکز انجام نشود این تلاش ها به فرجام نخواهد رسید بنابراین لازم است تا وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با اتخاذ تمهیدات لازم و تأمین اعتبارات مورد نیاز، زمینه ی بسط و توسعه گردشگری و تکمیل مراکز فرهنگی و اقامتی استان را فراهم آورد.