همزمان با آغاز تردد بین استان ها الگوی سفر پیشنهاد شد

به گزارش آبنما کار کمیته «گردشگری و فضاهای ورزشی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا» به دنبال آغاز ترددهای بین استانی از آغاز اردیبهشت ماه،  اعلام کرد: الگوی «سفر منفرد و هوشمند» بر مبنای رعایت کامل پروتکل الزامات بهداشتی و حفظ سلامت هموطنان، به ستاد ملی مدیریت کرونا پیشنهاد شده است.
به گزارش آبنما کار به نقل از روابط عمومی معاونت گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سومین جلسه «کمیته گردشگری و فضاهای ورزشی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا» به ریاست «ولی تیموری» ـ معاون گردشگری و «دبیر کمیته گردشگری و فضاهای ورزشی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا» ـ با حضور تمام نمایندگان دستگاه های عضو در محل معاونت گردشگری تشکیل شد. در این جلسه اعضا ضمن تشریح گزارشی از اقدامات انجام شده، به بررسی آخرین وضعیت کسب وکارهای در رابطه با مأموریت کمیته گردشگری و فضاهای ورزشی پرداخته و پیشنهاداتی را برای طرح در جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا آماده و عرضه کردند.
بر این اساس، معاون گردشگری با اشاره به تصمیم ستاد ملی کرونا در خصوص آغاز تردد بین استان ها از آغاز اردیبهشت ماه و لزوم توجه هوشمندانه به ابعاد اقتصادی این بیماری به موازات رعایت کامل الزامات بهداشتی، اظهار نمود: تمهید مقدمات و شرایط لازم برای سفرهای ضروری و کاری مردم از قبیل تهیه بلیت و مراکز اقامتی مجاز در شرایط جدید پیش آمده، بطور حتم به روند مدیریت بیماری کرونا در کشور کمک خواهد نمود.
تیموری با بیان این که «سفر انفرادی و هوشمند» با عنایت به شرایط جامعه، الگوی مناسبی برای پاسخگویی به این نیاز مردم است، اضافه کرد: به هر حال فردی که برای گذران امور شخصی یا شغلی ناگزیر به سفر است، باید خدمات استاندارد و تحت نظارتی را دریافت کند.
او خاطرنشان کرد: مغفول ماندن آثار و تبعات اقتصادی کرونا در شرایط خاص کشور، صدمات و لطمات به مراتب بیشتری از تبعات بهداشتی می تواند به دنبال داشته باشد.

مراکز اقامتی از لیست مشاغل پرخطر خارج شود
دبیر کمیته گردشگری و فضاهای ورزشی در ادامه با عرضه گزارشی از آخرین پیگیری های به عمل آمده در کمیته بررسی آثار اقتصادی بیماری کرونا برای پشتیبانی از کسب وکارهای مبحث مأموریت کمیته، از نهایی شدن دستورالعمل پرداخت تسهیلات بانکی و ابلاغ قریب الوقوع آن به دستگاه ها، ابلاغ پروتکل های بهداشتی مربوط به عرضه خدمات گردشگری منفرد و هوشمندانه به فعالان گردشگری، فراهم شدن بازدیدهای مجازی از بیشتر از شش هزار جاذبه مهم گردشگری، متوقف نشدن فعالیتهای اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و آموزش گردشگری، تشدید نظارت های تخصصی بر مراکز گردشگری همزمان با تصمیم ستاد ملی مدیریت کرونا برای آغاز تردد بین استان ها اطلاع داد.
تیموری همینطور اظهار داشت: وزارت گردشگری از مراجع ذی ربط خواسته لیست مراکز کسب وکار پر خطر را بازنگری و تجدیدنظر کنند و مراکز اقامتی دارای مجوز از این وزارتخانه از آن لیست بیرون برود.
در این جلسه لیست ده گانه ای از پیشنهادات کمیته گردشگری و فضاهای ورزشی تهیه و برای تایید و ارسال به ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در اختیار وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بعنوان رئیس کمیته گردشگری و فضاهای ورزشی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا قرار گرفت.
در جلسه کمیته گردشگری و فضاهای ورزشی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، مسؤولان مرتبط بعنوان نمایندگانی از وزارت ورزش و جوانان، وزارت راه و شهرسازی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت علوم و تحقیقات، وزارت آموزش و پرورش، نیروی انتظامی و پلیس اماکن عمومی ناجا، مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری و معاونت های تخصصی تابعه وزارت گردشگری حضور داشتند.