در قالب بیانیه مطرح شد؛ مطالبات خانه موسیقی از ارشاد

آبنما کار: خانه موسیقی ایران به سبب شیوع بحران کرونا و بحران پیش آمده در اطلاعیه ای عنوان نمود اگر همدلی و مساعدت مسئولان نباشد کسی را یارای مقاومت در این موج سهمگین رنج و نابسامانی نیست.

به گزارش آبنما کار به نقل از سایت خانه موسیقی ایران، بیانیه این نهاد صنفی با تاکید بر مطالبات صنفی هنرمندان در شرایط بحران شیوع ویروس کرونا و دغدغه معیشتی جدی اهالی موسیقی منتشر گردید.
در این بیانیه آمده است:
روزگار سخت و طاقت فرسایی را شاهدیم و بحران فزاینده ناشی از شیوع بیماری و تبعات آن، چنان صعب و سنگین است که اگر همدلی و مساعدت همگان و تدبیر و مدیریت مسئولان نباشد کسی را یارای مقاومت و پیروزی در مقابل این موج سهمگین رنج و نابسامانی نیست.
شرایط اجتماعی و اقتصادی و فشارهای موجود بااینکه همگانی و در سطح بین المللی است اما در یک نگاه کلی و منصفانه در می یابیم که شرایط هنرمندان خصوصاً اهالی موسیقی بسیار اسفناک تر و شکننده تر از دیگر صنوف است. اهل موسیقی و فرهنگ به نیکی آگاهند که شرایط کنونی حاصل سو مدیریت و مسائل مختلف و گوناگون دیگری همچون تحریم های ظالمانه و مسائل فراملی و منطقه ای حادث شده است و طبعاً انتظارات خودرا در حد معقول و میسور مطرح می کنند و با اهمیت تر از رسیدن و ستاندن مطالبات به حق خود خواستار تحرک و واکنش مثبت و مناسب مسئولان در رابطه با امور هنری وزارت ارشاد هستند؛ امری که متأسفانه در دولت دوم تدبیر و امید به کلی مغفول بوده و اکثریت قریب به اتفاق هنرمندان از برکات یک مدیریت دلسوز و آگاه دراین زمینه محروم و غالباً بی بهره مانده اند.
اینک که شرایط ویژه فعلی که بی کاری و تبعات سنگین اقتصادی را نیز به فعالان فرهنگی تحمیل کرده است این خلأ بیش از پیش احساس می شود. خانه موسیقی به نمایندگی از قاطبه فعالان حوزه موسیقی کشور ضمن سپاسگزاری از وزیر محترم ارشاد به سبب موافقت با پرداخت حق بیمه سه ماهه هنرمندان و برآورد خسارات و درخواست مطالبات هنرمندان از هیأت دولت، اعلام می دارد که این اقدام بعنوان نخستین قدم در پشتیبانی از هنرمندان کشور قابل تقدیر است اما کافی نیست و لزوم دارد تا در ادامه همراهی و پشتیبانی از هنرمندان عزیز و موسیقیدانان فعال و هنرمندان ارزشمندی که به علل اشاره شده در شرایط فعلی بیکار شده و در مضایق شدید مالی و اقتصادی گرفتارند اقدامات بعدی و پیگیری مطالبات از هیأت دولت را در دستور کار قرار دهد.
خانه موسیقی با تاکید و تأیید مطالبات دیگر صنوف در خانه های هنر همچون خانه تئاتر و خانه سینما شامل سه مورد مشخص ذکر شده:
۱- تامین نیاز معیشتی همکاران در روزهای بیکاری
۲- توجه به زیان و عدم النفع تولیدکنندگان و فعالان هنری
۳- تامین و پرداخت ۶ ماهه سرانه درمان و حق بیمه تامین اجتماعی
مطالبات صنف موسیقی را پیگیری خواهدنمود.

در اختتام خانه موسیقی به نمایندگی از صنف و اعضای خود ضمن اعلام آمادگی در همکاری و همیاری برای تدوین برنامه ریزی درست و اصولی جهت رسیدگی به مشکلات موسیقیدانان شریف کشور شامل آموزشگاه ها، ناشران، گروه های موسیقی و خصوصاً قشر محروم تر و لطمه پذیرتر این صنف نظیر فعالان موسیقی نواحی و مدرسان زحمتکش از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواهان پیگیری و رسیدگی جدی تر به امور اشاره شده است.

منبع: