قاچاقچیان به سراغ تپه اشکانی کرمانشاه رفتند

آبنما کار: فیلم انتشار یافته در فضای مجازی، نخست چندین نفر از مردم بومی روستای لُرینی در اسلام آباد غرب را نشان داده است و سپس با نشان دادن لودر و ابزاری که برای حفاری استفاده می شوند، از حمله ی چند نفر قاچاقچی به آثار تاریخیِ این روستا در کرمانشاه خبر می دهد.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، تاریخ اعلام شده برای این اقدام غیرفرهنگی ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ است، یعنی روزها و شب هایی که مقرر است همه مردم برای قطع زنجیره ی انتشار ویروس کرونا، درخانه بمانند اما حفاران غیرمجاز بدون توجه به هشدارها، منفعت طلبی خویش را در اولویت قرار می دهند، اما به نظر می آید با آگاهی فعالان میراثی منطقه و نیروی انتظامی از صدمه زیاد به تپه ی تاریخی «لرینی» در این روستا در اسلام آباد غرب جلوگیری می شود، هر چند فقط یکی دو نفر از مجرمان تا کنون دستگیر شده اند.
علیرضا برشاهی – معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه – در گفتگو با ایسنا و با تایید اتفاق رخ داده می گوید: این اتفاق مانند دیگر حفاریهای غیرمجاز با هدف سودجویی و پیدا کردن آثار و اشیای تاریخی در روستای لرینی اسلام آباد غرب رخ داده است. متاسفانه این شایعه به صورت دائم مطرح می شود که در دل تپه ها گنج است و خیلی از افراد به طمع پیدا کردن آن به حفاری غیرمجاز اقدام می کنند که فقط منجر به صدمه زدن به محوطه های تاریخی می شود.
وی اما هوشیاری انجمن های میراث فرهنگی روستای “لُرینی” را عاملی برای پیشگیری از وارد شدن صدمه زیاد به این محوطه می داند و می گوید: همکاران میراث فرهنگی در بازدیدی که چند روز پیش از وقوع اتفاق از این محوطه داشتند در صحبت با فعالان میراثی این گوشزد را داشته اند که احتمال حضور قاچاقچیان آثار تاریخی در منطقه هست و بنابراین آنها خوشبختانه بموقع رسیدند و جلوی تخریب بیشتر در تپه را گرفتند.
او با اشاره به وجود حدود ۴۲۰۰ تپه و محوطه ی تاریخی در روستاهای کرمانشاه که معمولا سکونت گاهی از گذشته بوده اند و به علل طبیعی از بین رفته یا غیرقابل سکونت شده اند، ادامه می دهد: در آن زمان مردم به علل مختلف مانند سیل، زلزله، آتش سوزی، جنگ یا بیماری مجبور به ترک محل سکونتگاه های خود می شدند، اما مسیر دوری برای سکونت بعدی خود درنظر نمی گرفتند. آنها بیشتر در نزدیکی همان مکان گذشته مستقر می شدند. از جانب دیگر خانه های قدیمی نخست متروکه شده و به مرور طی صدها سال به تپه تبدیل می شوند، هر چند وسایل باقی مانده در آن فضاها هم به مرور به صورت کامل از بین رفته یا دراثر حادثه ای مانند زلزله شکسته می شوند.
به نقل از معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه، این تپه ها بیشتر از نظر مطالعات دیرینه شناسی و پیدا کردن فرهنگ، نوع زندگی، معیشت مردم و خوراک آنها برای باستان شناسان اهمیت دارد.
او اضافه می کند: با حضور نیروی انتظامی در همان زمان اتفاق، راننده لودر و راننده ی یکی از ماشین هایی که در منطقه بودند دستگیر شدند اما بقیه اعضای تیم متواری شدند که بقیه هم بطور قطع تحت تعقیب هستند.
وی با بیان این که تپه ی تاریخی “لرینی” متاسفانه به علت اتفاق رخ داده صدمه مختصری دیده است، ادامه می دهد: اما خوشبختانه صدمه به حدی نیست که دیگر قابل مطالعه نباشد. هنوز بخش های زیادی از آن باقی مانده اند که باستان شناسان می توانند بررسی های زیادی روی آن انجام دهند و نتایج خوبی هم به دست آورند.
برشاهی با تاکید بر این که تعیین قدمت دقیق این تپه ی تاریخی را باید پس از انجام حفاری های دیرینه شناسی اعلام کرد، اظهار می کند: با عنایت به گستردگی داده ها و سفال های پراکنده ای که روی محوطه به دست آمده اند هم اکنون قدمت این تپه را به دوره اشکانی تخمین می زنند.