در گزارش آبنما کار مطرح شد؛ لبخند حاج قاسم چگونه در قاب عصرجدید ثبت شد؟

آبنما کار: مهران رحمانی هنرمند نقاشی که در برنامه عصر جدید با خلق تابلو سردار شهید حاج قاسم سلیمانی مورد تحسین قرار گرفت، می گوید برای مرحله بعد ایده ای را با ریسک بالا و حتی خطر جانی در نظر دارد.

مهران رحمانی هنرمند نقاش کشورمان که در برنامه «عصر جدید» با خلق تابلویی از لبخند سردار حاج قاسم سلیمانی، نمایشی جذاب از تکنیکی جدید در نقاشی هم ارائه کرد، درباره کارش به خبرنگار مهر اظهار داشت: کاری که در برنامه «عصر جدید» اجرا کردم، نقاشی سرعتی یا تک ضربه یا تک حرکتی نام دارد که با تکنیک های مختلفی سر صحنه اجرا می شود. این نوع نقاشی در کشور ما جدید شمرده می شود و من برای اجرا در این برنامه تلویزیونی از چسب استفاده کردم که اختتام کار، نقطه طلایی آن باشد و به صورتی جذابیت بصری بیشتری ایجاد کند.
وی بیان کرد: با وجود اینکه این نوع خلق اثر نقاشی جدید است اما افرادی هستند که این کار را انجام می دهند که معمولاً آثارشان را در صفحات شخصی شان به نمایش می گذارند. من هم بعضی از آثارم را در صفحه مجازی خودم به نمایش گذاشتم و با این کار توانستم شاگردانی را تربیت کنم.
رحمانی درباره اجرای سرصحنه نقاشی سرعتی اظهار نمود: هنرمندان معمولاً یک اثر نقاشی را در خلوت و بدون استرس خلق می کنند اما اگر این روند، سرصحنه، در ابعاد بزرگ و سرعتی باشد، اجرای سختی برای هنرمند خواهد بود و من این سختی را برای هدفم برگزیدم و هم از اجرای آن لذت می برم و هم دوست دارم این راه برای بقیه هموارتر باشد.
وی اشاره کرد: خیلی ها معتقدند مگر می شود نقاشی هدف باشد یا بوسیله آن به اهداف مهم در زندگی رسید و من خواستم نشان دهم که با نقاشی هم می توان به هدف رسید و دیده شد. بدین سبب هنرمندان این عرصه باید تلاش و پشتکار برای رسیدن به هدف شأن داشته باشند.

رحمانی درباره انگیزه خود برای انتخاب اجرای تابلو پرتره سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در برنامه «عصر جدید» نیز اظهار داشت: دوست داشتم پرتره سردار سلیمانی را در برنامه «عصر جدید» اجرا کنم و از قبل نیز برنامه ریزی دقیقی از نوع فرم پوشش گرفته تا حرکات قلم را طراحی نموده بودم و بسیار خوشحالم که این اجرا به خوبی انجام شد و موردتوجه قرار گرفت.
وی افزود: انتخاب لباسی که به تن داشتم به این علت بود که بگویم یک جوان امروزی هستم و آرمان و هدف خودم را دارم و نشان دهم که همسو با هدفم حرکت می کنم. البته برخی می گفتند که برای اجرای این اثر و سلام نظامی، باید لباس نظامی می پوشیدم اما می خواستم بگویم جوان امروزی اگر ایده ای دارد ارتباطی به لباس و قیافه اش ندارد.
این هنرمند جوان درباره ایده ای که برای اجرای بعدی خود در «عصر جدید» دارد هم بیان کرد: کاری می کنم که شاید ۷۰ درصد خطر جانی برایم داشته باشد! اما این ریسک را می پذیرم. انتظاراتی از من برای برنامه بعدی وجود دارد که باید شاهکار خلق کنم؛ برای من حیثیتی است که بتوانم انتظارات مردم را برآورده کنم. البته می دانم که در مراحل بعدی باید قویتر از قبل ظاهر شوم و بنا بر این برای هر مرحله برنامه خاصی در نظر دارم.
به گزارش آبنما کار به نقل از مهر، مهران رحمانی متولد تاکستان در استان قزوین و ۲۴ ساله است. تحصیلاتش در مقطع لیسانس معماری است و باوجود اینکه حامی و استادی نداشته، از کودکی علاقه بسیاری به نقاشی داشته است. رحمانی هم اکنون یکی از معدود نقاشانی است که نقاشی سرعتی را با تکنیک چسب و ذغال اجرا می کند. وی آموزشگاه هنری دارد و از ۱۸ سالگی به هنرجویان، سیاه قلم آموزش داده و تابحال ۲۰۰ الی ۳۰۰ هنرمند را تربیت کرده است.
ویدئوی اجرای مهران رحمانی در برنامه «عصر جدید» را می توانید اینجا تماشا کنید.

منبع: