در گزارش آبنما کار مطرح شد: ایده عکاسی نقاشی با نور چطور خلق شد

آبنما کار: علی تقوایی هنرمند عکاس که تکنیک لانگ اکسپوژر را در عکاسی ایران مطرح کرده است، درباره ایده و اجرای این نوع عکاسی توضیحاتی ارائه نمود.

علی تقوایی هنرمند عکاس که با تکنیک «لانگ اکسپوژر» عکاسی می کند، درباره این نوع عکاسی و تکنیک نقاشی با نور که او به صورت حرفه ای آنرا از سال ۹۵ انجام داده است، به خبرنگار مهر اظهار داشت: نکته مهم در این نوع عکاسی، ایده پردازی و خلاقیت است؛ به این معنا که باید برای یک سوژه داستان بسازیم و برای اجرای آن، ایده ذهنی با تکنیک تلفیق می شود و در واقع عکاس، به مثابه کارگردان فیلم عمل می کند تا داستان سوژه را با این تکنیک روایت کند. درک من از نقاشی با نور در مقایسه با دیگر عکاسان متفاوت می باشد و به نظرم جنس این نوع تکنیک عکاسی، دارای نوعی خشونت درونی و خیابانی است.

وی در ادامه بیان کرد: لازمه نقاشی با نور، نوردهی طولانی یا لانگ اکسپوژر است و عکاس باید بتواند نور و زمان را برای اجرای این نوع کار مدیریت کند. تجهیزات اولیه ضروری برای این نوع عکاسی، دوربین دیجیتال، سه پایه و ریموت کنترل برای تنظیم شاتر (برای از بین بردن لرزش دست) است. برای این عکاسی، اکثراً از لنزهای واید استفاده و فوکوس دوربین نیز به صورت دستی انجام می شود.

تقوایی با اشاره به این تکنیک عکاسی و فراگیری آن در ایران، درباره علاقمندی اش به این نوع عکاسی توضیح داد: زمانی که در دانشگاه تکنیک عکاسی در شب را فرامی گرفتم به این نوع عکاسی علاقمند شدم و دیدن فیلم های بازی با نور برایم جذاب بود و شیفته و تحت تأثیر آنها قرار گرفتم و این مواجهه، مسیر زندگی ام را تغییر داد.
وی اضافه کرد: برای خلق ایده هایم در این کار بدیع، جنگ و تلاش بسیار کردم که اتفاقاً گاهی واقعاً فرسایشی بود چونکه این نوع عکاسی، متفاوت از فاین آرت و مدلینگ بود. در ایران هنوز دانش و تکنیک این نوع عکاسی فراگیر نیست و شاید یکی از دلایلی که به سمت آن کشیده شدم، همین خاص بودن آن است. در ابتدای کار، انفرادی عمل می کردم اما به مرور این عکاسی را با کار گروهی جلو بردم و الان بر این باورم که نقاشی با نور با کار گروهی خیلی بهتر جواب می دهد؛ وسعت کار گروهی چه از نظر لوکیشن و چه ایده پردازی، بسیار جذاب تر است.

وی در پاسخ به اینکه این نوع تکنیک عکاسی در ایران چه جایگاهی دارد و آینده آنرا چطور ارزیابی می نماید، به خبرنگار مهر اظهار داشت: تکنیک لانگ اکسپوژر، در عکاسی ایران جدید است و هنوز شناخته شده نیست ولی در آینده جایگاه بسیار خوبی پیدا خواهد کرد، چونکه جذابیت بصری عکسهایی که با این تکنیک ثبت می شوند زیاد است و بنا بر این به نظر من جایگاه بسیار روشنی در عکاسی ایران خصوصاً در عکاسی تبلیغاتی و هنری دارد و منبع درآمد خوبی بشمار می رود.

تقوایی درباره اینکه آیا برای چهارشنبه سوری کاری جدید تهیه کرده است، بیان کرد: به سبب شرایط موجود جامعه و شیوع کرونا، ترجیح دادم که گروهم را درگیر کار نکنم اما جدیدترین کارم، عکاسی از گروه دختران نینجا است که عکس هایش تاکنون جایی منتشر نشده است و پروژه عکاسی از آنها، تجربه جدیدی بشمار می رود. تینا عسگرتبار، ملیسا عباسی، سمانه معصومی، مهدیه پویان، فاطیما شریفی و شادی نوروزی از اعضای این گروه به سرپرستی فریبا فرجی پور هستند.

این هنرمند جوان درانتها اظهار داشت: در تلاش هستم این تکنیک عکاسی را به صورت مناسب و حرفه ای به نمایش بگذارم و قصدم این است که در زمینه آموزش این تکنیک عکاسی قدم هایی بردارم.
به گزارش آبنما کار به نقل از مهر، علی تقوایی فارغ التحصیل رشته عکاسی از دانشگاه سروش جامع علمی کاربردی و عضو انجمن عکاسان ایران است. وی ۴ سال مداوم در تکنیک عکاسی «نقاشی با نور» فعالیت دارد. این هنرمند جوان همین طور در شاخه های مختلف عکاسی همچون عکاسی تبلیغات، عکاسی مدلینگ، عکاسی اجتماعی و.. کار کرده است.
این عکاس جوان، در نمایشگاه های گروهی مختلفی چون «۱۰ روز با عکاسان»، «تصویر سال» و «جشنواره بین المللی عکس خیام» است و همین طور بعنوان عکاس برتر حادثه پلاسکو و برنده جایزه نفر اول عکس خبری دوربین. نت نیز معرفی شده است.

منبع: