مردم تا ۱۴ فروردین به موزه ها نروند

به گزارش آبنما کار مدیر اداره کل موزه ها و اموال منقول تاریخی اشاره کرد: موزه ها از 29 اسفند 98 تا 13 فروردین 99 بطور کامل تعطیل هستند، فقط کارمندان موزه در ایام تعطیل غیررسمی باید در موزه حضور داشته باشند.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، به دنبال مطرح شدن برخی اظهارنظرها و شایعات در خصوص تعطیلی فقط پنج روزه موزه ها و فعال بودن فضاهای تاریخی و موزه ای زیر نظر وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در دیگر روزهای نوروز به جز تعطیلات رسمی این ایام، مدیر اداره کل موزه ها این شایعه را رد کرد.
محمدرضا کارگر – مدیر اداره کل موزه ها و اموال منقول تاریخی وفرهنگی وزارتخانه – در گفت و گو با ایسنا، با بیان این که دو نوع تعطیلی هم اکنون برای موزه ها متصور هستیم، اظهار داشت: یک تعطیلی برای موزه برای بازدیدکنندگان موزه ای داریم و یک تعطیلی برای کارکنان موزه ها.
او با بیان این که دیگر کارکنان سازمان ها و وزارتخانه ها و اداره ها، تابع تصمیمات اداری و کاری هستند، اضافه کرد: دولت هیچ کدام از مشاغل و وزارتخانه ها را تعطیل اعلام نکرده است و طبق دستور وزیر میراث، منظور از تعطیلات رسمی در ایام ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ و روزهای یکم تا چهارم، دوازدهم و سیزدهم فروردین ۱۳۹۹ برای کارکنان موزه هاست و نه فعالیت موزه ها.
وی بیان کرد: بدین سبب موزه ها برای مخاطبان موزه ای از ۲۹ اسفند ۹۸ تا ۱۳ فروردین ۹۹ تعطیلست و در ادامه نیز باتوجه به شرایط عمومی و وضعیت شیوع کرونا در کشور تصمیمات بعدی گرفته می شوند.
از سوی دیگر این تاکید مونسان برای تعطیلی موزه ها را می توان به بیانیه هایی که در طول روزهای گذشته ابلاغ کرده، نیز تعمیم داد.
او ۲۱ اسفند در اطلاعیه ای ضمن دعوت مردم برای سفر نرفتن و در خانه ماندن جهت مقابله با کرونا، از تمهیدات ویژه سفر برای هموطنان پس از فروکش کردن شیوع این بیماری آگاهی داد.
از سوی دیگر برمبنای تصمیم گیری های معاونت میراث فرهنگی و اداره کل موزه های وزارتخانه در چهارشنبه ۲۸ اسفند، تصمیم گرفته شده است به سبب تعطیل بودن فضاهای موزه ای برای علاقمندان از روز نخست فروردین ۱۱۳۹۹تا ۱۳ فروردین، هر روز یک موزه، از ساعت ۱۳ تا ۱۵ در سایت آپارات و به صورت آنلاین شود و در صورت استقبال مردم از این اقدام، اساسا این کار می تواند، تداوم پیدا کند.

منبع: