به دلیل کهولت سن؛ نوازنده پیشکسوت قره نی فوت کرد

آبنما کار: عباس تهرانی هنرمند پیشکسوت ساز قره نی و مؤلف کتاب آهنگ های فولکلور که سال های زیادی را صرف کارهای گوناگون پژوهشی و اجرایی موسیقی کرد، فوت کرد.

به گزارش آبنما کار به نقل از روابط انجمن موسیقی ایران، عباس تهرانی هنرمند پیشکسوت ساز قره نی و مؤلف کتاب «آهنگ های فولکلور» که سال های زیادی را صرف کارهای گوناگون پژوهشی و اجرایی موسیقی کرد، روز یکشنبه ۲۵ اسفند فوت کرد.
عباس تهرانی تاش متولد ۱۳۰۷ در تهران، مبدع ردیف آوازی ایرانی با ساز کلارینت است که سال ها با ساز غربی نوای شرقی را به گوش علاقمندان موسیقی رساند. او از آخرین نوازندگان قره نی در موسیقی ایرانی بود که در سال های دور، از محضر اساتید برجسته‌ی موسیقی بهره ها برد. این هنرمند از دوران کودکی مجذوب موسیقی شد و خیلی زود در ارکسترها و رادیو راه پیدا کرد. وی در رادیو و تلویزیون فعالیت داشت و در آموزشگاه موسیقی به تدریس شاگردان اشتغال داشت.
او تحصیل جدّی موسیقی را ابتدا در محضر سروان مین باشیان (افسر موزیک نظام) شروع کرد. سپس در هنرستان عالی موسیقی ثبت نام و در این حین نزد استاد حسینعلی وزیری تبار ردیف های موسیقی ایرانی را فرا گرفت.
پس از تأسیس رادیو همکاری خودرا با این رسانه فراگیر شروع کرد و در برنامه های موسیقی رادیو ارتش نیز شرکت می جست. کار نوازندگی خودرا در ارکستر بزرگ مهدی خالدی و همین طور ارکستر برادران نورین دنبال کرد و سپس به ارکسترهای علی محمّد نامداری و شاپور نیاکان پیوست. همین طور با ارکستر شماره‌ی ۳ به سرپرستی حسین شهبازیان و نیز ارکستر «شما و رادیو» به سرپرستی ناصر زرآبادی همکاری بسیاری داشت و بعد از تشکیل برنامه «گل ها» به همت داود پیرنیا به جرگه نوازندگان گل ها پیوست.
عباس تهرانی به غیر از کلارینت که ساز تخصصی اوست با نواختن بیشتر سازهای بادی خصوصاً ساکسفون آشنایی کامل دارد. از آثار صوتی او بعد از انقلاب می توان به آلبوم «تکنوازان ۱» اشاره نمود که ایشان با همراهی هنرمند بهادار تنبک آقای ایزد کاویانی به تکنوازی و بداهه نوازی در مایه‌ی دشتی، دستگاه ماهور، دستگاه همایون، بیات ترک و بیات اصفهان پرداخته است.
گروه هنر خبرگزاری مهر درگذشت این هنرمند بهادار موسیقی کشورمان را به خانواده و جامعه هنری کشور تسلیت می گوید.

منبع: