مجید ناظم پور به مهر خبر داد: تکنیک های مضرابی برای ساز عود کتاب شد

به گزارش آبنما کار نوازنده و آهنگساز موسیقی ایرانی در تشریح تازه ترین فعالیتهای خود از تالیف و انتشار کتاب جدیدش با عنوان تکنیک های مضرابی برای ساز عود اطلاع داد.

مجید ناظم پور آهنگساز، مدرس و نوازنده عود در گفتگو با خبرنگار مهر در تشریح تازه ترین فعالیتهای خود بیان نمود: طبق برنامه ریزی هایی که پیش از این انجام داده بودم، کتاب جدیدم با عنوان «تکنیک های مضرابی برای ساز عود» که قابلیت استفاده برای تمامی سازهای مضرابی را دارد، اخیرا انتشار یافته است.
وی درباره جزئیات این اثر تالیفی اظهار داشت: تألیف و تدوین تمرینات نوازندگی با دیدگاه جزنگر، شیوه یا تفکر جدیدی در موسیقی نیست. این نوع نگاه را در کشورهای دیگر هم برای تألیف کتاب های آموزشی سازهای مختلف می توان دید. من هم بر این پایه و همینطور تجربه سال های گذشته تدریسم تصمیم به تالیف و انتشار این کتاب گرفتم.
ناظم پور با اشاره به ابزارهای آموزشی این اثر موسیقایی توضیح داد: به اعتقاد من معلم موسیقی باید بتواند با استفاده از این ابزار همانند یک طبیب برای ضعف های مختلف هنرجوی خود مانند ضعف موضعی مضراب، ضعف پنجه و حتی بیان احساس در موسیقی، که امری فطری است، نسخه بپیچد. معلم موسیقی باید تمریناتی آماده داشته باشد تا به کمک آن نوازندگی اصولی و درست را تضمین کند. البته این نکته مهم را هم باید در نظر داشت که آنچه در این جزوه های آموزشی قابل تقویت و ارتقا نیست، پرورش خرد و اندیشه پاک و عمیق فیلسوفانه است که مهم ترین بخش از یک هدف و کار هنریست و این مورد مهم، تنها با مطالعه کتاب های ارزشمند، نگرش در شیوه زندگی و بیان احساسات پاک انسانی پرورش می یابد.
این نوازنده عود که طی سال های اخیر چه به صورت انفرادی و چه با گروه عود «زریاب» اجراهای گوناگونی را در ایران و کشورهای دیگر روی صحنه برده در بخش دیگری از صحبت های خود خاطرنشان کرد: من در تالیف این کتاب تلاش کردم به الگوهای مضرابی تمامی شیوه ها و مکاتب عودنوازی در جهان توجه داشته باشم تا بتوانم حتی الامکان تمامی سلیقه ها را پوشش دهد. این در شرایطی است که با اندکی تغییر در درس های این کتاب می توانید آنها را برای سایر سازهای مضرابی ترجمه و تنظیم کنید. البته در اینجا لازم می دانم از زحمات همسرم سمیرا آمیزطبع و تعدادی دیگر از دوستانم همچون حامد گرجی، علی پرهیزگار، علی برزویی که در تألیف ونشر این کتاب مرا یاری نمودند قدردانی کنم.
مجید ناظم پور همچون هنرمندان فعال موسیقی ایرانی است که تابحال در خیلی از فستیوال ها و سمینارهای تخصصی ساز عود کشورهای مختلف جهان شرکت کرده است.
وی تابحال آلبوم های مختلفی همچون «راز ساحل»، «فلسفه»، «حکمت»، «کنسرت بربت»، «مردی برای تمام فصول»، «زریاب» و کتاب هایی چون «مهارت های عود نوازی – چهار جلد»، «داستان بربت (مروری بر تاریخچه پنج هزار ساله عود)»، «مجموعه قطعاتی برای ساز عود»، «گفتگوی عود و گیتار»، «کاربرد موسیقی در هیپنوتیزم درمانی» را منتشر نموده است.
این نوازنده چندی قبل کنسرتی را به همت موسسه فرهنگی هنری راد نو اندیش را در تالار وحدت تهران برگزار کرد.