اسفندماه جاری صورت می گیرد پاسداشت زحمات نخستین رئیس موزه دانشگاه تهران در باغ موزه نگارستان

آبنما کار: مراسم گرامیداشت و پاسداشت زحمات استاد دکتر محمود روح الامینی، اولین رئیس موزه دانشگاه تهران، در باغ موزه نگارستان انجام می شود.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، مراسم گرامیداشت و پاسداشت زحمات استاد دکتر محمود روح الامینی، اولین رئیس موزه دانشگاه تهران، در سالروز آسمانی شدن این چهره ماندگار ایران در رشته مردم شناسی، از طرف معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه تهران و با مشارکت دانشجویان این استاد فرهیخته، ۱۹ اسفند ماه جاری از ساعت ۱۷ در باغ موزه نگارستان برگزار می گردد.

زنده یاد دکتر محمود روح الامینی، در پنجم مهرماه ۱۳۰۷ خورشیدی در کوه بنان کرمان دیده به جهان گشود. پس از اتمام دوره دبستان، متوسطه و دیپلم به ترتیب در کوه بنان، کرمان و دارالفنون تهران برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی زبان و ادبیات فارسی وارد دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران شد. در سال ۱۳۳۴ خورشیدی موفق به انتها دوره کارشناسی و در سال ۱۳۳۸ موفق به دریافت مدرک کارشناسی ارشد در رشته علوم اجتماعی از مؤسسه تحقیقات و مطالعات اجتماعی دانشگاه تهران شد.

وی بین سال های ۱۳۴۷-۱۳۳۹ خورشیدی برای گذراندن دوره مردم شناسی به پاریس رفت. در سال ۱۳۴۷ خورشیدی موفق به ستاندن درجه دکترای مردم شناسی از دانشگاه سوربن فرانسه تحت عنوان دکتری سیکل سوم در مردم شناسی با موضوع: یک تمدن قدیمی چوپانی «مسئله گوسفند داری در عشایر فارس ایران» در واقع: نقش گوسفند در زندگی اقتصادی عشایر فارس از دانشکده ادبیات و علوم انسانی پاریس شد.

این استاد فرهیخته، در سال ۱۳۴۸ خورشیدی بعنوان عضو پیوسته گروه آموزش جامعه شناسی دانشگاه تهران در آمد و از این زمان در دانشگاه های زیادی در داخل و خارج از ایران تدریس کرد. فعالیت آموزشی ایشان چندین سال پس از بازنشستگی (۱۳۷۹) ادامه پیدا کرد. هم چنین علاوه بر کارهای آموزشی، کارهای فرهنگی، هنری و علمی پژوهشی بی شماری داشته است که راه اندازی موزه مردم شناسی در کاخ گلستان، مشارکت در افتتاح موزه مردم شناسی حمام گنجعلی خان کرمان و موزه روستایی گیلان، آزمایشگاه علمی پژوهشی در دانشگاه تهران، تألیف و ترجمه کتاب های گوناگون و چاپ مقالات تحقیقی یا تحلیلی در مجلات معتبر داخلی و خارجی از آن شمارند.

همچون کارهای هنری این استاد و پژوهشگر فرهیخته مجموعه عکس ها و تصاویری است که ایشان در کنار مطالعه فرهنگ و جامعه انسانی، فنون، آداب و رسوم، باورها و کارهای شغلی را به تصویر کشیده است.

زنده یاد دکتر روح الامینی، در سال ۱۳۸۱ در دومین همایش چهره های ماندگار بعنوان چهره ماندگار مردم شناس ایران مورد تقدیر قرار گرفت. وی پس از ۸۲ سال عمر پربار در سال ۱۳۸۹ خورشیدی فوت کرد.

منبع: