گشتی در محله چینی ها زیر سایه ویروس کرونا

آبنما کار: محله چینی ها در اینچئون، در حدود ۳۰ کیلومتری غرب سئول، پایتخت کره جنوبی، واقع شده است. این محله با جاذبه هایی که دارد، یک مقصد گردشگری جذاب برای سفرهای یک روزه است؛ هرچند که این روزها مانند بیشتر مکان های کشورهای شرق آسیا، تحت تأثیر شیوع ویروس کرونای جدید، اوقات خوشی را سپری نمی نماید.
محله ی چینی های اینچئون در زمان افتتاح بندر اینچئون در سال ۱۸۸۳ تأسیس شد؛ هنگامی که مهاجران چینی در جست وجوی کار راهی این منطقه شدند. با گذشت سال ها، این منطقه رونق خویش را با عنایت به تغییر تجارت های دریایی از دست داد؛ به صورتی که خیلی از ساکنان آن در فقر زندگی می کردند؛ تا آنکه به تازگی برای جذب توریست باردیگر توسعه یافت و صیقل داده شد. حالا نسل دوم و سوم مهاجران چینی در این منطقه، نه با تجارت خانه ها، بلکه بیشتر با رستوران های شان میزبان مسافرانی از کره و دیگر نقطه های جهان هستند.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، در حالیکه طبیعی است اگر فرهنگ سنتی نسل اول به شکلی از بین رفته باشد، اما این منطقه هنوز هم خیلی از طعم های چینی را حفظ نموده است؛ درواقع مانند دیگر محله های چینی ها در دیگر کشورها (Chinatown) درواقع یک لوکیشن شبیه سازی شده ی فرهنگ و سبک زندگی چینی در جایی غیر از چین است.

نادیده گرفتن دروازه ی ورودی عظیم محله ی چینی ها، که درست روبه روی ایستگاه مترو هم واقع شده است، عملا ناشدنی است. این دوازه درواقع نوعی اعلام هویت منطقه، در پیشانی آن است. در اواخر قرن نوزدهم، شهرک نشینان محلی چینی در این دروازه ایستاده، عبادت می کردند. اما این دروازه یک کارکرد و هدف دیگر هم داشت؛ کنترل ورود ارواح!
علاوه بر پله های جالب توجهی که بخش های مختلف و طبقاتی منطقه را به هم وصل می کنند و نماهای زیبا و در عین حال متفاوت ساختمان های با کارکرد مختلف که هر کدام راوی یک تاریخچه از منطقه های چین و دیگر نقاط مانند ژاپن هم هستند، دیوارهای نقاشی شده و کاشی کاری شده با رنگ ها و نقش های فریبا، حتا اگر فلسفه و تاریخچه ی هر یک از آنها را ندانید، شما را به سمت خود جذب می کنند.
در این منطقه همینطور مرکز فرهنگی کره و چین برای تسهیل درک متقابل بین کره و چین با عرضه برنامه های آگاهی فرهنگی ساخته شده است. همچون ی این موردها، به نمایش های متنوع، نمایشگاه های ویژه، سخنرانی های فرهنگی و نمایش گوشه ای از تجربه ی فرهنگی چینی می توان اشاره نمود.
هم اکنون، از پررنگ ترین جاذبه های محله ی چینی ها در اینچئون، نه بازارها و مغازه ها، بلکه رستوران هایی است که با عرضه ی غذاهای متنوع چینی، طرفداران بسیاری دارند که خیابان های این محله را شلوغ و پر رفت و آمد می کنند.
هرچند که این روزها با شیوع ویروس کرونای جدید، خیابان های محله از رونق همیشگی برخوردار نیستند، به خصوص که مدام گفته شده است حرکت اولیه ی این ویروس جدید، از خوراک و عادات غذایی چینی ها بوده است؛ اما ساکنان محله و همین طور مسؤولان کره ای، امیدوارند که هر چه زودتر و با فرا رسیدن فصل بهار، با غلبه ی جهانی بر این معضل بین المللی، لحظه های پررونق به گذرها و رستوران های محله ی چینی های اینچئون باز گردد.