ایران ویژه برنامه سال نو چینی ها را از دستور خارج کرد

به گزارش آبنما کار رویداد «ایران باشکوه»، ویژه استقبال از گردشگران چینی، تحت تأثیر ویروس کرونا، از دستور کار وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خارج شد.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، رویداد «ایران باشکوه» دو سال است که همزمان با سال نو و تعطیلات چینی ها در ایران برگزار می گردد. چهارم تا بیستم بهمن ماه سال جاری به این رویداد اختصاص داده شده بود و تهران، اصفهان، یزد، کرمان، البرز، سمنان، فارس، قزوین، همدان و مناطق آزاد بعنوان شهرهای میزبان انتخاب شده بودند. همینطور سرو غذاهای چینی در رستوران ها، طراحی گشت های ویژه و متناسب با سلایق مردم این کشور، اعمال تخفیف در مراکز اقامتی، پذیرایی و فروشگاه های صنایع دستی، اعمال تخفیف در ورودیه اماکن گردشگری و موزه ها، و استقرار راهنمای چینی زبان در موزه ها و اماکن گردشگری همچون برنامه هایی بود که با انگیزه جذب گردشگران چینی به ایران طراحی شده بود.
اینک که شماری از گردشگران چینی برای گذراندن تعطیلات به ایران سفر کرده اند، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام نمود: این رویداد تحت تأثیر ویروس جدید کرونا از دستور کار این وزارتخانه خارج شده است.
ولی تیموری در گفتگو با ایسنا توضیح داد: ویژه برنامه های مربوط به سال نو چینی به علت تقارن با ایام فاطمیه عملا قرار بود از آغاز هفته آتی اجرا شود که با عنایت به شرایط پیش آمده در کشور چین و شیوع ویروس خطرناک کرونا و لزوم پیشبینی تمهیدات احتیاطی لازم عملا از برنامه های وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خارج شده است.
او افزود: در همین راستا معاونت گردشگری از تاسیسات اقامتی، پذیرایی، تفریحی و گردشگری، همکاران بخش خصوصی و فعالان صنعت توریسم کشور انتظار دارد ضمن درک دغدغه های هموطنان عزیز، تمهیدات احتیاطی لازم را در اجرای برنامه های گردشگری برای گردشگران ورودی از کشورهای مختلف بخصوص کشورهای مبتلا به ویروس کرونا در پیش بگیرند.
تیموری درباره تکلیف گردشگران چینی که به انگیزه رویداد «ایران باشکوه» به کشورمان سفر کرده اند و انتظار دریافت خدمات وعده داده شده را دارند، اظهار نمود: آن هایی که در ایران هستند یا حتی در ایام آتی وارد ایران می شوند، از همه تخفیفات و تسهیلاتی که اعلام شده بود، بخصوص از فرهنگ میهمان نوازی ایرانی ها بهره مند می شوند، ولی برگزاری جشن و جشنواره و اقداماتی از این دست که گردهمایی و جمع شدن تعداد بیشتری در کنار هم را می طلبد، عملا برگزار نمی گردد.
شمار تلفات ویروس جدید کرونا تا کنون به ۱۷۰ نفر رسیده و با تایید نخستین مورد مبتلا شدن به این ویروس در تبت، حالا این ویروس در چین گسترش پیدا کرده است. دولت چین از اوایل این هفته همزمان با آغاز تعطیلات سال نو در این کشور، خروج تورهای گردشگری از چین را به حالت تعلیق درآورد. برخی ایرلاین های خارجی هم به تمهیداتی برای محدود کردن سفر به چین دست زدند. ایران همچون کشورهایی است که به واسطه پروازهای مستقیم و ارزان به چین، مقصد سفر و ترانزیت اتباع این کشور است، باآنکه سازمان هواپیمایی، فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) و وزارت بهداشت از کنترل و تب سنجی مسافران برخی پروازهای ورودی همچون چین سخن گفته اند، اما تا کنون از اقدامات حفاظتی و پیشگیرانه شرکت هواپیمایی که از ایران به چین پرواز مستقیم دارد، سخنی گفته نشده است.