واکنش سازمان شیلات به خبر خطر اخراج قشم از یونسکو جدی شد

به گزارش آبنما کار معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران به مبحث خطر خروج ژئوپارک قشم از لیست جهانی یونسکو و مباحث مطرح شده در مورد عملیات ساخت مرکز پروش میگو و مجوزهای صادر شده برای این اقدام واکنش نشان داد.

حسین علی عبدالحی در واکنش به خبر روز گذشته ایسنا، با عنوان “خطر اخراج قشم از یونسکو جدی شد”؛ اظهار نمود: به استناد قانون حفاظت از منابع آبزی جمهوری اسلامی ایران و قانون نظام جامع دامپروری و بخشنامه های صدور مجوزهای تولید دام طیور و آبزیان، هرگونه صدور مجوز برای کارهای تکثیر و پرورش آبزیان (میگو، ماهی و…) نیازمند استعلام از مراجع هشت گانه به استناد ماده ۱۱ دستورالعمل اجرایی ماده ۵ قانون جامع دامپروری و تبصره های ۱ و ۲ مربوطه از اداره کل محیط زیست استان و یا شهرستان، شرکت آب و فاضلاب استان و یا شهرستان، شرکت توزیع نیروی برق استان و یا شهرستان، اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان و یا شهرستان، مدیریت امور اراضی استان و یا شهرستان، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان و یا شهرستان، بنیاد مسکن و شرکت مخابرات است.

وی افزود: بر طبق تبصره ۱ نیز مسئولیت نظارت بر رعایت ضوابط مربوط به هر یک از دستگاه های مذکور توسط متقاضی بر عهده همان دستگاه است. همین طور بر طبق تبصره ۲ باتوجه به خاصیت ها و شرایط استانها، استعلام از سایر دستگاه هایی که از آنها ذکر نام نشده است با تایید ستاد هماهنگی امکان پذیر است.

معاون توسعه آبزی پروری سازمان شیلات ایران اشاره کرد: برحسب تبصره ۱ هر یک از دستگاه های فوق الذکر در صورت مغایرت قانونی با موازین ملی، منطقه ای و بین المللی مجاز به قبول یا رد استعلام (درخواست مجوز فعالیت) خواهند بود.

به گفته وی، از سال ۱۳۹۱ با ابلاغ قانون نظام جامع دامپروری توسط وزیر جهاد کشاورزی و دستورالعمل ها و بخشنامه های مربوطه، صدور مجوزها برای دام، طیور و آبزیان بوسیله سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و بر طبق استعلام های فوق الذکر صورت می پذیرد و سازمان شیلات ایران هیچگونه مجوزی را صادر نمی کند.

عبدالحی درانتها اظهار داشت: بدیهی است مجوزهای صادره پیش از سال ۱۳۸۵ ( تاریخ تایید اعلام منطقه ژئوپارک توسط یونسکو)، مشمول موضوع نخواهد بود و عملا از مباحث مطروحه مستثنی خواهد بود.

به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، مدتی است واگذاری اراضی در محدوده طولانی ترین غار نمکی جهان به مرکز پرورش میگو و صدور مجوز برای این اقدام، بعنوان تهدید جدی برای ژئوپارک قشم و خروج آن از یونسکو اعلام و مباحث زیادی درباب صادرکنندگان مجوز این طرح نیز مطرح گردیده است.

این موضوع به حدی بود که روز گذشته (یکشنبه) علیرضا امری کاظمی ـ مدیر ژئوپارک جهانی قشم و سرپرست مدیریت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قشم – در گفت گو با ایسنا، با بیان این که تخریب حریم میراث طبیعی ملی و جهانی «غار نمکی» قشم طبق مستندات قانونی جرم است، گفته بود که با وجود پیگیری ها و مکاتبات قضایی گوناگون برای جلوگیری از این تخریب، عملیات ساخت مرکز پروش میگو نه تنها متوقف نشده، بلکه همچنان ادامه دارد و خطر خروج ژئوپارک قشم را از لیست جهانی یونسکو، جدی کرده است.