پروژه جدید ایران برای لغو ویزای روسیه

آبنما کار: ویزای ایران و روسیه به زودی لغو می شود، این خبر را وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی داده و همزمان پروژه نفوذ به بازار روسیه را به یکی از شرکت های تابعه سپرده تا درآمد حاصل از لغو روادید را برای تبلیغ و معرفی ایران در روسیه خرج کند.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، ایران و روسیه از سال ۱۳۹۳ می خواستند روادیدشان را لغو کنند؛ این آمادگی از طرف ایران بیشتر بود و اداره فدرال گردشگری روسیه آنرا جدی پیگیری کرد تا این که در سال ۱۳۹۴ تفاهم نامه تسهیل اعطای روادید میان وزرای خارجه دو کشور امضا و در ادامه آن فرآیند دریافت ویزا کوتاه تر شد.
بعد از این اقدام سفیر ایران در روسیه گزارش کرد که سفر شهروندان ایرانی ۱۱۵ درصد و سفر اتباع روس به ایران ۴۰ درصد رشد کرد.
گام بعدی دو کشور، لغو روادید برای گروه های توریستی بود؛ پیشنهادی که از طرف روس ها در سال ۱۳۹۵ عنوان شد و در آذرماه همان سال موافقتنامه ای با عنوان تسهیل روادید گردشگران گروهی ایران و روسیه به پاراف مدیران کل کنسولی دو کشور رسید. هرچند که مفاد آن تا امروز اجرا نشده است. حالا علی اصغر مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ آگاهی داده تا آخر سال تفاهم نامه اجرایی آنرا به امضا می رساند.
او گفته: حذف روادید با کشورهای هدف که منافع کشور را تامین می کنند از برنامه های این وزارتخانه است.
چند وقت پیش هم «خشایار نیکزاد» ـ مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی ـ در یک نشست خبری با تکرار این که ویزای گروهی ایران و روسیه به زودی لغو می شود، اظهار داشت: توافقی شده و دستورالعملی وجود دارد که مطابق آن برای تورهای ورودی بالای ۵ نفر از اتباع روسیه روادید ایران لغو شود. از این طریق درآمدی حاصل می شود که شرکت مادر تخصصی موظف است آنرا برای تبلیغ ایران در کشور روسیه خرج کند.
وی در گفت وگوی تازه ای با ایسنا به تشریح جزئیات این طرح پرداخت و تصریح کرد: ما می خواهیم ایران را در روسیه تبلیغ نماییم. متاسفانه وجهه و تصویری که از ایران نشان داده شده است به ۵۰ سال پیش برمی گردد. گروه تبلیغاتی حرفه ای روی موضوع روسیه کار می کند. البته باید منابع مالی ایده ها و پروژه های تبلیغاتی را مشخص نماییم. محل تامین این منابع، درآمدی است که از لغو روادید گروهی بدست می آید.
نیکزاد برای روشن شدن موضوع بطور مثال اظهار داشت: سفارت روسیه در ازای روادید از هر مسافر ایرانی حدود ۱۲۰ دلار می گیرد (در وب سایت سفارت روسیه قیمت ویزای یک دفعه تردد ۸۰ دلار و نوع فوری۱۶۰ دلار درج شده است)، با لغو روادید این هزینه منتفی می شود اما اگر ما از هر مسافر روسیه ۱۱۹ دلار بگیریم، هم هزینه های تبلیغ تامین شده است و هم یک دلار به نفع مردم کار کرده ایم.
او افزود: در جریان این طرح آژانس ها را به سه دسته تقسیم کرده ایم؛ گروهی که فقط توریست خارجی به ایران وارد میکند یا ورودی کار است، گروهی که فقط توریست از کشور خارج می کند (خروجی کار) و دسته ای که هم توریست وارد میکند و هم مجری تور خروجی است. پیش بینی شده از آژانس های خروجی کار به ازای هر نفر مسافر ایرانی که به روسیه می فرستد ۳۰ دلار و از آژانسی که همزمان تور خروجی و ورودی دارد به ازای هر نفر مسافر خروجی به مقصد روسیه، ۱۵ دلار گرفته شود.
وی تصریح کرد: البته آن عدد ۳۰ تا ۱۵ دلار هنوز قطعی نشده است. باید بر طبق برآوردی که از هزینه تبلیغات در این کشور داریم مبلغی را تعریف نماییم و تعداد مسافران را درنظر بگیریم، چون سال قبل این آمار کم شد.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی اضافه کرد: بررسی های اولیه در روسیه انجام شده است، حساب مستقلی ایجاد می شود و درآمد حاصله برای تبلیغ و معرفی ایران در روسیه مصرف خواهد شد.
وی در پاسخ به این پرسش که هزینه اولیه برای تبلیغات و معرفی ایران در روسیه چقدر برآورد و یا تخمین شده است؟ اظهار نمود: حضور ذهن ندارم. قیمت های مختلفی استخراج شده است و مشاوران درحال کار روی آن هستند. البته از حالا نمی توان هزینه ای را معین کند. بررسی ها نشان میدهد ۲۰ هزار نفر به روسیه رفته اند. این عدد ملاک محاسبه ما است.
مدیرعامل شرکت مادرتخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی در پاسخ به این پرسش که قبل از برنامه ریزی برای درآمدزایی از محل لغو روادید آیا درباره سلیقه و نیاز گردشگران روسیه مطالعه و یا مشخص شده ایران کشور جذابی برای آنها است و چه جامعه هدفی از گردشگران این کشور را می توان جذب کرد؟ اظهار داشت: مطالعات ما نشان میدهد گردشگر های روس به اسکی، کوه و سواحل آفتابی علاقمندند. این مطالعات را شرکت های تبلیغاتی انجام داده اند و سوابق موجود نیز این نتایج را تایید می کند. پیست های اسکی ایران در دنیا منحصر به فرد هستند. پیست اسکی دیزین نزدیک ترین پیست به پایتخت بوده و مرتفع ترین هتل در آن مستقر شده است.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی در پاسخ به این یادآوری که در گذشته ایران بر طبق همین مطالعات وارد بازار روسیه شد اما موفقیت زیادی را در جذب توریست بدست نیاورد، از طرفی روس ها اذعان کرده اند سواحل ایران مطابق با سلیقه آنها نیست و یا در بخش هایی از آن کشور پیست هایی بمراتب مجهزتر و ارزان تر از ایران وجود دارد، اظهار داشت: این بازار باز هم بررسی و مطالعه می شود. باید روی ظرفیت های کشور تبلیغ و مخاطب جذب نماییم.
نیکزاد درباره این که آیا از طرح های مشابه قبلی که برای بازار گردشگری روسیه تعریف شده اطلاع دارد، اظهار داشت: از طرح های مشابه خبر ندارم. می دانم آژانس ها برای ویزا ۱۲۰ دلار می دهند که در صورت اجرای این طرح حدود ۹۰ دلار از آن کسر و به نفع شان می شود.
وی در پاسخ به این پرسش که بنظر می رسد مقرر است مردم برای سفر به روسیه مالیات تحمیلی پرداخت کنند، چون به هر حال آژانس ها این مبلغ را روی نرخ سفر محاسبه و از مردم دریافت می کنند، اظهار نمود: ما از آژانس ها این پول را می گیریم. بالاخره مردم می روند که پول شان را در کشوری دیگر خرج کنند. توجه کنید که مسافر روسیه همین حالا حدود ۱۲۰ دلار بابت ویزا می پردازد و اگر لغو شود ۹۰ دلار به نفع اش تمام شده است. در واقع این اقدام یک سیاست تشویقی بشمار می رود.
او درباره تامین منابع مالی این طرح تبلیغی از محل بودجه شرکت توسعه ایرانگردی و جهانگردی و یا وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، اظهار داشت: ما بودجه ای با عنوان تبلیغات گردشگری نداریم، اگر چنین اعتباری از وزارتخانه می رسید و یا از قبل تعریف شده بود که چنین طرحی را اجرا نمی کردیم.
مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی با بیان این که دغدغه اصلی در جریان این طرح تعریف مسیر درست برای هزینه کرد درآمد حاصل شده از محل لغو روادید است، اظهار نمود: حتما محل مصرف هزینه و بیلان آنرا شفاف اعلام می نماییم. اگر این طرح درست اجرا شود به نحوی که ۲۰ درصد گردشگران روسیه را جذب نماییم، یقینا بازتاب و رشد مثبتی برای صنعت گردشگری کشورمان خواهد داشت.
نیکزاد اظهار داشت: نفوذ به بازار گردشگری روسیه دستور مستقیم آقای مونسان ـ وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ـ است. تکلیف کردند و ما باید حتما در روسیه انجام دهیم. دستورالعمل اجرایی این طرح تهیه شده و نظر سایرین هم دریافت شده است. احیانا این سیاست را با عمان و چین (که ایران با آنها لغو روادید شده) نیز پیش ببریم.

منبع: