آقاوردی پاشایف در گزارش آبنما کار: آثار حسین دهلوی در آذربایجان اجرا می شود

به گزارش آبنما کار رهبر ارکستر ملی کشور جمهوری آذربایجان در آستانه برگزاری تازه ترین کنسرت ارکستر ملی ایران از تجربه حضور باردیگر خود در این مجموعه ایرانی سخن گفت.

آقاوردی پاشایف رهبر ارکستر ملی کشور آذربایجان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به برگزاری تازه ترین کنسرت ارکستر ملی ایران که به رهبری میهمان وی در تالار وحدت تهران برگزار می شود، توضیح داد: من از مدت ها قبل و در زمان حضور استاد فرهاد فخرالدینی با شرایط فنی و اجرایی ارکستر ملی ایران آشنا بودم و خوب یادم می آید وقتی که برای نخستین بار در تالار وحدت همراه با این مجموعه روی صحنه رفتم احساس خوشایندی داشتم. این ارکستر به اعتقاد من ارکستر سطح بالایی است و به همین جهت مطمئنم برنامه پیش رو، اجرای خیلی خوبی می شود که امیدوارم مردم هم از آن لذت ببرند. بطور قطع هرجا که پشتکار باشد، نتیجه کار هم فوق العاده خواهد بود.
وی درباره خصوصیت های این کنسرت بیان کرد: ما در کنسرت قبلی از آثار آهنگسازان برجسته آذربایجان قطعاتی را اجرا کردیم اما این دفعه می خواهیم اجرایمان متفاوت باشد. به همین دلیل قطعات جدیدی هم به رپرتوار اضافه کرده ایم. امیدوارم بتوانیم ترکیب خوبی از این ارکستر با ارکستر خودم در آذربایجان داشته باشیم و اجراهایی را هم در آذربایجان و هم در ایران روی صحنه ببریم. قبلاً تجربه چنین ترکیبی را با ارکستر آذربایجان و قزاقستان داشته ام و در هر دوکشور اجرا داشتیم و آنقدر استقبال از آن اجرا خوب بود که ما به فرانسه هم دعوت شدیم و در پاریس و شهرهای دیگر این کشور کنسرت گذاشتیم.
این هنرمند اضافه کرد: در این اجرا علاوه بر آهنگسازانی که گفتم چند قطعه هم از زنده یاد حسین دهلوی اجرا خواهیم کرد. به هر حال من می دانم که حسین دهلوی از آهنگسازان شناخته شده و مشهور ایرانی بوده که مردم خیلی دوستش داشتند. حسین دهلوی در طول زندگی اش زحمات زیادی برای موسیقی ایران کشیده و قطعات زیبایی هم نوشته است. کما اینکه قطعاتی را که برای این اجرا انتخاب نموده ایم در آینده با ارکستر خودم در آذربایجان هم اجرا خواهم کرد چون که چنین آثاری باید اجرا و شنیده شوند.
پاشایف درباره حضور ۲ هنرمند از کشور آذربایجان در کنسرت پیش رو اظهار نمود: در کنسرت قبلی مان یکی از خواننده های معروف آذربایجان را آورده بودیم که اجرای خیلی زیبایی بود و مردم هم استقبال کردند اما متأسفانه نتوانستیم در این اجرا با او همراه شویم. البته این دفعه خواننده دیگری به نام فخری کاظم نجات در این کنسرت همراه ماست که امیدوارم مردم از این اجرا هم خوششان بیاید. سولیست دیگر این اجرا صاحیب پاشازاده است که از نوازندگان برجسته ساز تار در آذربایجان شمرده می شود و مطمئنم که مردم ایران از اجرای ایشان لذت خواهند برد.
رهبر ارکستر ملی کشور آذربایجان در بخش دیگری از صحبت های خود به اشتراکات فرهنگی هنری جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان اشاره نمود و اظهار داشت: طی ۲۰ سال اخیر، میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان رابطه و دوستی محکمی به وجود آمده است. من با ارکستر ملی آذربایجان در شهرهای مختلف ایران، کنسرتهای زیادی داشته ام. مثلاً در اصفهان، شیراز، زنجان، تهران، تبریز و شهرهای دیگر کنسرتهای خوبی را برگزار کردیم و حتی در جشنواره موسیقی فجر هم اجرا داشته ایم. حتی رابطه بین دو کشور سبب شد که هم روز فرهنگی ایران در آذربایجان و هم هفته فرهنگی آذربایجان در ایران برگزار شو د و ما در هر ۲ کشور اجراهای بسیار خوبی روی صحنه بردیم. به هر ترتیب این سبب افتخار من است که طی این ۲۰ سال در این رابطه فرهنگی نقش داشته ام.
پاشایف اشاره کرد: من خیلی خوشحالم که روز به روز پیوند بین این ۲ کشور محکم تر و بیشتر می شود و اساسا موسیقیدانان هر ۲ کشور هم بهره زیادی از این ارتباط ۲ سویه خواهند برد. اساسا شناخت بیشتری از موسیقی یکدیگر پیدا خواهیم کرد و سبب پیشرفت موسیقی ۲ کشور خواهد شد.
طبق برنامه ریزی های به عمل آمده ارکستر ملی ایران روز پنجشنبه ۲۶ دیماه کنسرت «شب موسیقی ایرانی- آذری» را به رهبری میهمان آقاوردی پاشایف رهبر ارکستر ملی آذربایجان پیش روی مخاطبان قرار می دهد. در این کنسرت فخری کاظم نجات خواننده کشور آذربایجان بعنوان خواننده میهمان حضور دارند. این در حالیست که صاحیب پاشازاده تک نواز تار آذری و مازیار ظهیرالدینی تک نواز ویولن به اجرای برنامه می پردازند.
«سن سیز»، «آریای بالاش»، «وطن نغمه سی»، «سنه ده قالماز»، «عسگرین آریاسی»، «آیریلیق»، «ائولری وارخانه – خانه»، «قرنفیل»، «راپسودی چهارگاه»، «چارداش»، «مرغ سحر»، «شوشتری برای ویولن و ارکستر»، «دو نغمه ترک به یاد صبا»، «سرود گل»، «سبک بال»، «شور آفرین- به یاد استاد دهلوی» قطعاتی هستند که در این کنسرت اجرا می شوند.