در قالب برنامه بچه های امید ؛ ارکستر ملی برای کودکان صدمه پذیر کنسرت اجرا کرد

به گزارش آبنما کار ارکستر ملی ایران از مجموعه های تحت نظر بنیاد فرهنگی هنری رودکی به رهبری سهراب کاشف اجرای ویژه ای با عنوان بچه های امید را در تالار وحدت روی صحنه برد.

به گزارش آبنما کار به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد فرهنگی هنری رودکی، بنیاد فرهنگی هنری رودکی با دعوت از «کودکان صدمه پذیر» دختر و پسر به تالار وحدت روز متفاوتی را برای آنان رقم زد.
ارکستر ملی ایران در این کنسرت که رهبری آنرا سهراب کاشف بر عهده داشت، قطعاتی از بهرام دهقان یار و محمدرضا علیقلی شامل موسیقی فیلم و سریال های خاطره انگیز کودکان اجرا کرد. این رپرتوار، شهریورماه سال جاری در چارچوب کنسرت « ارکستر ملی برای بچه های ایران» با عنوان شب خاطره ها با حضور مخاطبان عمومی برگزار شده بود.
در این اجرا سه سوئیت ارکسترال ساخته محمد رضا علیقلی با عنوان «سفری به گذشته» اجرا شد. این قطعات بر مبنای تم ها و موتیف هایی الهام گرفته از موسیقی فیلم های کودک از دهه ۶۰ تا ۸۰ همچون برنامه های تلویزیونی و فیلم های سینمایی «پاتال و آرزوهای کوچک»، «گلنار»، «دزد عروسک ها»، «کلاه قرمزی» و «شهر موشها» بعد از سال ها توسط آهنگساز باز خلق شده است.
در این کنسرت همینطور قطعات «خونه مادر بزرگه»، «زیر گنبد کبود»، «قصه های تا به تا» ساخته بهرام دهقانیار اجرا شد که با تنظیم جدید بسط و گسترش داده شده است. ضمن اینکه حین نواختن آهنگ ها سهراب کاشف به معرفی تک به تک سازها برای کودکان پرداخت.
وی برای معرفی سازها اظهار داشت: ارکستر ملی یک خانواده بزرگ دارد. نخستین خانواده سازهای زهی است. سازهایی که با سیم نواخته می شود.

کاشف پس از معرفی هر ساز از نوازنده آن می خواست تا بخشی از یک آهنگ را بنوازد تا بچه ها با صدای آن آشنا گردند.
بعد از آخرین قطعه نوازندگان به احترام کودکان سازهای خویش را روی زمین گذاشتند و ادای احترام کردند که با تشویق مکرر، کودکان با خاطره ای خوب سالن را ترک کردند.
سهراب کاشف درباره این برنامه توضیح داد: این برنامه به کودکان و نوجوانان توجه ویژه داشت و قطعاتی که اجرا شد بر مبنای آثار خاطره انگیز برای بچه های روز گذشته و مطابق با ذائقه بچه های امروز، ساخته شده اند. ازاین رو برنامه هم تخیل کودکان و نوجوانان حاضر در سالن را به پرواز درمی آورد. در قطعاتی که برای این اجرا بازخلق شده بودند به جای کلام از همه سازهای ارکستر ملی استفاده شده بود. البته این قطعات در کنسرت شهریورماه ارکستر اجرا شده بودند و برای بار دوم در این برنامه اجرا شدند و خوشحالم که این برنامه با استقبال خوب این بچه ها همراه شد.