ادامه روند بازگرداندن آثار باستانی غارت شده توسط فرانسه

آبنما کار: فرانسه اعلام کرد آثار باستانی غارت شده دوران استعماری « بنین» را تا اوایل سال 2021 به این کشور بازمی گرداند.
به گزارش آبنما کار به نقل از ایسنا، «امانوئل ماکرون» – رئیس جمهور فرانسه – سال قبل قول داده بود ۲۶ اثر باستانی غارت شده را بدون تاخیر به کشور اصلی خود بازگرداند.
این تصمیم « ماکرون» فشار را برای بازگرداندن آثار باستانی غارت شده توسط دیگر کشورهایی که از آثار باستانی دوره استعماری نگهداری می کنند، بیشتر کرد.
تخت سلطنتی که بیشتر از یک قرن گذشته توسط سربازان فرانسه از «بنین» غارت شده بود و در یکی از موزه های پاریس نگهداری می شود همچون ۲۶ اثری است که بازگردانده خواهد شد.
«فرانک ریستر» – وزیر فرهنگ فرانسه- روز دوشنبه در ملاقاتی با «پاتریس تالون» – رئیس جمهور بنین – اعلام نمود تمامی آثار وعده داده شده تا آخر سال ۲۰۲۰ و احیانا اوایل سال ۲۰۲۱ بازگردانده خواهند شد.
«بنین» ضمن قدردانی از تصمیم فرانسه برای بازگرداندن این مجموعه آثار باستانی، برای آماده نبودن مکانی مناسب برای نگهداری این آثار قبل از استرداد آنها ابراز نگرانی کرد.
وزیر فرهنگ « بنین» در کنفرانس خبری اعلام نمود هر دو کشور برای بازگرداندن این آثار طی چند مرحله جداگانه به توافق رسیده اند.
فرانسه قبل تر نیز در جریان مراسمی اثر تاریخی گرانبهایی را که در دوران استعماری سنگال از این کشور مصادره شده بود به «مکی سال» رئیس جمهور این کشور تحویل داد.
حدود ۹۰ هزار اثر از آثار تاریخی « آفریقای سیاه» (مناطق جنوب صحرای بزرگ آفریقا) در موزه های عمومی فرانسه نگهداری می شوند که موزه «Quai Branly» به تنهایی دو سوم این مجموعه را نگهداری می کند.

منبع: